Cura Eğitimi – Cura 3D Dilimleme

Cura 3D dilimleyici yazılımın gizli özelliklerini keşfetmek için kolay anlaşılır 2019 Cura eğitimimizi okuyun – eğlencenin gerçekten başladığı yer!

Cura 3D, dilimleme yazılımının dost yüzüdür, öyle ki çoğu kullanıcı ne yaptığını bile bilmiyor. Sadece modeli yükleyin, kaliteyi seçin ve baskıyı tıklayın. Geleneksel 2D baskı kadar kolay.

Temelde hepsi bu kadar Cura – baskı yazılımı – bilgisayarınızdan bir 3D dosyasını, 3D baskı donanımının anlayabileceği bir formatta almanın bir yolu.

Cura indirmeniz için sadece ücretsiz değil, aynı zamanda açık kaynak. Dünya çapındaki 3B dilimleyicilerin altın standardıdır. Cura’yı diğer 3B dilimleme yazılımıyla karşılaştırırsanız, tümü sınırlı seçenek ve ayarlamalar ile çok basit görünür. Ancak onlara ihtiyacınız varsa Cura’nın daha karmaşık ayarları var; Sadece çok temiz ve kullanıcı dostu olarak tasarlandı.

Cura, 3D yazıcı üreticisi Ultimaker tarafından korunur ve donanımlarından bildiğimiz gibi mükemmeliyetçilerdir. Cura yazılımındaki gizli (çok derin değil) neredeyse diğer dilimleme yazılımlarının çoğunda bulabileceğiniz tüm bu ayar ve seçeneklerdir. Yani, 3D yazıcı ayarlarıyla uğraşmayı sevenlerden biriyseniz, yapabilirsiniz.

Sadece baskı yapmak isteyenler için birkaç kalite ve hız seçeneğini değiştirin, ardından Cura’da dikkatlice hazırlanmış ve kullanıma hazır.

Bu Cura yazılımı öğreticisi, 3D baskıyla yeni başlayan herkese yöneliktir. Yalnızca yazıcıyı açıp filamenti yüklediğinizi varsayacağız. Bu noktadan sonra, Cura 3D yöntemlerinde size yol göstermeye ve 3D baskıya başlamak için buradayız.

Cura 3D , 3D yazıcılar için dilimleme yazılımıdır. Bir 3D modelini alır ve bir 3D yazıcının anladığı kod olan G Kodu olarak bilinen bir dosya oluşturmak için katmanlara ayırır.

Cura’ya bakmadan önce, 3B dosyalara ve bunların nasıl hazırlandığına ilişkin tüm yazdırma işlemlerinde biraz daha var. 3B bilgisayar dosyasının karışıklığa neden olabilecek sağlam bir nesneye işlemidir. Bu yüzden, ilk adımı uygulamanıza gerek kalmasa bile süreci anlamanız iyidir.

Cura 3D Nedir?

3D baskının üç aşaması

3D baskı için dosya hazırlamanın üç temel aşaması vardır.

 1. Modelleme : Bu, pek çok örnek uygulamadan ikisi olan Tinkercadveya SketchUp gibi 3B modelleme uygulamalarında gerçekleştirilir . Bu uygulamalar kendi dosya formatlarına sahiptir ve bunlar, bu 3D yazıcı dosyalarını uygulamadan açmanıza, düzenlemenize, kaydetmenize ve dışa aktarmanıza olanak tanır.
 2. 3B dosya dışa aktarma : Modelinizi oluşturduktan sonra, bir STL, OBJ veya 3MF dosyası olarak dışa aktarılması gerekir. Bunlar Cura tarafından tanınan dosya formatlarıdır. Tek tek ilkelleri ve düzenlenebilir içeriği değil, yalnızca son geometriyi tuttuklarından, 3D modelleme uygulamalarında kullanılan dosya formatlarından farklıdırlar. Yine de, 3D modelin boyutunu değiştirebilir, ancak geometriyi değiştirebilirsiniz.
 3. Dilimleme dosyası dışa aktarımı: STL veya OBJ dosyası daha sonra dilimlenmiş ve G-Kodu olarak çıktılan Cura yazılımına alınabilir. Bu G-Kodu, 3B yazıcının sıcak-uç sıcaklık gibi okuyup takip etmesi, sola bu kadar hareket etmesi, tam bu kadar vb. Komutların listesini içeren bir metin belgesidir (özünde).

Sürecin ilk aşaması 3D modelleme gerektirir, ancak modelleme becerileriniz henüz ilk aşamalarındaysa, Thingiverse veya Youmagine gibi sitelere  gidebilir ve milyonlarca önceden hazırlanmış ve baskıya hazır modeller indirebilirsiniz ( burada daha fazla dosya deposu burada olabilir)). Bunlar genellikle STL formatındadır ve doğrudan Cura yazılımına aktarılmaya hazırdır.

Cura Yazılımı ne işe yarar?

Cura dilimleri 3D modeller. 3D STL, OBJ veya 3MF dosyasını yazıcının anlayabileceği bir formata çevirir. Kaynaşmış filament üretimi (FFF) 3D yazıcılar, 3D nesnesini oluşturmak için bir katmanı diğerine basar. Cura 3D, 3D modelini alır ve bu katmanların baskı yatağına nasıl yerleştirileceğini hesaplar ve yazıcının tabaka üzerinde takip etmesi için bir dizi talimat oluşturur.

Cura, 3D yazıcınız için talimatlar üretir. Bunlara G-Code adı verilir  , .gcode dosya uzantısıyla biten bir metin belgesidir. Dosyayı açın, kodun bir kısmını okuyabileceksiniz ve yazıcının ne yapmasını istediğini anlayacaksınız.

İşte küçük bir snippet:

G0 F7200 X19.698 Y28.262 Z.36
G1 F1500 E0
G1 F1350 X22.467 Y26.175 E0.15654
G1 X23.338 Y25.568 E0.20447
G1 X24.246 Y25.027 E0.25218

3D baskıda daha ustalaştığınızda, bu koda girebilir ve farklı hızlarda fan hızlarını, katman yüksekliklerini ve sıcak son sıcaklıklarını ayarlayabilirsiniz. Bazı 3B yazdırma sorunlarını gidermeniz gerektiğinde bu kullanışlı olabilir. Ayrıca G koduyla ilgili derin bir makalemiz var .

Her yazıcının farklı bir kurulum, baskı alanı, yapı plakası ve başlık boyutu olduğundan, Cura dilimleme yazılımının bu donanım ayrıntılarını bir yazıcı profilinde bilmesi gerekir. İstenilen ayrıntılara sahip olduktan sonra, katman yüksekliği ve kalınlığı gibi ayarları belirleyebilirsiniz. Yazıcının hayati istatistiklerine ve ayarlarınıza bağlı olarak, Cura, modelinizi yazdırmak ve yazıcı için bir talimatlar listesi oluşturmak için yazıcı kafasının izlemesi gereken yolu hesaplar. Bu talimatlar bu G Kodu dosyasına kaydedilir.

G Kodu daha sonra bir SD karta kaydedilebilir veya doğrudan Cura’dan yazıcıya bağlı olarak yazıcıya kablosuz veya kablo üzerinden gönderilebilir.

Piyasada birçok 3B dilimleme programı bulunmaktadır, Cura 3B bunlardan sadece bir tanesidir. Ancak yıllar geçtikçe, sürekli gelişim ve açık kaynak felsefesi bu 3D dilimleyiciyi altın standart haline getirmiştir. Sadece Cura tarafından desteklenmeyen bir avuç 3D yazıcı var – ve eğer öyleyse, yazıcıyı kendiniz bile ekleyebilirsiniz.

Cura Yazılımını İndirme ve Yükleme

Bu makalenin yazımından itibaren, Cura 3.6 sürümünde. Tüm yaygın işletim sistemi platformlarında çalışır: Windows, Mac ve Linux. Cura için minimum sistem gereksinimleri:

 • Windows Vista veya daha yenisi
 • Mac OSX 10.7 veya daha yenisi
 • Linux Ubuntu 15.04, Fedora 23, OpenSuse 13.2, ArchLinux veya daha yenisi

Şunları yapabilirsiniz indirmek ve eski sürümlerini çalıştırmakBilgisayarınız yeni sürümü için şartları yerine getirmemesi durumunda.

Cura’yı yüklemek  için önce işletim sisteminiz için bu sayfadan indirin. Cura indirme işlemi tamamlandığında, her platformda yapmanız gerekenler.

Cura İndirme ve Yükleme: Windows

Cura yükleyicisini çalıştırın ve normal adımlardan geçin. Yüklemenin önemsiz olmayan tek kısmı, size ek bileşenler yükleme seçeneğini sunan aşağıdaki ekrandır.

3MF, OBJ veya X3D modellerini Cura 3D’ye içe aktarmak istiyorsanız, bu kutuları işaretleyin ve devam edin. Kurulum tamamlandığında, Cura otomatik olarak açılmalıdır.

Daha sonra, Cura yazılımını Başlat Menüsü başlatıcısından açabilirsiniz.

Cura İndirme ve Yükleme: Mac OSX

Cura yazılımı yükleyicisini indirdikten sonra, yükleyiciyi açın ve kurulumu tamamlamak için kurulum sihirbazını çalıştırın. Basit. Cura 3D’yi programlar klasörünüzde bulabilirsiniz.

Cura İndirme ve Yükleme: Ubuntu

Ubuntu için, indirilen dosyaya Cura-3.6.0.AppImage denir. Bu bir ikili çalıştırılabilir dosyadır. Cura yükleyicisini uygun bir yere kopyalamanız ve mevcut kullanıcıya dosyayı yürütme hakkı vermeniz gerekir.

chmod u + x Cura-3.6.0.AppImage

Cura’yı açmak için dosyayı terminalden çalıştırmanız yeterlidir.

./Cura-3.6.0.AppImage

Cura 3D: 3D Yazıcınızı Kurun

Cura’yı ilk yüklediğinizde, bir yazıcı seçmeniz istenir. Bir Ultimaker veya Lulzbot’unuz varsa, yazıcınızla birlikte verilen özel bir Cura yazılımı sürümü olacaktır. Değilse veya yeni bir yazıcı kurmak istiyorsanız, Ayarlar > Yazıcı’yı seçin .

Şimdi birçok yazıcıdan oluşan bir ürünle karşılaşacaksınız. En üstteki bağlantıyı indirdiyseniz, listelenen yazıcıların tümü Ultimaker olacaktır. Diğer tüm yazıcılarda Diğer’i tıklayın ve şanslıysanız yazıcınız listelenir.

Değilse, Lulzbot yazıcılarda olduğu gibi, üreticinin web sitesine gidin ve Cura yazılımının indirilmeye hazır özel bir sürümü olduğunu görebilirsiniz. Değilse, Özel ve Yazıcı Ekle’yi seçin.

Şimdi Yazıcı Ekle ekranı gösterilecek ve burada yazıcınız hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Yine, detaylar üreticinin web sitesinde bulunmalıdır. Yazıcıyı kendiniz oluşturduysanız, o zaman bu detayları bilmeniz gerekir!

Yazıcınızı Diğer bölümünde bulamazsanız, bu ekranda yazıcı ayrıntılarını el ile girin
Yazıcınızı Diğer bölümünde bulamazsanız, bu ekranda yazıcı ayrıntılarını el ile girin

Sadece 3B yazıcınızın ayarlarını Cura ayarlarına girin ve Son düğmesini tıklayın .

Cura’ya 3B yazıcı modeli ekleme

Yazıcınız için Cura kurulumunu yaptıktan sonra, bir modeli Cura yazılımına aktarmanın zamanı gelmiştir.

Bir modeli içe aktarmak için soldaki kayan klasör simgesini tıklayabilir veya üst menüden Dosya > Dosyaları Aç’ı seçebilirsiniz . Bilgisayarınızdan bir STL, OBJ veya 3MF dosyası seçin; Cura dosyayı içe aktaracaktır.

Biraz bekleyin, model Cura inşaat alanında görünecektir (merkezdeki kutu).

Cura’da yapı alanının bakış açısını değiştirme

Model yapı alanında göründüğünde, genellikle çok küçük veya çok büyük görünüyor. Modeli başka bir açıdan veya başka bir yükseklikten de görmek isteyebilirsiniz. Cura’daki modelin en uygun görünümünü elde etmek için yapı alanı bakış açınızı nasıl değiştirebilirsiniz.

Yapı alanını hareket ettirerek, yakınlaştırarak ve döndürerek bakış açısını değiştirebilirsiniz
Yapı alanını hareket ettirerek, yakınlaştırarak ve döndürerek bakış açısını değiştirebilirsiniz

Cura oluşturma alanına gidin : Yapı alanını ekran etrafında hareket ettirmek için Shift tuşunu basılı tutun ve sol tıklayın. Bu, daha ince ayrıntıların bazılarına göz atmak için modele yakınlaştırırsanız, yalnızca bakmak istediğiniz ayrıntının ölçek nedeniyle ekrandan gizlendiğini bulmak için kullanışlıdır.

Cura yapı alanı çevresinde döndürme: Yapı alanı çevresinde döndürmek için sağ tıklayıp basılı tutun (Ubuntu ve Mac’te, modeli döndürmek için sol fare düğmesine basıp sürükleyebilirsiniz). Bu, 3D modeli her açıdan kontrol etmek için kullanışlıdır.

Cura dilimleyicisindeki yapı alanını yakınlaştırın: Modeli yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için farenizin orta kaydırma tekerleğini kullanın. Kaydırma tekerleğine sahip bir fareniz yoksa, bir tane almanızı öneririz.

Cura’da model görünümleri

Cura yazılımında, modeli görmenin üç temel yolu vardır. Her biri, özellikle baskılarınızla ilgili bir sorun çıktığında, farklı nedenlerden dolayı kullanışlıdır.

Sağlam : Cura’nın varsayılan görünümü, modelin yazdırıldığında nasıl görüneceği hakkında iyi bir fikir edinmenizi sağlar. Baskı platformuyla ilgili size boyut ve şekli gösterecektir. Genel olarak, her şey yolunda görünüyorsa ve yalnızca modelin etrafında gezinmek için kısayolları kullandıysanız, umarım herkes iyi sonuç verir.

X-Ray : Bu özellik, baskılar yanlış gittiğinde mükemmeldir ve baskınızın iç yapısının parçalarını hızlıca görmenizi sağlar. Gerçekten kullanışlı olduğu yer, baskınızın diğer kenarlarla kesişen kenarlardan – kenarlardan muzdarip olması. Cura’nın X-Ray’i, elden geçirilmesi gereken şeyleri görmenizi sağlar.

Cura'da X Işını görünümü
Cura’da X-Ray görüntüsü

Katmanlar : Bir baskı her seferinde belirli bir noktada başarısız oluyorsa veya akıllıca bir şey yaptıysanız ve yalnızca baskının o bölümünün uygun olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, Katmanlara geçebilirsiniz. Bunu yapmanın doğru yolu ok tuşlarıyla. Alternatif olarak, baskınızı oluşturan tüm katmanlara hızlıca bakmak için bir kaydırma çubuğu vardır. Cura ile daha da gelişmeye başladığınızda, bu özellik, fan hızını, katman yüksekliğini veya akışını artırmak gibi G kodundaki ayarları değiştirmek istediğiniz katmanları tam olarak belirlemek için kullanışlıdır.

Cura'daki Katman Görünümü, katmanların son modeli nasıl oluşturduğunu gösterir
Cura’daki Katman Görünümü, katmanların son modeli nasıl oluşturduğunu gösterir

Modelin Cura’da yapı platformunda taşınması, ölçeklendirilmesi veya döndürülmesi

Bazen, modeli yazıcı platformunun tam ortasından yazdırmak istemediğiniz için modeli Cura’nın inşaat alanı boyunca taşımak isteyebilirsiniz. Diğer zamanlarda, içe aktarılan model, inşaat alanında yanlış yönlendirmeye sahip olabilir.

Modelinizin ayarlanması gerekiyorsa, yapmanız gereken tek şey, vurgulanacak şekilde modele tıklayın ve ardından soldaki araçlardan seçeneklerden birini seçin. Burada modeli hızla hareket ettirebilir, döndürebilir ve ölçeklendirebilirsiniz.

Yapı alanında farklı konumlandırmak için modeli taşıyabilir, ölçeklendirebilir ve döndürebilirsiniz
Yapı alanında farklı konumlandırmak için modeli taşıyabilir, ölçeklendirebilir ve döndürebilirsiniz

Cura’daki Araç seçeneklerinden herhangi birine tıkladığınızda, modelin etrafında okların göründüğünü göreceksiniz. İstediğiniz yönde değişiklik yapmak için bir ok veya bir halka tutmanız yeterli. Yanlış giderseniz, sadece sağ tıklayıp Sıfırla’yı seçebilirsiniz.

Birden fazla model yazdırmak isteyebilirsiniz. Model seçiliyken sağ tıklayın ve kopyayı seçin. Cura 3D modelleri otomatik olarak yeniden konumlandıracak. İki veya daha fazla yazdırmak için yeterli alan varsa, platformdaki tüm modeller sarı olacaktır. Yeterli alan yoksa, yazdırma alanı dışındaki model gri renkte gölgelenir.

Cura’nın ayarlar paneli

Belki de Cura penceresinin en önemli kısmı sağdaki ayarlar panelidir. İstediğiniz baskı kalitesini elde etmek için bu panelde doğru ayarları seçmeniz gerekir.

Cura’nın ayarlar paneli iki bölüme ayrılmıştır. En üstteki bölüm Yazıcı Ayarları ve sonraki bölüme Yazdırma Ayarı denir.

YAZICI AYARLARI

Bu bölüm doğru yazıcıyı ve malzemeyi seçmenizi sağlar.

Cura GUI'deki Yazıcı ve Malzeme ayarları
Cura GUI’deki Yazıcı ve Malzeme ayarları

Yazıcı : Bu, ilk adımda seçtiğiniz yazıcıdır. Birden fazla yazıcınız varsa, bunlar ayarlanabilir ve bu açılır menüden seçilebilir.

Malzeme : Yazıcınızın kullandığı malzemeyi hızla seçin. Bu seçenek, makineye bağlı yazıcılar için kullanılır ve makinenizde bu özellik yoksa, görünmez.

YAZICI KURULUMU

İki seçenek vardır: Önerilen ve Özel

CUra GUI'deki Ayarlar sekmeleri
Cura GUI’sindeki Ayarlar sekmeleri

Önerilen : Önerilen yazdırma seçenekleri, yazıcınız için Cura dilimleyiciyi ilk yapılandırırken girdiğiniz ayarlarla hesaplanır. Bu seçenek, yeni başladığınızda veya yalnızca yazılım ve yazıcının nasıl iletişim kurduğunu görmek istediğinizde mükemmel bir seçimdir. Seçenekler, önerilen başlık altında sınırlıdır, ancak kaliteyi, dolguyu, plaka yapışmasını ve temel destek yapılarını hızlıca ayarlayabilirsiniz.

Özel : Eğlencenin gerçekten başladığı ve baskı ayarlarını değiştirmenizi sağlar – kaliteden hıza kadar. Bu bölüme ve seçeneklere biraz sonra bakacağız.

Önerilen ayarlar

KATMAN YÜKSEKLİĞİ

İstenilen baskı kalitesine göre Katman Yüksekliğini değiştirin
İstenilen baskı kalitesine göre Katman Yüksekliğini değiştirin

Daha önce tartıştığımız gibi, 3B yazıcılar, malzeme katmanından sonra katman bırakarak bir nesne yazdırır. Cura’daki Katman Yüksekliği kaydırıcısı, her bir katmanın yüksekliğini kontrol eder. Burada kural şudur: katman yüksekliği ne kadar düşükse, baskı kalitesi o kadar iyi ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak, Katman Yüksekliği için düşük bir değer belirlemenin, baskının orantılı olarak daha uzun süreceği anlamına geldiğini unutmayın. Kalite ve baskı hızı arasında bir denge kurmanız ve kendi tatlı noktanızı seçmeniz gerekir. 0,1 mm iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

CURA’YA DOLUM

Modelin sağlamlığını kontrol etmek için Dolgu Yoğunluğunu Değiştirin
Modelin sağlamlığını kontrol etmek için Dolgu Yoğunluğunu Değiştirin

Dolgu kaydırıcısı dolgunun kalitesini kontrol eder. % 0 olarak ayarlamak, aslında herhangi bir dolgu istemediğiniz ve nesnenizin boş olmasını istediğiniz anlamına gelir. % 10 -% 40 aralığındaki her şey hafif dolgu olarak bilinir. % 50 -% 90 aralığına orta dolum denir. Kaydırıcıyı% 100 olarak ayarlamak en güçlü modeli üretecektir. Işık güzel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Dolgu kaydırıcısı% 0’ın üstüne ayarlandığında, Kademeli Olarak Etkinleştir adlı bir onay kutusu belirir. Bu kutunun işaretlenmesi, Cura’nın modelin üst kısmına doğru dolum miktarını kademeli olarak artırmasını sağlayacaktır. Bu, Dolgu için düşük bir değer kullanmanıza ve hala en iyi kaliteyi elde etmenize olanak sağlar. Dolgu için düşük değerler kullanırken bu kutuyu işaretlemeniz önerilir.

CURA’DA YARDIMCI PARÇALAR

Bunlar sizin destek ve adezyon ayarlarınız – Destek Oluştur ve Plaka Yapıştırması başlıklı iki onay kutusu tarafından kontrol ediliyor. Bu ilk baskınızsa, ikisini de açın. Kural olarak, 3B modelinizin baskı platformuyla çok fazla teması varsa, Yapıştırma Yapışması özelliğini kapatın. Modelinizde taşma yoksa Cura’nın Yardımcı Ayarlarında Destek Üret’i kapatın.

Cura ile bir G Kodu dosyası oluşturun

Model şimdi yazdırılmaya hazır ve yapmanız gereken tek şey dosyayı Cura’dan bir SD karta aktarmak veya doğrudan yazıcıya göndermek. Cura şimdi 3D STL veya OBJ’yi yazıcının ihtiyaç duyduğu G kod dosyasına dönüştüren her şeyi idare edecek.

 1. 3B yazdırma dosyasını kaydedin: Pencerenin sağ altındaki Dosyaya kaydet, SD’ye Kaydet veya Yazıcıya Gönder düğmesini tıklayın.
 2. 3D baskı için tahmini zaman : Cura, yazıcınızın parçanın yazdırılması için geçeceği sürenin uzunluğu hakkında size kaba bir tahmin verecektir.
 3. 3B yazdırmayı başlatın: Bağlıysa, arkanıza yaslanın ve yazıcının patlamasını ve yazdırmaya başlamasını bekleyin. SD’ye kaydederseniz, SD kartı bilgisayarınızdan çıkarın ve yazıcınıza aktarın. Baskıyı seç, dosyayı seç ve git.

Cura’nın Özel Ayarları nedir ve neden Rahatlamalısınız?

Önerilen Cura ayarlarının kullanılması sadece başlangıçtır. Cura’nın standart ayarları düzgün baskılar üretecektir, ancak sık sık bazı belirli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, baskının yüzeyini beğenmeyebilirsiniz. Bazı durumlarda, yüzey Z-Seam olarak da bilinen sahte bir aşırı malzeme hattı içerebilir. Yazıcınızın uç kısmı seyahat hareketleri sırasında malzeme sızdırıyor olabilir ve bulunmaması gereken yerlerde filament telleri bırakıyor olabilir. Cura’da basit ayarları kullanırken karşılaşabileceğiniz çok sayıda başka sorun var – baskı hızı çok yavaş, nesne yeterince dayanıklı değil, alt yüzey bükülmüş vs.

Bu sorunların tümü Cura’daki Özel ayarlar panelinin yardımı ile çözülebilir. Bu nedenle, Cura’daki Özel ayarlar panelinden haberdar olmalısınız ve belirli sorunları gidermek ve mümkün olan en iyi baskı kalitesini elde etmek için bu ayarları nasıl değiştireceğinizi bilmelisiniz.

Cura’nın Özel ayarlarına, Ayarlar panelindeki Özel sekmesine tıklayarak erişilebilir. Bu, Kalite, Kabuk, Dolgu, Malzeme, Hız, Soğutma, Destek, Yapı Plakası Yapıştırma ve Özel Modlar olmak üzere 9 bölüme ayrılan Özel ayarları gösterecektir. Her bölüm, altlarında birkaç ayar içerir.

Ancak, her bölümde gördüğünüz Cura ayarlarının gerçekte değiştirebileceğiniz ayarların sadece küçük bir bölümü olduğunu unutmayın. Pek çok ayar varsayılan olarak görünmez.

Cura’da gizli ayarları etkinleştirme

Gizli Cura ayarlarını göstermek için yapmanız gerekenler: Bir bölüm başlığının yanındaki dişli simgesini tıklayın. Bir pencere açılacaktır. Bu pencere tüm Özel ayarları gösterir. Burada yaklaşık 150 farklı ayar var, ancak endişelenmeyin, en yaygın sorunları çözmek için bunlardan sadece bir avuç kullanmanız gerekecek.

Gizli bir ayarı görünür yapmak için, o ayara karşılık gelen onay kutusunu işaretleyin ve ardından pencereyi kapatın. Bundan sonra, bu ayar Özel ayarlar paneline eriştiğinizde görünür olacak.

Örneğin, gizli İlk Harf Yüksekliği ayarını nasıl göstereceğiniz
Örneğin, gizli İlk Harf Yüksekliği ayarını nasıl göstereceğiniz

Aşağıdaki bölümlerde, Cura’nın en önemli Özel ayarlarına gireceğiz ve bunları baskı kalitesini artırmak ve yaygın 3B yazdırma sorunlarını çözmek için nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağız. Burası işlerin gerçekten ilginç hale geldiği yer, bu yüzden bağla.

Kontrolü CURA’DA Genel Baskı Kalitesi

Bu ayar, Önerilen ayarlarda Katman Yüksekliği kaydırıcısının aslında bir kopyasıdır, ancak bu sefer tekrar çalışacağız.

Değişken katman yüksekliği ile basılan aynı modeller. Daha ince katmanların daha iyi kaliteye neden olduğuna dikkat edin.
Değişken katman yüksekliği ile basılan aynı modeller. İnce tabakaların (sağdan sola) nasıl daha iyi kaliteye yol açtığına dikkat edin.

Katman Yüksekliği ayarı, Cura yazılımında yazdırılan her bir katmanın yüksekliğini (mm olarak) kontrol eder. Buradaki kural şudur: katman yüksekliği ne kadar küçükse, baskı kalitesi o kadar iyi ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak, katman yüksekliği için küçük bir değer ayarlamanın, baskının orantılı olarak daha uzun süreceği anlamına geldiğini unutmayın. Kalite ve baskı hızı arasında bir denge kurmanız ve kendi tatlı noktanızı seçmeniz gerekir.

Kat yüksekliğinin yüzey kalitesi üzerindeki etkisine daha yakından bir bakış.
Kat yüksekliğinin yüzey kalitesi üzerindeki etkisine daha yakından bir bakış.

Kontrolü Duvar / Kabuk Kalitesi – Yüzey İşlemini ve Dayanıklılığı Etkiler

Shell başlığı altındaki bu ayarlar Cura dilimleyicideki baskının dışını etkiler.

Duvar Kalınlığı dış duvarların kalınlığını kontrol eder

Bu bölümdeki en önemli ayara Duvar Kalınlığı denir. Duvar Kalınlığı, dış duvarların toplam kalınlığını ayarlar (üst veya alt duvarları değil). Bu değer, yazıcınızın nozül boyutunun tam sayı katı olmalıdır. Örneğin, yazıcınızın nozül boyutu 0.35 mm ise ve Duvar Kalınlığını 3 kat (1.05 mm) olacak şekilde seçtiyseniz, yazıcı esasen 3 duvar (her duvar 0.35 mm kalınlığında) basacaktır.

Genel olarak, meme çapının 2 veya 3 katı bir Duvar Kalınlığı yeterlidir. Daha yüksek bir değer daha sağlam bir model yaratacak ve sızıntı olasılığını azaltacaktır, düşük bir değer ise baskı süresini ve filament maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Yatay Genleşme, soğutma nedeniyle büzülmeyi düzeltebilir

Bütün plastikler soğudukça büzülür. PLA gibi bazı plastikler sadece biraz küçülürken, Naylon veya ABS gibi diğerleri çok fazla büzülür. Hassas ebatlarla çalışırken, modelinizin CAD modelinin ölçümünden daha küçük olması nedeniyle büzülme büyük bir hayal kırıklığı olabilir. Yatay Genişleme ayarı, plastik soğurken küçüldüğünde gerçekleşen boyuttaki değişimi telafi etmek için 3D baskınızın boyutunu X / Y boyutunda ayarlamanıza olanak sağlar.

Yatay Genişletme, varsayılan olarak gizlenmiş olan Cura ayarlarından biridir. Bu nedenle, daha önce özetlediğimiz prosedürü izleyerek bunu etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirildiğinde, Kabuk ayarları altında görünecektir.

Pozitif bir Yatay Genişleme değeri, modelinizin boyutlarına eklenecektir. Basılı modeliniz beklenenden daha küçük olduğunda, büzülmede en yaygın olduğu için pozitif bir değer kullanmalısınız.

Negatif bir Yatay Genişleme değeri, modelinizin boyutlarını azaltır. Basılı modeliniz beklenenden daha büyük olduğunda negatif bir değer kullanın.

Z-Dikiş Hizalama ayarı, 3D model yüzeyinde belirgin bir Z-Dikişini önleyebilir

Bazen, yazıcı her katmanın başında model yüzeyinde bir iz bırakacaktır. Bu işaretlerin tümü hizalandığında, 3D modelin dış duvarında belirgin bir sahte çizgi olacaktır. Bu çizgiye Z-Seam denir. Z-Seam Alignment ayarı, 3D model yüzeyinde bu çizginin nerede görüneceğini seçmenize izin verir veya çizgiden tamamen kurtulmanızı sağlar.

Model duvarında öne çıkan çizgi Z dikişidir. Muhtemelen bu eserden kaçınmak istersiniz.
Model duvarında öne çıkan çizgi Z dikişidir. Muhtemelen bu eserden kaçınmak istersiniz.

Z-Dikiş Hizalama ayarı varsayılan olarak da gizlidir. İlk önce, Cura yazılımındaki Shell ayarlarında görünecek şekilde etkinleştirin.

Z-DİKİŞ HİZALAMA SEÇENEKLERİ

Z-Dikiş Hizalama ayarı için dört seçenek vardır: En Kısa, Kullanıcı Tarafından Belirlenmiş, En Keskin Köşe ve Rasgele.

En kısa olanı Cura’nın varsayılan değeridir. Seçildiğinde, Cura dilimleme yazılımı, yazıcıya önceki katmanın son noktasından yeni bir katman yazdırmaya başlamasını söyler. Bu genellikle görünür bir dikişe yol açar, bu yüzden bu seçimden kaçınılmalıdır.

Kullanıcı Tarafından Belirlenen, Z-Seam’in tam olarak model yüzeyinde nerede görünmesini istediğinizi belirlemenizi sağlar. Seçildiğinde, iki ayar daha kullanılabilir hale gelir – Z-Seam X ve Z-Seam Y. Bu Cura ayarları, Z-Seam’in XY koordinatlarına karşılık gelir.

Sharpest Corner, yazıcıya her katmanı model yüzeyindeki en keskin köşeden basmaya başlamasını söyler. Keskin olması nedeniyle bir köşe birçok durumda Z-Seam’i kaplayabilir. Ancak modelinizde keskin köşeler yoksa, bu seçenek çok kullanışlı değildir.

Z Dikiş Hizalamasını Rastgele’ye ayarlamak her katmanı rastgele bir konumda başlatır. Bu, dikişi tamamen ortadan kaldıracak, ancak baskı kafası her katman arasında yeni bir pozisyona geçmek için ek süre gerektireceği için baskı süresini de uzatacaktır.

Duvarlar Arası Boşlukları Doldur ayarı model yüzeyindeki boşlukları önler

Bazen Cura 3D ile ince duvarlar yazdırdığınızda, duvarın içi ile dışı arasındaki alanlar doldurulmaz. Bu, duvarınızın genişliği birden fazla Cura’nın çizgi genişliğinin (yazıcı püskürtme ucu çapı) arasında olduğunda olabilir. Cura, nesnenin o kısmına çok fazla plastik koymaktan kaçınmak için iç ve dış duvarları doldurulmamış halde bırakır, ancak baskıda boşluklar ortaya çıkabilir. Duvarlar Arasındaki Boşlukları Doldur ayarı, Cura’nın bu boşlukları nasıl ele alacağını seçmenizi sağlar.

Modelin çevresine yakın boşluklara dikkat edin? Bunlar bahsettiğimiz duvar boşlukları.
Modelin çevresine yakın boşluklara dikkat edin? Bunlar bahsettiğimiz duvar boşlukları.

Duvarlar Arasındaki Boşlukları Doldur ayarı da varsayılan olarak gizlenir. İlk önce, Shell ayarları altında görünecek şekilde etkinleştirin.

Bu ayar için iki seçenek vardır: Her Yerde ve Hiçbir Yerde. Hiçbir Yer seçilmediğinde, Cura boşlukları doldurmaz. Her Yer’i seçtiğinizde, Cura 3D, baskınızın duvarlarındaki boşlukları doldurur ve modelinizin dış kabuğunu mümkün olduğunca güçlü hale getirir.

Alternatif Ekstra Duvarlar ayarı, baskı hızına çok fazla yük getirmeden dış duvarlara güç eklemenizi sağlar

Daha önce, daha fazla duvar ekleyerek bir modeli nasıl daha güçlü ve daha dayanıklı hale getirebileceğimizi tartıştık (örneğin, duvar kalınlığını meme çapının daha yüksek bir katı olacak şekilde arttırmak). Ancak, duvar ne kadar kalın olursa, onu basması o kadar uzun sürer. Cura, Alternatif Ekstra Duvarlar ayarı ile duvar kalınlığı ve baskı hızı arasında bir uzlaşma sunar. Etkinleştirildiğinde, Cura yazılımı diğer tüm katmanlara bir ekstra iç kabuk ekler. Örneğin, baskınız iki nozul çapı için ayarlanmışsa, Alternatif Ekstra Duvarlar, her tek numaralı katmana ekstra bir nozul çapı ekleyecektir.

Bu ayarı etkinleştirmek için önce Kabuk ayarları altında görünecek şekilde görünmesini sağlayın. Ardından bu ayara karşılık gelen onay kutusunu işaretleyin.

Duvar Hızı ayarı, yüzey kalitesini iyileştirmenizi sağlar

Modelin yüzey işleminden hala memnun değilseniz, işte yapabileceğiniz bir şey daha var. Hız bölümünün altında Duvar Hızı adında gizli bir ayar var (ve Kabuk bölümünün altında değil!). Bu ayar, duvarları yazdırırken yazıcı kafasının hareket hızını kontrol eder.

İç duvar hızı ve dış duvar hızı için iki ayrı ayar vardır. Varsayılan dış duvar hızı 30 mm / s’dir. Dış duvar hızını varsayılan değerden biraz daha düşük ayarlamak (10 mm / sn’lik adımlarla azaltmayı deneyin) modelin yüzeyini iyileştirebilir. Tabii ki, dış duvar hızını düşürmek, daha uzun baskı süreleri için de kayıt olduğunuz anlamına gelir – bu nedenle aklınızda bulundurun.

Kontrolü Dolgu Deseni – Model Gücünü, Tüketilen Malzemeyi ve Baskı Zamanını Etkiler

Varsayılan olarak, Cura dilimleyici, ızgara başına bir dolgu oluşturur ve her katman için çapraz yönde yazdırır. Bu, çok fazla malzeme tüketmeden makul bir güç sağlar. Aynı zamanda baskı süresi açısından en hızlı kalıplardan biridir. Cura’nın standart dolgu deseni çoğu yaygın uygulama için iyi olmalıdır.

Bazı özel uygulamalarda, varsayılan model en iyi olmayabilir. Bu gibi durumlarda, Cura, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli dolgu desenleri sunar.

Cura dolgu desenleri. Resimde gösterilenden daha fazla dolgu deseni vardır.
Cura 3D dolgu desenleri. Resimde gösterilenden daha fazla dolgu deseni vardır.

Cura dolum desenini değiştirmek için, gizli Dolgu Deseni ayarını etkinleştirin, Dolgu bölümünde görünecektir. 13 farklı desen seçeneğiniz var. Önemli kalıplardan bazıları:

 • Izgara : Her tabakadaki her iki çapraz yönde çizgileri olan ızgara şeklinde bir dolgu.
 • Çizgiler : Her ızgara için bir çapraz yönde basılarak ızgara şeklinde dolgu oluşturur.
 • Üçgenler : Üçgen şekilli bir dolgu deseni oluşturur.
 • Kübik : Eğik küplerin 3 boyutlu dolgusu.
 • Tetrahedral : Piramit şekillerinin 3D dolgusu.
 • Konsantrik : Dolgu, dışarıdan modelin ortasına doğru yazdırır. Bu şekilde doldurma çizgileri, baskının duvarlarından görünmez.
 • Concentric 3D : Dolgu, tüm baskıya eğimli olarak dışarıdan modelin ortasına doğru yazdırır.
 • Zig Zag : Sürekli olarak bir çapraz yönde basılan, ızgara şeklinde bir dolgu.

Dolgu kalıpları nasıl seçilir?

Cura dilimleyicisindeki dolgu desenini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca faktörler şunlardır:

 1. Parça mekanik amaçlarla kullanılacak mı?
 2. Modelin büyük bir kapatma yüzeyi var mı?

Parça mekanik bir parça olarak kullanılmayacak, daha çok estetik amaçlar için kullanılmayacaksa, hiçbir dolgusu kalmadan kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte, aynı 3B modelin büyük bir kapaklama yüzeyi varsa, kapaklama yüzeyinin yazdırılması için biraz destek alması gerekir. Bu gibi durumlarda, en iyi dolgu seçiminiz Konsantrik’tir. Bu minimal malzeme kullanır ve basılması en hızlı olanıdır. Aynı zamanda, üst yüzey için yeterli desteği sağlar.

Modelin mekanik amaçlar için kullanmayacak olsanız bile makul bir güce sahip olmasını istiyorsanız, en iyi seçenek Izgara, Çizgiler veya Üçgenler gibi bir 2B desen seçmektir. Çizgiler en az miktarda mukavemet sağlar ancak çok fazla malzeme tüketmez ve hızlıca yazdırır. Izgara daha fazla malzeme tüketir, daha yavaştır ancak daha fazla güç sağlar. Üçgenler büyük güç ve yüksek yanal yük sunar. İyi duvar kuvveti veya daha uzun, ince yapılar gerektiğinde bu dolguyu kullanın.

Model mekanik amaçlar için kullanılacaksa, en iyi seçenek Cubic veya Tetrahedral gibi bir 3D dolum paternine gitmektir. Cura’daki bu kalıplarla mükemmel iç destek ve izotropik mekanik özelliklere yakın olacaksınız.

Kontrolü Genel Baskı Hızı – Yazdırma Süresini ve Baskı Kalitesini Etkiler

3D baskı, belge baskısı gibi anında değil. Standart bir kahve fincanı gibi basit bir şey yazdırmak birkaç saat sürebilir. Uzun baskı süreleri zaman zaman çok sinir bozucu olabilir. Bu nedenle, Cura dilimleme yazılımı, genel baskı hızını (sadece Baskı Hızı olarak adlandırılır) kontrol etmek için bir ayar ve duvar, dolgu, destek vb. Gibi özel yapıların baskı hızını kontrol etmek için birkaç ayrı ayar sunar.

Kural olarak, Cura yazılımındaki özel ayarlar her zaman genel hız (Baskı Hızı) ayarını geçersiz kılar. Karşılık gelen özel yapıları tartıştıktan sonra (Duvar Hızı ayarını daha önce tartıştık) özel hız ayarlarından bahsedeceğiz. Ancak bu bölümde genel hız ayarına ve etkilerine odaklanmak istiyoruz.

Cura’nın Baskı Hızı ayarı baskı süresini kontrol eder ve ayrıca baskı kalitesini etkiler

Cura’nın Baskı Hızı ayarı Özel ayarların Hız bölümünde bulunabilir. Bu ayar, yazıcı kafasının yazdırma sırasında hareket ettiği hızı ifade eder. Varsayılan değer 60 mm / sn’dir.

Yazdırma süresini azaltmak için bu hızı artırmanız yeterlidir. Ancak, baskı hızını arttırmanın başkalarını da etkilediğini ve buna göre gerekli ayarlamaları yapmanız gerektiğini unutmayın.

 • Yazıcı kafası daha hızlı hareket ettiğinde, filament, memeden çıktığı zaman erimek için yeterli zaman olmayabilir. Bu genellikle kırılgan modellerle sonuçlanır. Bu problemi, ekstruder sıcaklığını artırarak, plastiğin uygun şekilde eritebilmesi için çözebilirsiniz.
 • Daha hızlı yazıcı hızı, yazıcı kafasının titremeye ve daha titreştiğine işaret eder. Model sonuç olarak yüzeydeki dalgalanmaları gösterebilir. Bu nedenle, daha hızlı baskı hızları genellikle kaliteden ödün vermenin bedeli olarak gelir.
Baskı hızının baskı kalitesine etkisi
Baskı hızının baskı kalitesine etkisi

CURA DİLİMLEYİCİSİNDE OPTİMUM HIZI BULMA

Cura’da optimum hızı bulmak için, genellikle 5 mm / s’lik adımlarla yukarı çıkarak denemeniz önerilir. Bunun anlamı, 65 mm / sn’yi deneyin, sonucu beğenip istemediğinizi kontrol edin. Bunu yaparsanız, tekrar 70 mm / s’ye kadar gidin. Bir noktada, baskı kalitesi kabul edilemez hale gelecektir. Daha sonra bu noktanın 5 mm / sn altında olan Cura 3D’de bir Baskı Hızı seçebilirsiniz.

Kaliteyi düşürmeden hızı artıramayacağınızı tespit ederseniz, başka bir fikir Doldurma Hızı ayarını arttırmanızdır. Bu gizli bir ayardır, bu yüzden önce onu görünür kılmalısınız. Bu ayar, modelin diğer parçalarının baskı hızını etkilemeden Dolgunun yazdırılma hızını kontrol eder. Dolgu görünmez olduğundan dolgunun kalitesi o kadar önemli değil. Ancak baskı süresini de aynı şekilde azaltır.

Bazı durumlarda, Baskı Hızını azaltmanız gerekebilir. Çok ayrıntılı modeller yazdırıyorsanız, daha düşük bir yazdırma hızı, ayrıntıları daha doğru şekilde üretmenize yardımcı olur. Ayrıca PET + veya Flex PLA gibi 3D dilimleyicide genellikle daha düşük baskı hızı ayarları gerektiren bazı filamentler de var.

Baskı hızını yavaşlatmak için, sadece Baskı Hızı ayarının değerini azaltın. Filament üreticileri genellikle kendi filamentleri için “önerilen baskı hızına” sahip olacaklardır. Çok ayrıntılı modeller için, baskı hızını 10 mm / sn azaltarak başlayın, ardından gerektiği gibi 5 mm / sn’lik artışlarla yukarı veya aşağı ayarlayın.

Fan Hızı Ayarını Kullanarak Aşırı Soğutmayı Önler

Ekstrüde filament soğuyana kadar dövülebilir kalır. Bu nedenle, birçok 3B yazıcı, bu işlemi hızlandırmak ve malzemeyi ortaya konurken sertleştirmek için soğutma fanları kullanır. İyi bir soğutma sistemi, yeni (ve sıcak) bir katman döşenirken son katın bozulmasını da önler.

Cura, ilk katman hariç, varsayılan olarak soğutmayı sağlar. İlk katman soğutma olarak atlanır ve baskının derleme platformuna yapışmasını azaltır. Diğer tüm katmanlar soğutma açıkken yazdırılır.

Ancak, soğutmayı açtığınızda, nozul plastiği eritmek için gereken sıcaklığa ulaşamayabilir. Bu aşırı soğutma durumu. Bu gerçekleştiğinde, yazıcınız sadece nozülün istenen sıcaklığa ulaşamadığını söyleyen bir hata mesajı görüntüleyecektir.

Cura 3D, aşırı soğutma sorununu Fan Hızı ayarı ile çözmenin bir yolunu sunar. Bu, Soğutma bölümünün altındaki gizli bir ayardır. Her zamanki gibi, ilk önce 3B dilimleyicinizde görünür hale getirmelisiniz, böylece Soğutma bölümünde görünür.

Bu ayarın değeri, fanın maksimum hızının yüzdesi olarak ayarlanır. Ayarı Cura’da yapmanız gerekirse, değeri% 80 olarak değiştirerek başlayın. % 20’nin altındaki değerler için fanların hiç dönmeye yetecek güç elde edemeyebileceğini unutmayın.

Minimum Katman Zaman Ayarını Kullanarak Küçük Katmanların Bozulmasını Önler

Çok küçük baskılar için, bir katman o kadar hızlı basabilir ki, bir sonraki katman yazdırılmadan önce fanların soğutmak için yeterli zamanı olmaz. Bu olduğunda, talihsiz küçük katman bir sonraki katmanın ısısına bağlı olarak bükülür. Sonuç bir karışıklıktır.

Yetersiz soğutma nedeniyle daha küçük katmanlar bozulursa, baskınız nasıl görünür?
Yetersiz soğutma nedeniyle daha küçük katmanlar bozulursa, baskınız nasıl görünür?

Cura dilimleyicideki Minimum Katman Süresi ayarı bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Bu, Soğutma bölümünün altındaki gizli bir ayardır. Bu çok küçük tabakaları soğutmak için fana daha fazla zaman verebilirsiniz. Bu ayarın değeri, bir katmanın yazdırması için minimum süredir. Çok küçük katmanlar için Cura, yazdırma hızını yavaşlatır; böylece katman en az yazdırmayı tamamlamak için en az zaman harcar.

Bu ayar için varsayılan değer 5 saniyedir. Bozuk küçük katmanlarla karşılaşıyorsanız, 10 saniyeye yükselterek başlayın, ardından gerektiği gibi 5 saniyelik artışlarla ayarlamalar yapmaya devam edin.

İhtiyacı Olmayan Filamentler için Soğutmayı Devre Dışı Bırak

Naylon, Polikarbonat ve PET + gibi bazı malzemelerin hala havada basılması gerekir. Bu malzemeler soğutulduğunda çok büzülür. Bu malzemelerle yazdırırken soğutma etkinleştirilirse, model beklenmedik şekillerde çarpıtılır ve deforme olur.

Bu malzemelerle yazdırırken Cura’da soğutmayı kapatmanız gerekir. Soğutma bölümünün altındaki Yazdırmayı Soğutmayı Etkinleştir ayarına bakın ve onay kutusundaki işareti kaldırın. Bunu yaptığınızda Cura soğutmayı kapatır.

Yapışma Plakası Yapışma ve Diğer Cura Ayarlarını Kullanarak Çarpmayı Önler

Plastikler basıldığında, ilk önce hafifçe genişler, ancak soğudukça büzülür. Malzeme çok fazla daralırsa bu, baskının yapı plakasından ayrılmasına ve yukarı doğru bükülmesine neden olur. Bu olguya 3D baskı argoda çarpma denir. Bazı malzemeler diğerlerinden daha fazla büzülür (örneğin ABS, PET +, PC veya Naylon, PLA’dan daha yüksek büzülme gösterir);

Eğilme, alt tabakaların kalkmasına ve eğrilmesine neden olur.
Eğilme, alt tabakaların kalkmasına ve eğrilmesine neden olur.

Cura, bükülmeyi önleyen bazı ayarlar sunar. Bunlardan en önemlileri, Yapıştırma Yapışması bölümünün altında bulunan Yapıştırma Yapıştırma Türü ayarıdır. Bu ayar için üç seçenek vardır – Etek, Ağız ve Raft.

Etek Cura’da varsayılan seçenektir. Ekstrüderin hazırlanmasına yardımcı olan ilk katmandaki baskının etrafındaki çizgidir.

Ciddi bir çözgü elde ederseniz, diğer seçeneklerden Brim veya Raft olarak değiştirmelisiniz.

Ağzını seçtiğinizde, Cura, nesnenizin çevresine, baskı soğurken çekme kuvvetlerine dayanan, tek katmanlı, düz bir alan yerleştirir. Kenar sadece tek bir kalınlıkta olduğu için, baskı bittiğinde kolayca çıkarılabilir.

Bazı malzemeler veya modeller için, bir ağzın çarpmasını önlemek için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda, Cura ayarlarında Raft kullanılması önerilir. Sal, ısının eşit dağılmasını sağlamak için model ve yapı plakası arasına kalın bir ızgara ekler. Bir modelin tabanı tamamen düz olmadığında veya endüstriyel malzemelerle basarken özellikle yararlıdır.

Yapıştırma Plakası Yapışma bölümü, bükülmeyi önlemeye yardımcı olabilecek tek bölüm değildir. İşte size yardımcı olabilecek diğer bazı Cura ayarları.

Cura 3D’de eğrilmeyi önlemenin diğer yolları

 • Daha kalın bir ilk katman çoğu zaman yapışmayı kolaylaştırır. İlk Katman Yüksekliği ayarını değiştirerek ilk katmanı daha kalın yapabilirsiniz. Bu, Cura dilimleyicisindeki Kalite bölümünün altındaki gizli bir ayardır. Değeri, Katman Yüksekliği olarak seçtiğinizden daha yüksek bir sayıya değiştirdiğinizden emin olun.
 • Malzeme nozüle tutturulabildiğinden ve yapı plakasına sabit kalmak yerine, bununla sürüklenebileceğinden başlangıç ​​katman hızını çok yüksek ayarlamamak önemlidir. İlk katmanın hızını yavaşlatmak için, önce Hız bölümünün altında İlk Katman Hızı adı verilen ayarı görünür hale getirin. Sonra hızı varsayılan değerden daha düşük bir değere ayarlayın.
 • Cura’da Yavaş Katman Sayısı adı verilen ve daha iyi plaka yapışmasına yardımcı olabilecek başka bir ayar var. Bu ayar alt katmanların yazdırılmasını yavaşlatır ve yazıcının ayarlanan baskı hızına ulaşması için katlayacağı katman sayısını tanımlar. İlk katman hızına ve yazdırma hızına bağlı olarak hız, Yavaş Katman Sayısı ayarında belirtilen katman sayısına göre doğrusal olarak eğilir. Daha yüksek bir değer, yazdırma çarpma olasılığınızı azaltacaktır, ancak bu ayar yazdırma sürenizi de önemli ölçüde artırabilir.
 • Daha önce tartıştığımız gibi, optimum baskı plakası yapışmasını sağlamak için ilk baskı katmanı için baskı kafası fanları genellikle kapatılır (fan hızı = 0). Cura, ilk katman için hiçbir fandan belirli bir yükseklikte maksimum güce kadar, fanı kademeli olarak açan Yükseklikte Düzenli Fan Hızı adı verilen başka bir ayar sunar. Bu anlamda, bu ayar Daha Yavaş Katman Sayısı’na eşittir, ancak soğutma içindir. Bu gizli bir ayardır, bu yüzden görünür kılmak zorunda kalacaksınız. Varsayılan değerden biraz daha yüksek bir değer deneyin ve plaka yapışmasını iyileştirmelidir.

Önce donanım konularıyla ilgilen

Yanlış kalibrasyon, eğik yapı plakası veya yetersiz ısıtılmış yapı plakası gibi birçok nedenden dolayı bükülmenin olabileceğini unutmayın. Bu sorunlardan bazıları Cura dilimleyici kapsamında ele alınamaz, bu nedenle Cura ayarlarıyla uğraşmadan önce bu sorunları çözdüğünüzden emin olmalısınız.

Shell, Cooling ve Quality Settings Kombinasyonunu Kullanarak Dolgulamayı Önler

Bazen, baskının üst yüzeyi tamamen kapanmaz ve tümsekleri gösterir. Buna 3D baskı argoda yastıklama denir. Bu sorun genellikle yanlış Kabuk, Soğutma veya Kalite ayarlarından kaynaklanır. İşte Cura dilimleyici ayarlarını ayarlayarak çözebilirsiniz.

Doldurma kusurlu bir üst yüzeye çıkar
Doldurma kusurlu bir üst yüzeye çıkar

Kabarma, Kabuk bölümünün altındaki Gizli Üst / Alt Kalınlık ayarı değiştirilerek en iyi şekilde ele alınabilir. Cura 3D’deki diğer gizli ayarlarda olduğu gibi, Shell bölümünde görünmeden önce onu etkinleştirmeniz gerekir.

Pürüzsüz bir üst yüzey oluşturmak için, yeterince kalın bir üst kullanmak önemlidir. Üst kısım çok ince olduğunda, içinde delik bulunan bir yüzey elde edersiniz. Bunu düzeltmek için, sadece Üst Kalınlığı arttırın. Önerilen kalınlık, tabaka yüksekliğinin altı katıdır. Bu nedenle, katman yüksekliğiniz 0,1 mm ise, Üst Kalınlık 0,6 mm veya daha fazla olmalıdır.

Ancak, Top Kalınlığı yastıklama söz konusu olduğunda tek faktör değildir. Bazen çok az soğutma da bu sorunun temelinde olabilir. Plastik düzgün bir şekilde soğumazsa, dolgu hatlarını geçtiği yerlerde biraz aşağı sarkabilir veya kıvrılabilir. Bu, üzerine yerleştirilmesi gereken bir sonraki katman için düz olmayan bir yüzeyin oluşturulması anlamına gelir, bu da üst yüzeyde çarpmalara neden olur.

Bu nedenle, Üst Kalınlığın arttırılması sorunu çözmezse, Soğutma bölümündeki Fan Hızını artırmayı deneyin. Özellikle daha ince tabakaların kıvrılma eğiliminde olduğu görülmektedir. Bu nedenle katman yüksekliğini arttırmaya yardımcı olabilir.

Materyal ve Baskı Ayarlarının Bir Kombinasyonunu Kullanarak Yaylanmayı Önler

Tel çekimi başka bir yaygın sorundur. Bazen, baskınızda hiç olmaması gereken plastik şeritleri bulabilirsiniz. Bu tipik olarak, ekstruder ekstrüzyon yapmayan bir faz sırasında bir noktadan diğerine hareket ederken plastik sızdırıyorsa gerçekleşir.

İşlem sırasında tel çekimi
İşlem sırasında tel çekimi

Cura veya herhangi bir 3D dilimleyiciden tel çekmekten kurtulmak için en bariz hareket alanı geri çekilmeyi sağlamaktır. Geri çekme, esasen filamentin, baskı kafası uzun hareket hareketleri gerçekleştirdiğinde besleyici tarafından bir miktar geri çekilmesi anlamına gelir. Bu, filamentlerin sızmasını etkili bir şekilde önler. Geri çekmeyi etkinleştirmek için, Malzeme bölümünün altında Geri Çekmeyi Etkinleştir onay kutusunu arayın. Kutunun işaretlendiğinden emin olun (varsayılan olarak işaretlenmelidir).

Ancak, bu ayarın etkinleştirilmesi genellikle çekimi tamamen durdurmak için yeterli değildir ve bu sorundan tamamen kurtulmak için baskı sıcaklığını ve hızını ayarlamanız gerekebilir.

Cura’da tel çekmekten kurtulmak için sıcaklık ve hız ayarı

Baskı sıcaklığı, filament sızıntısı söz konusu olduğunda büyük bir rol oynar. Sıcaklık çok yüksekse, filament daha sıvı olacak ve nozuldan damlamaya eğilimli olacaktır. Bu nedenle, baskı sıcaklığının azaltılması tel çekmeyi azaltmada uzun bir yol gider. Baskı Sıcaklığı ayarını Malzeme bölümünün altında bulabilirsiniz. Tam olarak hangi sıcaklığı kullanacağınızı söylemek zor. Filamente çok bağlıdır. En iyi sonuçları elde edene kadar sıcaklığı Cura yazılımının 10 derecelik adımlarla azaltmayı deneyin.

Sıcaklığı düşürdüğünüzde, malzemenizin ekstrüzyona başlama olasılığı olduğunu unutmayın. Daha önce, sıcaklık ve baskı hızı arasındaki bağlantıyı ve en iyi sonuçlar için nasıl birlikte ayarlanması gerektiğini tartıştık. Bu nedenle, sıcaklığı düşürdüğünüzde, baskı hızını uygun şekilde düşürdüğünüzden emin olun.

Ayrıca, Hız bölümü altındaki sürüş hızını arttırmaya da yardımcı olabilir. Bu şekilde baskı kafası biraz daha hızlı hareket eder, böylece malzemenin yolculuk sırasında nozülden damlaması daha az zaman alır. Çoğu baskıda 200 mm / sn’lik seyir hızı iyi olmalıdır.

Kontrolü Destek Yapıları – Çıkıntılı Baskıların Başarısını Etkiliyor

Birçok 3B modelin çıkıntıları vardır. Bu 3B modeller başarılı bir şekilde yazdırmak için ek destek yapıları gerektirir. Cura bu destek yapılarını çoğu durumda otomatik olarak oluşturabilir. Yazdırma işi tamamlandığında, destek yapıları modelden manuel olarak ayrılarak çıkarılabilir.

Destek yapıları kullanırken, en sık üç sorun ortaya çıkıyor:

 • Destek yapısı doğru şekilde yerleştirilmiş ve yazdırma işi sırasında gerekli dengeyi sağlayacak kadar güçlü mü?
 • Destek yapısı daha sonra kolayca çıkarılabilir mi?
 • Destek yapısı çıkıntılı parçaların yüzeyini bozuyor mu?

Cura 3D, Özel Ayarlar’ın Destek bölümünde, bir dizi destek yapısı ile ilgili ayar sunar. Bu ayarları kullanarak, gerekli kararlılığı sağlayan, çıkarılması zor olmayan ve modelin yüzey kaplamasını etkilemeyen destek yapıları oluşturmak mümkündür. Dalış yapalım ve ayarlamalar yapalım.

Cura’da dengesiz modeller için otomatik olarak oluşturulan destek yapılarını açın

Modelinizin ek desteğe ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Cura 3D bunu kolaylaştırıyor. Modelinizi Cura 3D dilimleyiciye içe aktarıp sanal yapı plakasına yerleştirdikten sonra kırmızı renkli bölümlere dikkat edin. Bunlar Cura’nın kararsızlığı tespit ettiği kısımlar. Kamera görünümünü döndürene kadar desteklenmeyen alanları göremeyeceğinize dikkat edin.

Modelin yapı plakasına temas ettiği kısmın altında kırmızı görüyorsanız, bu alanın desteklenmemesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Yapı plakası bu sorunu çözecektir. Deliklerin üstündeki veya iki yapı arasındaki küçük kırmızı alanlara köprü denir ve Cura bunları da otomatik olarak kullanır.

Kırmızı ile vurgulanan başka parçalar varsa, endişelenmeye başlamanız gerekir. Başlamak için, bu kırmızı parçaların başarıyla yazdırılabilmesini sağlamak için otomatik olarak oluşturulan destek yapılarını etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, Cura 3D’deki Destek bölümünün altındaki Destek Üret onay kutusunu işaretlemeniz yeterlidir.

Artık otomatik olarak oluşturulan destek yapısını etkinleştirdiniz, ancak model görünümünde herhangi bir değişiklik görmediniz. Çünkü Cura, destek yapılarını varsayılan Katı görünümünde göstermiyor. Oluşturulan destek yapılarını görmek için görünümü Katman Görünümü olarak değiştirin. Destek malzemesi (çizgiler ve hacim) mavimsi olarak görüntülenecektir. Cure 3D’nin desteğin 3D modelini nereye eklediğini görmek için katman kaydırıcısını yukarı ve aşağı hareket ettirin.

Destek yapılarının yerleşimini kontrol etme

Destek yapısını etkinleştirdiğinizde, Destek bölümünün altında Yerleşim adı verilen bir otomatik olarak görünür. Yerleşim ayarı, destek yapısının konumunu kaba bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. İki seçenek var: Her Yerde ve Dokunma Derlemesi. Her yer varsayılan olarak seçilidir.

Her Yer seçildiğinde, Cura 3D gerekli olan her yerde yapılar oluşturmaya çalışır. Bu, yalnızca yapı plakasına monte edilmiş destek yapılarına sahip olmamanız, aynı zamanda modelin bir kısmını taban olarak kullanan yapıların desteklenmesi anlamına gelir. Bu, çoğu durumda makul olan seçenektir, çünkü tüm dengesiz alanların gerekli desteğe sahip olmasını sağlar.

Cura'da iki tür destek yapısı yerleşimi: Her Yer ve Dokunma Metresi
Cura’da iki tür destek yapısı yerleşimi: Her Yer ve Dokunma Deresi

Bununla birlikte, Her yer çok karmaşık modeller için seçildiyse, model destek malzemesi tarafından tamamen kaplanmış olabilir. Bunu istemiyorsanız, Yerleşim ayarını Touching Buildplate olarak değiştirin. Bu, sadece inşa plakası ve model arasında modelin çıkıntılı bölümlerinin altında destek yapıları yaratacaktır.

Enable Support Roof, çıkıntıların yüzeyini iyileştirebilir ancak bunun bir bedeli vardır.

Bir modelin çıkıntısı her zaman destek yapılarının üstüne basıldığı için, bu parçalar için her zaman en iyi yüzey kalitesini elde edemezsiniz. Gizli Destek Tavanını Etkinleştir ayarı, bu konuda yardımcı olabilir.

Bir destek çatısı, destek yapısının tepesinde, çıkıntıların yüzeyine çok fazla zarar vermeyen yoğun bir kaplamadır. Bu ayarı Cura 3D’de onay kutusunu kullanarak etkinleştirdiğinizde, daha iyi bir yüzey kalitesi elde edersiniz. Ancak, bu seçenek, destek yapılarının normalden daha zor çıkarılmasından dolayı, bu maliyetin bir bedeli var. Bu seçeneği sadece çıkıntılı parçanın yüzeyinin bitmiş parçanın işlevi için kritik olması durumunda kullanın.

Support X / Y Distance ayarını kullanarak destek yapılarının modelin dış duvarlarına zarar vermesini önleyin

Bazen, destek yapıları modelin dış duvarına çok yakın inşa edilir ve modelin dış yüzeyinde izler bırakır. Bunun, Destek bölümünün altındaki Gizli X / Y Mesafesi ayarını kullanarak olmasını önleyebilirsiniz.

Cura’daki Destek X / Y Mesafesi ayarı, esas olarak modelin dikey duvarları ve XY düzlemindeki bir destek yapısı arasındaki izin verilen minimum mesafeyi kontrol eder. Destek yapınız duvarlara zarar veriyorsa veya bunlara yapışıyorsa, duvarlar pürüzsüz olana kadar değeri 0,2 mm’lik artışlarla artırabilirsiniz. Ancak, destek ile duvarlar arasına biraz mesafe koyarsanız, desteklenmeyen dış duvarlardan yapışan küçük bir çıkıntı olmadığından emin olun. Bu kadar küçük çıkıntılar varsa, arttırmak yerine X / Y mesafesini azaltmanız bile gerekebilir. Aksi takdirde, başarısız bir baskı alırsınız.

Z Uzaklığı ayarı, destek yapılarının çıkarılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir

Destek malzemesinin, model katmanlarını ayırmadan temiz bir şekilde ayrılması için, destek malzemesi arasındaki bağlantının, model katmanları arasındaki bağlantının daha zayıf yapılması gerekir. Cura, bu zayıf bağlantıyı destek yapısının üst ve alt kısımları ile model arasında bir boşluk bırakarak oluşturur – ve bu alan Z-Distance olarak bilinir.

Destek bölümünün altındaki Z-Distance gizli ayarlarını kontrol ederek destek yapılarının çıkarılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu ayar için varsayılan değer, katman yüksekliği ile aynıdır. Bu nedenle, katman yüksekliğiniz 0,1 mm ise, varsayılan Z Uzaklığı da 0,1 mm olacaktır.

Destek malzemenizin modelinizden kopması zorsa, bu değeri temiz bir şekilde çıkıncaya kadar katman yüksekliğinizin artmasıyla artırın. Cura, herhangi bir katmana destek ekleyebilir veya destek ekleyemez. Ne yazık ki, “yarım destek katmanı” yok. Öyleyse, 0.1 mm katman yüksekliğine sahip bir baskı için 0.2 mm Z Mesafe ayarı çok fazlaysa ve 0.1 mm Z Mesafe yeterli değilse, Z Mesafe seçenekleri.

Güç ve sökme kolaylığı arasındaki doğru denge için uygun destek yapısını seçin

Cura, yedi kalıptan birinde destek malzemesi üretiyor. Deseni, Ayar bölümünün altında Destek Deseni adı verilen gizli bir ayar kullanarak değiştirebilirsiniz.

Cura'daki destek kalıpları
Cura’daki destek kalıpları

Çoğu durumda varsayılan şablon olan Zig Zag, güç ve sökülme kolaylığı arasında en iyi dengeyi sağlar. Diğer desen seçenekleri Üçgenler, Çizgiler, Izgara, Eşmerkezli, Eşmerkezli 3D ve Çapraz. Varsayılan kalıptan memnun değilseniz, diğer seçenekleri deneyebilirsiniz. Her biri size güç ve sökülme kolaylığı arasında farklı bir denge sağlayacaktır.

3D’de Cura Özel EĞİTİM Modları

Cura dilimleme yazılımı, alışılmadık şekillerde yazdırmanıza izin veren bazı özel modlara sahiptir. Gibi özel ihtiyaçlarınız olduğunda onlar kullanışlı gelebilir

 • Normal bir baskı için zamanın bir kısmını model basmak istiyorsunuz.
 • Manifold olmayan bir tasarıma sahip bir model yazdırmak istiyorsunuz

Spiralize Outer Contour modu, dayanıklılığı feda ederek süper hızlı baskı yapmanıza olanak sağlar

Spiralize Outer Contour modunda, yazıcı sadece duvarları yazdırır.
Spiralize Outer Contour modunda, yazıcı duvarları tek bir sürekli hareketle basar

Spiralize Outer Contour özel modu, Cura ayarlarındaki Özel Modlar bölümünün altındaki gizli bir ayardır. İlgili onay kutusunu kullanarak etkinleştirdiğinizde, Cura katı bir model yerine boş bir model basar. Ekstruder, modelin duvarları boyunca yukarı doğru kıvrılarak sürekli bir yol izler, katı bir taban ve bir tane meme genişliği kalın duvar yazdırır. Herhangi bir dolgu veya desteği basmaz.

Bu mod, 3B baskıda standart katmanlamadan çok farklıdır çünkü ekstruder her zaman Z yönünde hareket eder, yalnızca bir katman tamamen yazdırıldığında yukarı adım atmak yerine. Ekstrüder sürekli hareket ettiğinden ve sadece duvarları bastırdığından, bu baskı süresini normalin bir kısmını azaltır. Aynı zamanda birçok malzeme kaydetmenizi sağlar (dolgu maddesi içermez).

Olumsuz tarafı, Spiralize Outer Contour modunu kullanarak yapılan modeller genellikle dolgu eksikliğinden dolayı dayanıklı değildir.

Bu modda yazdırmak istiyorsanız, aşağıdaki uyarıları ve ayarları aklınızda bulundurun:

 • Spiralize Outer Contour, modelinizde 45 dereceyi geçen çıkıntılar varsa çalışmaz.
 • Yapı platformuna paralel düz alanlar bu modda yazdırılamaz.
 • Bu mod seçildiğinde, Cura, Cura’daki katman yüksekliğine, yazdırma hızına ve diğer temel ayarlara hala saygı gösterecektir. Bu, Katman Yüksekliği ve Çizgi Genişliğini seçmeniz gerekeceği anlamına gelir. Duvar Kalınlığını Satır Genişliğinizle aynı değere ayarlayın, Duvar Satır Sayısı’nı 1 olarak ayarlayın, Üst Katmanları 0 olarak ayarlayın ve Dolgu değerini% 0 olarak ayarlayın.

Cura’nın Yüzey Modu manifoldu olmayan tasarımlar yazdırmanıza olanak sağlar

Manifold olmayan tasarımlar veya artık geometri yazdırmak istiyorsanız, Cura bunun için özel bir mod sunar! Buna Yüzey Modu adı verilir ve Özel Modlar bölümünde gizli bir ayar olarak kullanılabilir.

Ayarı görünür hale getirdiğinizde, üç seçeneğiniz olacaktır: Normal, Yüzey ve Her ikisi. Normal’i seçtiğinizde, Cura nesneyi normal şekilde yazdırmaya çalışır. Yüzey seçtiğinizde, Cura yalnızca XY duvarlarını yazdırır ve bir tane kalınlıkta kalınlaştırır. Bu, herhangi bir katı birime bağlı olmayan duvarları yazdırmanızı sağlar. Her İkisini de seçtiğinizde, Cura modelin katı kısımlarını normal şekilde yazdırır ve yalnızca manifold olmayan alanlar veya artık parçalar için duvarları yazdırır.

Akıllı Denemeler Yaparak Doğru Ayarları Daha Hızlı Bulma

Şimdiye kadar Cura 3D dilimleme yazılımında her biri belirli bir sorunu çözen birçok farklı ayar tartıştık. Tabii ki, tatlı noktayı bulmak için tüm bu ayarları denemek çok zaman alabilir ve pahalı olabilir.

İdeal durumda, baskı kalitesi üzerindeki etkisini anlamak için bir seferde yalnızca bir ayarı değiştirmelisiniz. Ancak, ayarları birleştirdiğinizde tamamen farklı efektler elde edebilirsiniz, çünkü bunlar genellikle beklenmeyen şekillerde birbiriyle etkileşime girerler. Doğru ortamı bulma süreci, bu nedenle bilimden çok sanattır – ve aslında bunun için doğru ya da ideal bir reçete yoktur.

Ancak en azından deneyleri hızlandırmanın bir yolu var. Cura, yalnızca bir baskı döngüsü sırasında birden fazla deneme çalıştırmanıza olanak tanıyan Nesne Başına adı verilen bir özellik sunar. Baskı platformundaki farklı parçalara farklı ayarlar uygulamanızı sağlar. Böylece modelinizi birden fazla parçaya bölebilir ve ardından her parçayı biraz farklı bir ayar ile yazdırabilirsiniz. Baskı tamamlandığında, kalite açısından en çok hoşunuza giden kısmı seçebilir, ayarları not alabilir ve bu ayardan başlayarak başka bir deneme turu çalıştırabilirsiniz.

Akıllı deneyler: Adım adım

İlk önce modelinizi çoklu parçalara bölmeniz gerekir. Cura 3D’nin yanında, ek bir yazılıma ihtiyacınız olacak.

 1. İlk önce, birden fazla parçaya bölünecek kadar büyük bir model bulun.
 2. Netfabb’ı indirip yükleyin. Autodesk Netfabb’ı satın aldığından beri ticari bir ürün olması gerektiğine karar verdiler. Ancak, GitHub’dakieski – ücretsiz – Netfabb 7.4 Basic’i indirebilirsiniz (Windows 64’te hem 64 bit hem de 32 bit makinede çalıştırdık ve her ikisi de iyi çalışıyor gibi görünüyor.) zip dosyasını bir yere koyun ve netfabb.exe dosyasını açmadan açın. Sürüm 7.4 Kılavuzunu burada da bulabilirsiniz .).
 3. Netfabb, sorunlu modelleri düzeltmenize yardımcı olan bir yazılımdır. Ancak, modeli birden fazla parçaya ayırmanıza da yardımcı olabilir.
 4. Modelinizi Netfabb’de açın ve modeli bölümlere ayırmak için kesici aleti kullanın.
 5. Her bölümü seçin (Ctrl + sol klik) ve ayrı ayrı dışa aktarın. Tüm modeli tekrar yapmak için parçaları bir araya getirmenize yardımcı olacak bir adlandırma kuralı kullandığınızdan emin olun.

Tüm farklı parçaları kurtardıktan sonra, onları Cura’da açma, her birine farklı ayarlar uygulama ve sonra bunları bir araya getirme zamanı. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

 1. Tüm parçaları Cura 3D’de açın.
 2. Her bir parçayı seçin (Ctrl + sol klik) ve ardından soldaki kayan çubuktaki Obje Başına düğmesine tıklayın. Bu, geçerli ayarı yalnızca bu parçaya uygulamanıza izin verecektir.
 3. Her parça için farklı ayarlar seçtikten sonra, tüm parçaları seçin (ayrı ayrı tüm parçaları Ctrl + sol tıklayın). Üst menüden Düzenle> Nesneyi Birleştir’i seçin. Cura, tutarlı bir model oluşturmak için parçaları bir araya getirmeye çalışacaktır.
 4. G Kodunu verin ve yazdırın. Her parça, atadığınız ayarlarla yazdırılacaktır. Baskı tamamlandıktan sonra, şimdi parçaları inceleyebilir ve en sevdiğiniz ayarı seçmeyi deneyebilirsiniz.

Bu şekilde deneyler yaptığınızda, tek bir baskı döngüsünde dört denemeyi çalıştırabilir, böylece zaman ve malzeme tasarrufu sağlayabilirsiniz. Biz bunu “akıllı deney döngüsü” olarak adlandırıyoruz.

Sonuç

Yani bu uzun Cura 3D öğretici için bu kadar. Hoşunuza gittiğini umuyoruz.

Her şeyi uyguladıysanız ve doğru Özel ayarları doğru sorunlara başarıyla uyguladıysanız, yazıcınızdan aldığınız baskı kalitesi sıçrama ve sınırlamalarla iyileşmelidir. Bu makaleyi okuduktan sonra Cura 3D ile gerçekten çok fazla deneme yaparsanız, deneyiminizi, başarısızlıkları, başarıları ve ortadaki her şeyi duymayı çok isteriz.

Bu derste en önemli ayarları ele almaya çalışmış olsak da, pek sık kullanılmayan ayarları dışarıda bıraktık. Cura 3D’nin 100’den fazla gizli Özel ayarları vardır – günlük baskıda sadece 40 kadarını kullanırız. Yaygın olarak kullanılan Cura ayarlarıyla denemeye başladığınızda, diğer gizli ayarları denemeye cesaret edeceğinizi umuyoruz. Yazıcıdan çıkan her kaliteyi sıkmak için ayarların optimizasyon işleminin tamamı zorlu, eğlenceli ve bağımlılık yapar!

Kaynak: https://all3dp.com/