PLA Baskı ve Yatak Sıcaklığı – Bilmeniz Gerekenler

İyi bir baskı için sıcaklık çok önemlidir. Çok sıcak ve baskınız ezik bir karmaşa olabilir. Çok soğuk ve bir saat temizliğe neden olabilir. Bu kılavuz, en iyi PLA baskı sıcaklığını elde etmenize yardımcı olacaktır.

3D Baskıya Mükemmel Sıcaklık PLA

Görüntü: 3D Baskı PLA'sına Mükemmel Sıcaklık

İdeal bir dünyada, yazıcınızı da ayarlayabileceğiniz ve sadece baskı alabileceğiniz mükemmel bir sıcaklık olacaktır. Gerçekte, PLA (polilaktik asit) için mükemmel sıcaklık mevcut değildir. Bunun yerine, bu “yarıya” PLA baskı sıcaklığını elde etmek için deneme yanılma alır.

PLA, sıcaklık söz konusu olduğunda oldukça bağışlayıcıdır ve her iki yönde de fazla ileri gitmediğiniz sürece, baskıların iyi olması gerekir. Dahası, PLA, ABS (akrilonitril bütadien stiren) veya PETG (polietilen tereftalat) filamanından daha kolay kullanıldığından denemeye başlamak için harika bir yoldur.

Sıcaklık aralıklarını denerken hatırlanması gereken önemli bir nokta, belirli renklerin ve PLA markalarının farklı sıcaklıklarda basabileceğidir.

PLA BASKI VE YATAK SICAKLIĞI

Hot End için İdeal AralıkImage: Hot End İçin İdeal Aralık

Bir PLA baskı sıcaklığına sahip olmak harika olurdu, bir tane yok. Bunun yerine, gereksinimlerinize bağlı olarak, yazdırmanız gereken çeşitli ısıtıcılar bulunur. PLA’nın genel aralığı yaklaşık 190 ° C ila 220 ° C’dir.

Katmanlarınız birbirine yapışmıyorsa, sıcak ucunuzu ısıtmak genellikle onu düzeltebilir. Diğer taraftan sıcak ucun soğutulması, baskı kalitesine yardımcı olabilir. Ekstrüder çok sıcaksa, PLA filamenti ekstra yumuşak ve ince olabilir. Bu, baskılarınızın dağınık ve sarkık olmasına neden olabilir.

Kötü Sıcak Son Sıcaklıklar

PLA BASKI VE YATAK SICAKLIĞI

İşaretleri

Sıcak filamentin sıcak uç tarafından sürüklenmesinden kaynaklanan dağınık bir üst

Sıcak filamentin sıcak uç tarafından sürüklenmesinin sebep olduğu dağınık bir tepe

Hot end’in çok sıcak olduğunu gösteren bir başka gösterge yazıcınızın köprü yapamadığı durumdur . Bu, plastiğin çok sıcak olması, düzgün şekilde soğumaması anlamına gelebilir. Sıcak uç çok sıcaksa, baskılarınızgösterildiği gibi dağınık ve sarkık olacaktır . Sıcaklığın soğutulması bu konuda yardımcı olabilir.

Bu arada, baskı yatağına yapışmayan baskılar , bazen sıcak bir uç için fazla serin anlamına gelebilir. Soğuk ve sıcak bir uç da baskılarınızda dar kenarlar çizmeyi zorlaştırabilir

İdeal sıcak son sıcaklık elde etmenin en iyi yollarından biri denemektir. Sıcaklığı yavaşça, yukarı ya da aşağı ayarlayarak, sizin için en iyi olanı bulursunuz.

Farklı marka ve filamentlerin renkleri, en iyi baskı yaptıkları farklı sıcaklıklara sahip olabilirler. Örneğin, yaklaşık 215 ° C’de basan bir siyah PLA makarası, 210 ° C’de basan bir mavi filaman makarasından farklı bir sıcaklığa sahip olacaktır. Sayılar arasındaki küçük farklılıklar bile baskılarınızı etkileyebilir.

PLA BASKI VE YATAK SICAKLIĞI

Isıtmalı Yatak için En İyi SeriIsıtılmış bir yatak çarpmayı önlemeye yardımcı olurIsıtılmış bir yatak çarpıntı oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Isıtmalı yataklar 3D baskı için çok önemlidir. Yazıcıların hepsinde bulunmasa da, her zaman belirli bir sıcaklığa ayarlanması gerekenler vardır. Önerilen PLA baskı sıcaklığı 70 ° C olsa da, bu her zaman işe yaramaz. Örneğin, en iyi aralığın 55 ° C ile 70 ° C arasında olduğunu tespit ettik.

Kötü Yatak Sıcaklığının

PLA BASKI VE YATAK SICAKLIĞI

İşaretleriFilin ayağıFilin ayağı

Yatak sıcaklığınızın çok soğuk olduğuna dair en belirgin gösterge, baskılarınızın yatağa yapışmamasıdır . İyi yapışmazlarsa, sıcaklığı biraz yükseltmek isteyebilirsiniz. Daha sıcak bir yatak, plastiğin yumuşamasına yardımcı olarak yapışmasını sağlar. Yatağınızı çok fazla ısıtmamaya dikkat edin, aksi halde fotoğraflarınızda baskılarınız “fil ayağı” ile sonuçlanabilir.

Filin ayağı , yazıcının yatağı çok sıcak olduğunda. Bu, baskının ilk çift katmanlarını eritir ve baskının ağırlığı onları aşağı doğru deler.

Elephant’in ayağı, özellikle baskı çok ağır olduğu zaman olur, çünkü baskıya daha fazla baskı uygular. Bu çirkin yan etki, yatağı biraz daha soğuk yaparak kolayca giderilebilir. Sadece yatağı çok soğuk yapmaktan vazgeçmediğine dikkat et.

PLA BASKI VE YATAK SICAKLIĞI

Dış EtkileriBir Prusa i3 muhafazası

Dış etkiler PLA baskı sıcaklığınızı da etkileyebilir. Örneğin, bir pencereden gelen serin bir esinti varsa, sıcak ucu açmak ve birkaç derece yatmak isteyebilirsiniz. Klima havalandırmaları da baskı sıcaklığını düşürebilir.

Baskılarınız için en iyi şeylerden biri yazıcınız için bir muhafaza oluşturmaktır . Muhafazaların iki işi vardır: Dış sıcaklıkların baskılarınızı etkilemesini önler ve içerde ısı tutarlar.

Birçoğu dingesign ile Thingiverse’den gelen birkaç kontrplak ve pleksiglas parçaları ile basılabilir. Bu MatterHackers videosu gibi, nasıl muhafaza yapılacağını gösteren birçok video da bulunmaktadır .

PLA BASKI VE YATAK SICAKLIĞI

Mükemmel Ayarları BULMANIN En İyi YoluBu kuleler gibi işkence testleri, yazıcınızın sıcaklığının kalibre edilmesine yardımcı olabilirBu kuleler gibi işkence testleri yazıcınızın sıcaklığını kalibre etmenize yardımcı olabilir 

Bir kez söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: Deneme ve hata hem yatağın hem de sıcaklığın sıcaklığını belirlemenin en iyi yoludur. Baskılarınızın özensiz olduğunu tespit ederseniz, sıcak uç sıcaklığını bir miktar kısın. Baskılarınız arızalanıyorsa veya yatağa yapışmıyorsa, belki sıcak son sıcaklığını ve yatağını yukarı kaldırmanız gerekir.

Fil’in ayağı da yatağınızın çok sıcak olduğunu gösteren anahtar bir gösterge olabilir. Belirtilen aralıklar içinde kaldığınız sürece, deneme, en iyi PLA baskı sıcaklığını elde etmenin en iyi yoludur.

Kaynak: https://all3dp.com/