Ekstrüder Kalibrasyonu – Ekstrüderinizi Kalibre Etmenin 6 Kolay Adımı

Ekstrüzyonun altında ve üstünde sorun mu yaşıyorsunuz? Belki de 3D baskılarınız olması gerektiği gibi sonuçlanmıyor mu? Muhtemelen ekstruderinizi kalibre etmeniz gerekir! Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Önemi

Önemli aşırı ekstrüzyon problemleri olan bir parça.

Ekstrüder kalibrasyonu, birçok nedenden dolayı FDM 3D baskı için çok önemlidir. Ekstruder kalibrasyonunun amacı, yazıcınızın, baskı sırasında sıcak ucundan doğru miktarda filamenti tam olarak itmesini sağlamaktır.

Çok az filament ve bir kısım katmanlar arasında boşluklar olacak veya katmanlar kendileri zayıf veya eksik olacaktır. Yapıştırma da çok iyi olmayacak ve baskılar tabakaları bükülerek eğrilebilir.

Çok fazla filaman ve baskılarınız fazladan ekstrüzyon sorunları ile ortaya çıkacak, bu da lekeler, tel çekimi ve sarkma detayları ile sonuçlanacaktır. Aşırı aşırı ekstrüzyon, sıcak uçta tıkanma ve filament sıkışmasına da katkıda bulunabilir.

Bu sorunları önlemek için, ekstruderinizi kalibre etmek için bu basit adım adım kılavuzun izlenmesini öneririz.

Gerekli Aletler ve Malzemeler

Bir ekstruder kalibre etmek için gerekli araç ve malzemeler.

Ekstruderinizi kalibre etmek için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

  • 3D yazıcınız
  • Dilimleme yazılımı yüklü bir bilgisayar
  • Esnek olmayan herhangi bir filaman
  • Kumpas
  • Kalıcı bir işaretleyici

Adım 1: Filamentinizi Yükleyin

PLA için ön ısıtma.Ekstruderinizi kalibre etmek için yapmanız gereken ilk şey, 3D yazıcınızın ucunu, kullanacağınız filament için gerekli olan sıcaklığa önceden ısıtmaktır. Zaten esnek olmayan bir filament yüklü ise, devam edin ve o filamentin sıcaklığına kadar ön ısıtmaya devam edin.Aksi takdirde, yazıcı önceden ısıtıldığında, önceden kullanılmış tüm malzemeyi çıkarmaya dikkat ederek filamentinizi her zamanki gibi yükleyin.

Adım 2: Bilgisayarınıza Bağlayın

3B yazıcı için USB bağlantı kablosu.Yazıcınız yapabiliyorsa, yazıcınızı bilgisayara USB veya WiFi ile bağlayın. Açın ve yazıcıya tek satırlık g kodu komutları göndermenizi sağlayan bir dilimleyici yazılımı bağlayın. Örnekler arasında 3D Basitleştir, Pronterface, Repetier Host ve OctoPrint bulunur.

Dilimleyicinizin, bağlı yazdırmaya adanmış bölümünü bulmanız gerekir, örneğin 3D’yi basitleştir seçeneğinde, makine kontrol paneli penceresine gitmeniz gerekir. Çoğu RAMPS ve Atmega tabanlı yazıcı ile, Arduino IDE’deki Seri Monitörü de kullanabilmelisiniz.

M83  komutunu yazıcıya göndererek ekstrüderdeki Göreceli Modu etkinleştirin . 

Adım 3: Filamentinizi İşaretleyin ve Ekstrüzyona Başlayın

Ekstruderden ölçme.Ekstruderin kalibre edilmesi için sıcak uçtan 100 mm filament göndereceğiz.
Bundan önce, ekstruderin girişinden 120 mm önce filamanı işaretlemek için kumpaslarınızı ve işaretleyicinizi kullanın.
Şimdi, yazıcıya G1 E100 F100  komutunu gönderin  . Bu, makinenin ekstrüder boyunca 100 mm filament olarak yorumladığı şeyi yavaşça çalıştıracaktır. Bu, sıcak ucunda filament gerilimi veya basıncı ile ilgili herhangi bir problemden kaçınmak için bir dakika boyunca yapılır, bu da sonuçları karıştırmaya neden olabilir.

4. Adım: Tekrar Ölçün

Bir kez yapıldığında, yazıcının tam olarak 100 mm filament ekstrüzyonu yapılmış olması gerekir. Bunu kontrol etmek için, ekstruderden filament üzerinde yaptığınız orijinal işarete kadar ölçün.

Ölçüm 20 mm ise, ekstruderiniz uygun şekilde kalibre edilir ve bu talimatları izlemeye devam etmeniz gerekmez.

Ölçümünüz 20 mm’den fazlaysa, yazıcınız ekstrüzyondan kaynaklanıyor olabilir ve adım / mm ayarınızın artırılması gerekiyor.

Ölçümünüz 20 mm’den azsa, yazıcınız aşırı ekstrüzyon yapıyordur. Bu, basamakları / mm ayarını azaltmanız gerektiği anlamına gelir.

5.Adım: Milimetre Değerine Göre Doğru Adımları Hesaplayın

Görüntü: Adım 5: Milimetre Değerine Göre Doğru Adımları HesaplayınEkstrüderin doğru şekilde ayarlanması için yazıcının mevcut, yanlış adım / mm değerini belirlemeli ve fiziksel, doğru değeri hesaplamalıyız.
Başlamak için, M503 komutunu  yazıcınıza gönderin. Bu, monitörünüze bir dizi değer döndürür. Echo ile başlayan satırı bulun  : M92 , ardından E-değerini (bu satırın sonunda bulunur) bulun. Bu, geçerli adım / mm değeridir.
Şimdi fiziksel adımlar / mm değeri için. İlk olarak, ne kadar filamentin gerçekte çekildiğini bilmemiz gerekir. Bunu ekstrüderden filament üzerindeki işarete kadar olan mesafeyi ölçerek bulabiliriz, sonra bu değeri 120’den çıkartarak:
Sonra, ekstruderin bu kadar filamenti çıkarmak için kaç adım attığını bilmemiz gerekir. Bu değeri, adım / mm değerini, ekstrüzyon için gereken uzunluk ile çarparak belirleyebiliriz, bu durumda 100 mm:
Bunu kullanarak, kalıptan çekilmiş uzunluğa bölerek fiziksel, doğru adımları / mm değerini elde edebiliriz:
‘Atılmış adımlar’ / ‘,’ gerçek uzunluk haddelenmiş] = ‘doğru adımlar / mm değer]
Şimdi tek yapmamız gereken bunu yazıcının adımları / mm değeri olarak ayarlamak ve gitmemiz iyi olmalı!

6. Adım: Milimetre Değer Başına Yeni Bir Adım Ayarlayın

Görüntü: Adım 6: Milimetre Değer Başına Yeni Bir Adım Ayarlayın
Yeni bir adım / mm değeri ayarlamak için, ilk önce M92 E ###. #Komutunu gönderin,  kareleri (#) son adımdan elde ettiğiniz doğru adım / mm değeri ile değiştirin. M500 komutunu göndererek bunu yazıcınızın belleğine kaydedin  .
Bu noktada yapılacak en iyi şey, yazıcınızı kapatıp tekrar açmanızdır. Ardından M503 komutunu  tekrar yazıcınıza gönderin ve E değerinin yeni adımlarla / mm değeriyle eşleştiğinden emin olun. Değilse, bu adımın ilk bölümünü tekrarlayın.
Ekstrüderinizin şimdi doğru şekilde kalibre edildiğini kontrol etmek için, 1 ile 4 arasındaki adımları tekrarlayabilirsiniz. Bu kez, ekstruder ile işaret arasında tam olarak 20 mm’lik bir değer elde etmelisiniz. Değilse, değeri yeniden hesaplayın ve tekrar kaydedin.
Şimdi yazıcınızın mükemmel kalibre edilmiş bir ekstruder olması gerekir!
Yazdırırken sorun yaşamaya devam ederseniz, Genel 3B Yazdırma Sorunları ve Sorun Giderme makalemizi okumanızı öneririz . Ek olarak, bu makalede anlatıldığı gibi, yazıcınızın diğer eksenlerini de ayarlamanızı öneririz.

Kaynak: https://all3dp.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir