41 Genel 3B Yazdırma Sorunu – 2019 Sorun Giderme Kılavuzu

3D yazıcınızın neler üretebileceği şaşırtıcı. Ancak, her şeye rağmen, görünüşte basit bir model sadece başarılı bir şekilde baskı yapmayı reddettiği zaman, hepimiz çılgınca anlar yaşadık.

3Detay’deki baskı hatalarından payımızı aldık. Bu nedenle, 3B yazıcı sorun giderme deneyimimizden doğrudan yararlanarak, yaygın 3B yazdırma sorunlarını tanılamak ve gidermek için en kapsamlı kılavuz olmasını umduğumuz şeyi bir araya getirdik. Ve (bu en son güncellemeden beri) artık sadece FDM sorunları hakkında konuşmuyoruz.

Baskı yatağı yapışması, arızalı destekler ve benzeri konular FDM’ye özgü değildir; SLA 3D baskı, kendi baskı baskı setine eğilimlidir. Bu kılavuzu Peopoly Moai ve Anycubic Photon’un beğenileriyle uygun fiyatlı masaüstü SLA baskısındaki yükselişi yansıtacak şekilde genişletmeye başladığımızdan korkmayın. bunun için gösterilecek bir baskı.

1

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME

Filament Bitişi

YAYGIN 3D SORUNLARI

3D Baskı Sorunu Nedir?

Dilimleme yazılımında model doğru ayarlanmış ve yapılandırılmış olmasına rağmen hiçbir şey yazdırmıyor. Bununla birlikte, baskıyı tekrar tekrar yazıcıya gönderirken, nozuldan çıkan tuhaf filament tükenmesi dışında hiçbir şey olmuyorsa, yapabileceğinizi deneyin.

Alternatif olarak, bir model baskı boyunca kısmen yoludur ve filament ekstrüzyonu durur, ancak meme havaya yazdırmaya devam eder.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Filament makarasının tam görünümde olduğu PRUSA i3 gibi birçok yazıcıda kaçırılmayacak bir sorun, ancak XYZ DaVinci, Cel Robox ve Ultimaker serisi gibi diğer yazıcılarda sorun her zaman hemen belli değil.

Bu ve diğer pek çok yazıcı ya filamenti yazıcının tasarımında saklar ya da filament arkaya gizlenir.

Elbette bazı yazıcılar, verileri yazılıma geri besleyen ve filament makarasının malzemeye yakın mı yoksa malzeme dışında mı olduğunu vurgulayan akıllı makaralar içerir. Bununla birlikte, hepimiz kendi tweaked firmware’ini veya üçüncü parti yazılımlarımızı incelemek ve kullanmaktan hoşlanıyoruz ve bunlar bazen böyle arızaların üstesinden gelmeye çalışıyor. Ve sonra hiçbir şekilde arızaya dayanıklılık göstermeyen başka yazıcılar da var.

Her durumda, özellikle Bowden tarzı ekstrüzyon sistemlerinde, kalan filamentleri çıkartmanız ve ardından taze malzemelerle beslemeniz gerekir.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Filament bitti

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: FİLAMENT MAKARASINI KONTROL EDİN

İplik makarasına bakın ve geriye kalan herhangi bir iplik olup olmadığını kontrol edin. Yeni bir makara yüklemiyorsanız. Kolay.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Filament dışı

 • Filament makarasını kontrol edin

2

Baskı Yatağı Çok Yakın

3D Baskı Sorunu Nedir?

Açıkça görülüyor ki, filamentin yüklenmesine ve baskı kafasının bir aksama olmadan hareket etmesine rağmen, baskı yatağına filament birikmez.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Oldukça basit, nozülünüz baskı yatağına çok yakın olabilir. Bir şekilde baskı yatağınızı nozül açıklığınızdan yalnızca mikron olacak şekilde ayarladıysanız, erimiş filamentin kaçabileceği yer yoktur. En iyi ihtimalle baskınız ilk katmanlarını kaçıracak ve filaman patladığında yapışmama ihtimali daha yüksek olacaktır. En kötüsü, sıcak ucunuzda erimiş bir filament yedeği oluşmasına ve muhtemelen tıkanmaya neden olursunuz.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Püskürtme Yatağına Çok Yakın Meme

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: Z EKSENİ OFSETİ

Sadece memenin yüksekliğini biraz yükseltmek çoğu zaman yardımcı olabilir. Sistem ayarlarındaki çoğu 3B yazıcı Z ekseni ofsetini ayarlamanıza izin verir. Ağzınızı baskı yatağından uzağa kaldırmak için, ofseti pozitif değere yükseltmeniz gerekir. Bu aynı zamanda, ters baskı için de geçerlidir, yatağınıza yapışmayan baskılarınızı adreslemenize yardımcı olan negatif bir sapma ile.

Yine de ofsetin çok yüksek olmasına dikkat edin ve platforma yapışmaz.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: BASKI YATAĞINI İNDİRİN

Alternatif olarak, yazıcınız buna izin veriyorsa, aynı etkiyi baskı yatağınızı düşürerek de elde edebilirsiniz. Bu daha zahmetli bir çözümdür, çünkü yatakları yeniden yazdırmanız için yeniden kalibre etmenizi ve düzleştirmenizi gerektirir.

3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi: Püskürtme Yatağına Çok Yakın Nozul

 • Z Ekseni Ofseti
 • Alt Baskı Yatağı
 • Filament makarasını kontrol edin

3

Engellenen Meme

3D Baskı Sorunu Nedir?

Bir yazdırma işi başlatıyorsunuz, ancak ne denerseniz, nozuldan hiçbir şey çıkmıyor. Filamenti çıkarmak ve yeniden yerleştirmek işe yaramaz.

3B Yazdırma Sorununa Neden Olan Nedir?

Makara değiştirildikten sonra memede küçük bir filament parçası bırakılmıştır, çünkü filament sonunda kopmuştur. Yeni filament yüklendiğinde, nozülde kalan eski filament yeni filamentin itilmesine izin vermez.

Küçük bir yazıcı bakımı, ekstrüzyonlarınızı etkileyen tıkalı bir meme gibi sorun olasılığını azaltmak için uzun yol kat edebilir. Aslında, sık sık bir tıkaç görünmeden önce, ağzınızın içinde oturan eski karbonize filament olduğunu göreceksiniz. Farkında olmadan orada haftalarca hatta aylarca oturabilir ve oturabilir, ancak baskılarınızın kalitesinde küçük işaretler olacaktır.

Etkileri genellikle göz ardı edilir; dış duvarlardaki küçük çentikler, küçük koyu renkli lekeler veya modeller arasında baskı kalitesinde küçük değişiklikler gibi. Bu kusurlar genellikle 3B yazıcılardan beklediğimiz ufak değişkenlere indirgenir, ancak gerçekten biraz daha uğursuz bir şey olabilir. Atomik Çekme veya Soğuk Çekme olarak bilinen bir temizleme yöntemi (aşağıda ayrıntılandırdığımız) bunu temizleyebilir.

Örneğin, sık sık bir PLA’dan ABS’ye geçiş yaparsanız bunu göreceksiniz. Nozülde az miktarda PLA bırakılır ve normal erime noktasının ötesinde ısıtılır. Bu kömürleşip yanacağı anlamına gelebilir.

Aynı şekilde, ABS ve Naylon arasında geçiş yapın ve yine benzer bir şey göreceksiniz. Yeni filament beslenirken kısaca bir tutam duman görünmesi nadir değildir.

3B Yazdırma Sorun Giderme:  Engellenen Meme

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: İĞNE İLE ENGELİNİ KALDIRIN

Şanslıysanız engellemeyi kaldırmak hızlı ve kolay bir işlem olabilir. Filamenti çıkararak başlayın. Ardından yazıcınızın kontrol panelini kullanarak (varsa) “ısıtıcı nozül” ayarını seçin ve sıkışmış filamentin erime noktasına yükselin. Alternatif olarak, yazıcınızı uyumlu bir kontrol yazılımı çalıştıran bir bilgisayara bağlayın (Lulzbot ve Cura’nın çıkması gibi) ve bunu kullanarak başlığı ısıtın. PLA için sıcaklığı 220 C’ye ayarlayın. Meme doğru sıcaklığa ulaştığında, deliği temizlemek için küçük bir pim kullanın (parmaklarınızı yakmamaya dikkat edin). Eğer meme ucunuz 0.4mm ise daha küçük bir pime ihtiyacınız vardır; Bir hava fırçası temizleme kiti mükemmel çalışıyor.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ESKİ FİLAMENT’İ İTTİRİN

Püskürtme ucunun hala tıkalı olduğunu tespit ederseniz, filamanı başka bir filament bitiyle itebilirsiniz. Filamenti daha önce olduğu gibi çıkararak başlayın ve ardından besleme borusunu baskı kafasından çıkarın. Sıcak ucu PLA için 220 ° C’ye ısıtın ve daha sonra başka bir filament parçası kullanarak, sıkışmış filamanı nozülün dışına itmeye çalışmak için bunu üstten geçirin. Genellikle, yeni filament blokaj açma işleminde başarılı olamadıysa, elle uygulayabileceğiniz fazladan baskı sadece işi yapabilir. Ancak, yatay yazıcı çubuklarını bükme riski taşıyacağınız için zorlamayın.

Son kısım temizlendiğinde, fazlalık filamenti temizlemek için nozul boyunca itmek için bir iğne ve fazla filamanı temizlemek için bir fırça kullanın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  HOTEND’İ SÖKÜN VE YENİDEN OLUŞTURUN

Nozülün tıkalı kaldığı uç durumlarda, küçük bir ameliyat yapmanız ve sıcak ucu sökmeniz gerekir. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, not almak ve fotoğraf çekmek iyi bir fikirdir, böylece yeniden birleştirildiğinde her şeyin nereye uyduğunu bilirsiniz. Filamenti sökerek başlayın, sonra sıcak ucun nasıl söküleceğini görmek için yazıcınızın el kitabına bakın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: ATOMİK ÇEKME KISMI I – BİR MALZEME SEÇİN

Bunun için ABS veya Naylon kullanabilirsiniz, ancak zamanla en tutarlı sonuçların yüksek erime noktası nedeniyle Naylon’dan geldiğini gördük. Filaman da şeklini çok daha iyi tutar. Ancak ABS daha yaygındır, bu yüzden onu burada kullanacağız.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: ATOMİK ÇEKME KISMI II – FİLAMENTİ ÇIKARIN

Zaten yazıcı kafasında bulunan filamanı yazıcınız için normal şekilde kaldırarak başlayın. Sonra Bowden tüpünü çıkarın veya doğrudan sürücüyü serbest bırakın, böylece zaman geldiğinde filamenti elle besleyebilirsiniz.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: ATOMİK ÇEKME KISMI III – MEME SICAKLIĞINI ARTIRIN

Meme sıcaklığını 240 dereceye yükseltin. ABS kullanıyoruz, ancak Naylon kullanıyorsanız, ambalaj üzerindeki erime noktası sıcaklığını kontrol edin. Filamenti içeri itmeden 5 dakika bu sıcaklıkta bırakın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: ATOMİK ÇEKME PARÇASI IV – FİLAMENTİ İTEREK GEÇİRİN

Filamente, memeden çıkmaya başlayana kadar yavaşça baskı uygulayın. Hafifçe geri çekin ve başlıktan akmaya başlayana kadar tekrar geriye doğru itin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: ATOMİK ÇEKME PARÇASI V – MEME SICAKLIĞINI DÜŞÜRÜN

Sıcaklığı ABS için 180 derece veya Naylon için 140 derece düşürün (filamentiniz için biraz deneme yapmanız gerekir). Yazıcıyı 5 dakika bu sıcaklıkta bırakın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: ATOMİK ÇEKME PARÇASI VI – FİLAMENTİ ÇIKARIN

Filamenti kafadan çekin. Sonuna baktığınızda, sonunda siyah karbonize olmuş bir malzeme görmelisiniz. Temizlenene kadar işlemi tekrarlayın. Filament nozuldan çekmiyorsa, sıcak ucu hafifçe artırın.

3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi:  Bloke Edilmiş Meme

 • Memeyi ısıtın ve bir iğne ile temizleyin
 • Besleme borusunu çıkarın ve filamenti başka bir filament parçası ile itmeyi deneyin
 • Sıcak ucu sökünüz ve filament blokajını çıkarabiliyor musunuz bakalım
 • Bir Atomik Çekme deneyin (Soğuk Çekme)

4

Yazdırma Kafası Yatağı Kaçırıyor

3D Baskı Sorunu Nedir?

Bunu kaçırmak gerçekten yok. En şiddetli durumda, gürültü anında bir şeyin çok yanlış olduğu konusunda sizi uyaracaktır.

Yazıcı kafası yatağı özlediğinde, genellikle X veya Y konumu sınırına da ulaşmış olur. Kafa en uzak noktasının ötesine geçmeye çalışırken, kayma kayışları, taşlama çarkları veya sadece yazıcının yanından yırtılmaya çalışan kafa ile gürültü oluşacaktır.

Yazıcınızın bu durumda bir baskı üretmede başarılı olması çok düşük bir ihtimal. Ve düzeltilmesi kolay olmakla birlikte, daha sonra göz ardı edilebilecek veya ele alınabilecek bir sorun değildir.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Yanlış yapılandırma, yanlış yazıcı seçimi veya yıpranmış veya bozuk uç durması tüm ortak sorunlardır.

Sorun yeni bir yazıcıyla başlarsa, olasılığının yazıcının yapılandırmasıyla ilgili bir sorun olması olasılığıdır. Kurulum işlemini tekrar çalıştırın ve yazıcınız için doğru ürün yazılımı sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Yanlışlıkla dilimleme programınızdaki bir açılır listeden yanlış yazıcıyı seçmek, bu 3B yazdırma sorununun ortak bir nedeni olabilir. Örneğin, Ultimaker 2 için yapılandırılmış yazdırma dosyalarını kullanarak Ultimaker Go kullanarak yazdırmaya çalışıyor.

Yazıcınızı kurarken, yine yazıcının belleniminde veya yazılım üzerinden doğru baskı hacmini belirlediğinizden emin olun. Yazıcı, sahip olduğundan daha büyük bir baskı platformuna sahip olduğunu düşünüyorsa, orada olmasa bile kullanmaya çalışacaktır.

Yazıcınız genellikle iyi çalışıyorsa ve sorun aniden ortaya çıkarsa, yazdırma hazırlığı yazılımınızı iki kez kontrol ederek başlayın. Bir şey sıfırlanmış veya bir güncelleme tarafından değiştirilmiş olabilir! Kullandığınız yazılım olmasa bile, yazılımın varsayılan ayarlara geri dönmesi veya en son yazıcı sürümünü otomatik olarak seçmesi alışılmadık bir durum değildir.

Ve eğer her şey yolunda görünüyorsa, yazıcıdaki son durma noktalarından birinin çalışmayı bırakmış olması olabilir.

Bu olursa, hepsi çok karışık olabilir.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Yazdırma Kafası Yazdırma Yatasını özlüyor

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: DOĞRU YAZICI İÇİN DİLİMLEYİCİYİ DENETLEYİN

Başka bir şey denemeden önce, yazdırma yazılımınızda doğru yazıcının seçildiğinden emin olun. Tüm yazıcılar farklıdır, bu nedenle iki yazıcının baskı yatağı aynı olsa bile, diğer boyutların ve ayarların tam olarak eşleşmesi pek olası değildir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: FİRMWARE’İ GÜNCELLEYİN

Yazıcıyı yeni satın aldıysanız ve bu sorun oluyorsa, üretici yazılımının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Güncelleme yapıldıktan sonra kurulum işlemi boyunca çalıştırın ve tüm ayarları, özellikle de baskı alanının büyüklüğünün çevresinde olduğunu iki kez kontrol edin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: SONU DURDURMAYI KONTROL ETME

Bu teşhis koymak için biraz daha çaba gerektirir. Baskı kafasının hareketini izleyin. En uzak noktasını eksenlerinden birini geçmeye çalışırsa, bir durdurmanın bağlantısının kesilmediğini kontrol edin. Hepsi iyi görünüyorsa (ve yukarıdaki adımlardan hiçbiri sizin için sorunu çözmediyse) bitiş duraklarını yenileriyle değiştirmek bir sonraki adımınız olmalıdır.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Yazdırma Kafası Yazdırma Yatasını özlüyor

 • Dilimleyiciyi doğru yazıcı için kontrol edin
 • Firmware güncelle
 • Son durakları kontrol et
 • Sıcak ucu sökünüz ve filament blokajını çıkarabiliyor musunuz bakalım
 • Bir Atomik Çekme deneyin (Soğuk Çekme)

5

Kopan Filament

3D Baskı Sorunu Nedir?

Filament makarası hala dolu görünüyor ve kontrol ettiğinizde besleme borusunda filament var gibi görünüyor, fakat nozülden hiçbir şey çıkmıyor. Bu, Filament gizlendiğinden Bowden besleme yazıcılarında doğrudan beslemeden daha fazla sorun olduğu için kırılmalar her zaman hemen belli olmaz.

3B Yazdırma Sorununa Neden Olan Nedir?

Bazı sorunlardan kaynaklanır, ancak eski veya ucuz filament. PLA ve ABS gibi filamentlerin çoğunluğu uzun süre dayansa da, doğrudan güneş ışığı gibi yanlış koşullarda tutulursa kırılgan hale gelebilir. Daha sonra, yazıcıya bir kez beslendiğinde, herhangi bir ayar yapılması gerekmez.

Diğer bir konu ise filament çapıdır ve bu, üreticiye ve seriye göre değişebilir. Bazen rölanti gergisi çok sıkıysa, içinde hala iyi bir ömre sahip bazı filamentler baskı altında kalabilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme:  Yırtılan Filament

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  FİLAMENTİ ÇIKARIN

Yapılacak ilk şey, filamenti her zamanki gibi yazıcıdan çıkarmaktır. Ultimaker durumunda Bakım ve Malzemeyi Değiştir’i seçin. Filament genellikle borunun içine girdiğinden, boruyu hem ekstrüderden hem de hotend’den çıkarmanız gerekir. Ardından memeyi ısıtın ve filamenti çıkarın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  BAŞKA BİR FİLAMENT DENEYİN

Filament yeniden yüklendikten sonra tekrar olursa, atılması gereken eski kırılgan filament olup olmadığını kontrol etmek için başka bir filament kullanın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  AVARA GERİLİMİNİ GEVŞETİN

Yeni filament oturtulursa, rölanti gericisinin sonuna kadar gevşeterek çok sıkı olmadığını kontrol edin. Baskı başladığında filamentin kayması gerçekleşmeyene kadar sıkın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  PÜSKÜRTME UÇUNU KONTROL EDİN

Memenin tıkalı olup olmadığını kontrol edin ve iyice temizleyin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  AKIŞ HIZINI VE SICAKLIĞI KONTROL EDİN

Sorun devam ederse, sıcak ucun ısındığını ve doğru sıcaklıkta olduğunu kontrol edin. Ayrıca filamentin akış hızının% 100 olduğunu ve daha yüksek olmadığını kontrol edin.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi:  Çırpılmış Filament

 • Filamentin elinden gelenin en iyisi olmadığını kontrol edin
 • Filament çapını kontrol edin
 • Rölanti gerginliğini ayarlayın
 • Sıcak ucun temiz ve doğru sıcaklığa ulaştığını kontrol edin
 • Akış hızını% 100 olarak ayarlayın
 • Sıcak ucu sökünüz ve filament blokajını çıkarabiliyor musunuz bakalım
 • Bir Atomik Çekme deneyin (Soğuk Çekme)

6

Soyulmuş Filament

 • 3D Baskı Sorunu Nedir?

  Çizgili veya kaymalı filament, yazdırma işleminin herhangi bir noktasında ve herhangi bir filament ile gerçekleşebilir. Sonuç olarak, baskıyı ani bir sona getirecek şekilde sıcak uçtan hiçbir filament çekilmez.

  3B Yazdırma Sorununa Neden Olan Nedir?

  Tıkanma, gevşek rölanti gergisi, yanlış sıcak son sıcaklık, bunlar sık ​​rastlanan sebeplerden sadece birkaçıdır, ancak düzeltilmesi genellikle kolaydır. Sorunun sonucu, ekstruderdeki tırtıklı somun veya dişli dişlinin filamenti yazıcıdan çekip çekememesidir. Motor, genellikle filamenti sistem boyunca kavrayacak ve besleyecek dişli üzerinde küçük dişleri döndürdüğü için, artık kavrama kalmayacak kadar dişlileri ve dişli ve filament kaymasını önleyin.

  3B Yazdırma Sorun Giderme:  Çizgili Filament

  3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  SİSTEMİ BESLEMEYE YARDIM EDİN

  Filament yeni kaymaya başladıysa, genellikle plastik talaşların gürültüsünü ve görünümünü anlatabilir, daha sonra sisteme yardımcı olmak için filamana hafifçe baskı uygulayabilirsiniz. Bu genellikle makinenin tekrar sorunsuz bir şekilde yazdırılmasını sağlar.

  3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  AVARA GERİLİMİNİ AYARLAMA

  Rölantiyi gevşeterek başlayın, filamenti besleyin ve kaymasını durdurana kadar sıkın. Filamentler çap olarak değişir, bu nedenle avara çapta bir miktar farkı emse de, bazı filamentler ince ayar gerektirir.

  3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  FİLAMENTİ ÇIKARIN

  Çoğu durumda, filamenti çıkarmanız ve değiştirmeniz ve ardından sistemden geri beslemeniz gerekir. Filament çıkarıldıktan sonra, filamenti kayma belirtileri gösteren alanın altına kesin ve ardından sisteme geri besleyin. Filament kopmuşsa, kullanılabilir en iyisinden geçirilebilir. Tekrar deneyin ve tekrar koparsa ve filamentin kırılgan göründüğünü fark ederseniz başka bir filament kullanın.

  3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  SICAK UÇ SICAKLIĞINI KONTROL EDİN

  Sorun başladığında yeni bir filaman yerleştirdiyseniz, doğru sıcaklığa sahip olduğunuzu iki kez kontrol edin.

  3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi:  Çizgili Filament

  • Sistemi beslemeye yardımcı olun
  • Rölanti gerginliğini ayarlayın
  • Filamenti çıkarın
  • Sıcak uç sıcaklığını kontrol edin

FDM 3D BASKI SORUNLARI: YAZDIRMAM BAŞARISIZ OLDU

İşler harika görünüyordu, ancak açıklanamayan bir nedenden dolayı, baskı başarısız oldu. Yatağa yapışmadı ya da filament ekstrüzyon işlemini durdurdu – ne olursa olsun, bu 3D baskı problemleri pek çok şeyden biri olabilir.

7

3D Baskının Yazmayı Durdurması

3D Baskı Sorunu Nedir?

Bazen, herhangi bir nedenden ötürü, sıcak uç, erimiş filamentin ekstrüzyonunu durduracaktır.

Bu 3B Yazdırma Sorununa Neden Olan Nedir?

Genellikle bu 3B yazdırma sorunu, yazdırma işleminin iki parçasına bağlanabilir – filament kaynağınızla ilgili bir sorun var veya sıcak uç / nozülün kendisinde bir sorun var. Filamentinizin tükendiği kadar basit bir durum olabilir. Bazı yazıcılar makarayı gizliyor, bu yüzden asla bilmiyorsun! Veya ekstruderinizdeki avara çok sıkı olabilir, bu da sıcak uca beslenemeyen sıyrılmış filament ile sonuçlanır.

Alternatif olarak, sıcak ucunuzda herhangi bir filamentin ekstrüzyonunu engelleyen bir tıkanıklık olabilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Ekstrüzyon OrtaBaskıyı Durdurdu

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: YETERİNCE FİLAMENTİNİZ OLDUĞUNU KONTROL EDİN

Biraz açık, ama en iyilerimiz bile konsantrasyonda anlık duraksamalarımız var. Artık birçok dilimleyici, baskılarınız için maddi bir tahminde bulunmakta ve filament makarasının ağırlığına ve üzerinde ne kadar kaldığına karar verdiğinizde, baskınızı tamamlayacak kadar filament olup olmadığına dair bir his verebilir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: ÇİZGİLİ FİLAMENT İÇİN KONTROL EDİN

Stripped filaman, ortada durdurulan bir baskıdan sorumlu olabilir ve sayısız sorundan kaynaklanabilir. Sökülen malzemeyle nasıl başa çıkılacağına dair 3D baskı sorun giderme ipuçlarına göz atın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: TIKALI BİR MEMEYİ KONTROL EDİN

Eski yanmış filamente batırılmış bir nozül, biri yeni ekstrüzyonların bırakılmasını engelleyen birkaç farklı baskı sorununa neden olabilir. Tıkalı bir ağızlıkla nasıl başa çıkılacağına dair 3D baskı sorun giderme ipucumuza bakın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: SIKIŞTIRILMIŞ FİLAMENT OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN

Başlıca Bowden tarzı ekstruder kurulumlarını etkileyen bir sorun, kopmuş filament ekstruder ile sıcak uç arasında ayrılmaya neden olabilir. Neyse ki, teşhis etmek ve düzeltmek kolaydır, ancak filamentinizin en iyisini geçtiğinin bir işareti olabilir. Yapıştırılmış filamentlerle nasıl başa çıkılacağına dair 3D baskı sorun giderme ipuçlarına göz atın.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Ekstrüzyon Orta Baskıyı Durdurdu

 • Yeterli Filamanınız Olduğunu Kontrol Edin
 • Çizgili Filamenti Kontrol Edin
 • Tıkalı Meme Kontrolü
 • Kıvrılmış Filamenti Kontrol Edin

8

3D Baskının Yatağa Yapışması

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskı platformuna yapışmamasından dolayı bir baskıyı kaybetmek yaygın bir sorundur ve genellikle çözülmesi nispeten kolay olan bir sorundur.

Ne yazık ki, bir 3B baskı, ilk katmandan sonuncuya kadar neredeyse her zaman, özellikle de çıldırtan bir şekilde serbest kalabilir.

Elbette bu her zaman yazıcının hatası değildir ve platformla yalnızca az miktarda temasta olan bir model basmaya çalıştıysanız, şüphesiz sorun bu olacaktır. Bir uçak basmaya çalıştığınızı ve modelin baskı platformuyla olan tek temasının tekerlekler olduğunu hayal edin. Bu nedenle, bir tür yapı plakası yapışması ve kenarları olmadan baskı yapmak pek mümkün değildir ve bu, desteklere bakmadan önce.

Neyse ki, bu sorun çok yaygın olduğu için bunu çözmenin birçok kolay yolu vardır.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

En yaygın neden, basitçe, baskının sadece baskı platformunun yüzeyine yapışmamasıdır. Filamentin yapışması için dokulu bir tabana ihtiyacı vardır, bu nedenle sorunu çözmek için daha iyi bir yapışma yüzeyi oluşturmanız gerekir.

Düzensiz bir yazdırma platformu başka büyük bir sorun olabilir. Platform düzensizse, baskının bazı kısımları için nozül, ilk katın doğru şekilde çekilmesi ve yapıştırılması için platforma yeterince yakın olmayacaktır.

Kalibrasyon da önemli bir sorun olabilir, zamanla nozül ve platform arasındaki mesafe, baskı platformuna itilmek yerine ilk katmanın sürüklendiği noktaya kadar artabilir.

Her durumda, yarı filamentli bir spagetti göreceksiniz, modelinizde filamentli spagetti veya baskı platformunun etrafındaki noktalı parçaları.

3D Baskıda Sorun Giderme: Baskı Yatağa Yapışmıyor

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: DOKU EKLE

Filamentin platforma bağlanma şansını artırmak için doku eklemek için başka bir malzeme eklemeniz gerekir. En yaygın çözüm, baskı platformuna daha sonra sıcak suyla kolayca yıkanabilen ince bir kat yapıştırıcı uygulamaktır. PLA için bir başka alternatif, dekoratörler bandı eklemektir. 40º ve üstü ısıtılmış platform gerektiren filamentler için, artık biraz daha ısıya dayanıklı çeşitli özel bantlar mevcuttur.

3D BASKI GİDERME İPUCU: BASKI BED SEVİYE

Her yazıcının baskı platformunun tesviye edilmesi için farklı bir süreci vardır, bazıları en son Lulzbots gibi son derece güvenilir bir otomatik tesviye sistemi kullanır, Ultimaker gibi diğerleri de ayarlama sürecinde sizi yönlendiren kullanışlı bir adım adım yaklaşıma sahiptir. Baskı yatağınızı nasıl düzleştireceğiniz için yazıcınızın el kitabına bakın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: MEME YÜKSEKLİĞİNİ AYARLAYIN

Eğer nozül çok yüksekse, filament platforma yapışmaz, çok düşük kalır ve nozül gerçekte baskıyı kazımaya başlar. Yazıcınızın ayarlarında Z-ekseni ofset seçeneğini bulun ve küçük ayarlamalar yapın – nozülü yataktan uzağa yükseltmek için pozitif, yaklaştırmak için negatif.

3B BASKI SORUN GİDERME İPUCU: BASKI PLATFORMUNU TEMİZLEME

Cam gibi bir malzemeye baskı yapıyorsanız, çoğu zaman, özellikle sık sık tutkal uygularsanız, temizliği iyi bir şekilde vermek iyi bir fikirdir. Parmak izlerinizdeki gres yağı ve fazla miktarda tutkal birikmesi, baskı platformunun yapışkan olmamasına katkıda bulunabilir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: YAPI PLAKASI YAPIŞMA UYGULA

Bazı modeller kenarlıksız olarak iyi yazdırır, ancak daha küçük nesneler ve platformla temas eden yalnızca az yer kaplayanlar için bir tür Yapı Plakası Yapıştırma işlemi gerekir. Bunlar dilimleyici yazılımınıza eklenebilir- – “Ağız” ve “Raft” arayın.

Brim, baskınızın baskı yatağıyla temas ettiği yerden yayılan, belirli sayıda çevre hattından tek bir katman ekler; Bu ikisi arasında en az israf, ve bizim deneyimimiz ağzına kadar kesmek için baskı bir bıçak alarak sakıncası yoksa, daha iyi bir seçenektir.

Sal, tam olarak baskınıza ekler. Belirttiğiniz parametrelere bağlı olarak, daha kalın, daha iyi yapışan katmana basılmış olan baskınızın ayak izinin gölgesini alacaksınız. Bundan sonra, baskınız her zamanki gibi basılıyor. Sallar, baskınıza dokunduğu kaba ve hoş olmayan bir yüzey yaratma eğilimindedir ve kenarlarından daha fazla malzeme kullanır. Bir salın faydası, kısmı kolayca çıkarabilmektir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: DESTEK EKLEYİN

Yapı plakası yapışmasının yanı sıra, modelinizde karmaşık çıkıntılar veya ekstremiteler varsa, baskı sırasında işlemi bir arada tutmak için destek eklediğinizden emin olun.

3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi: Baskı, Yatağa Yapışmıyor

 • Doku ekle
 • Baskı Yatağını Seviye
 • Meme Yüksekliğini Ayarlama
 • Baskı Platformunu Temizle
 • Yapı Plakası Yapışma Uygula
 • Destek Ekleyin

9

3D Baskının Desteksiz Olup Ayrı Düşmesi

3D Baskı Sorunu Nedir?

Karmaşık modellerin yazdırılması bir veya iki destek gerektirecektir ve desteklerin çıkarılması ağrı olsa da, maalesef modellemenin önemli bir parçasıdır.

Bir desteğin işi basittir, ancak bu, bazen modelinizi desteksiz bırakmakta başarısız olurlar.

Baskınız kalıptan çekilmiş olduğu için, destek yapısının parçalarının düzensiz görüneceğini, çatlakların ortaya çıkabileceğini veya cimri görünmeye başlayacaklarını göreceksiniz.

Destekler başarısız olmakla kalmayıp, ilave filaman da doğru şekilde basılmasını sağlamak yerine modelinizi bozuyor.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Destek yapıları karmaşık şeylerdir ve çoğu dilimleme uygulaması size çeşitli seçenekler sunar. Varsayılan ayarlara uymak çok kolaydır, ancak bu, 3D basılı çıkıntılarınızda başarınızı garanti etmez. Önemli bir husus, modelinizi baskı boyunca sabit tutacak ve destek alacağı destek türüdür.

Çizgiler ve zig zag’lar genellikle baskı bittikten sonra kolayca çıkarılabilir, ancak baskı işlemi sırasında daha az sertlik sağlar. Üçgenler ve ızgaralar daha fazla destek sunar, ancak çıkarılması acı verici olabilir.

İnce dikmeleri olan basit bir köprü yapısını alın ve destekleri düşünün. Modeli sert tutmak için çok fazla çalışma yapacaklar, eğer çizgiler veya zig zaglar seçtiyseniz, model baskı işlemi sırasında hareket eder, hassas destekleri kırdıkça çekme olasılığı yüksektir.

Izgara gibi sert bir yapı daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bazı dilimleme yazılımı, platform adezyonu olmadan destek yazdırmanıza olanak sağlar. Böyle bir durumda, desteğin az yer kaplayan kısmı doğrudan baskı platformuna bağlanmakta zorlanacak.

Genellikle uzun modellerde desteklerin uzunluğu aşırı olabilir ve ince yapı basitçe sınıra kadar itilir. Bu durumlarda, blok gibi fiziksel bir destek oluşturmaya dikkat etmeniz önemlidir. Büyük çıkıntılar altında, bunlar sağlam destek ekleyebilir.

Destekler çıkarmak için gerçek bir güçlük olabilir, böylece yoğunluğu mümkün olduğu kadar düşürme eğilimi vardır. Bu elbette sorunlara neden olabilir, eğer destekler yük taşıyorsa, Destek Yoğunluğunu arttırmanız gerekecektir.

Eski veya ucuz filament başka bir sorun olabilir, filament daha iyi geçmişse, ekstrüde edildiğinde filamentin katman üzerinde katmanı yeterince bağlayamayacağını veya ekstrüzyonun düzensiz ve çatlamış olduğunu ve kırılmış desteklere yol açabileceğini görebilirsiniz.

Sonunda yazıcınızın izlemesini izleyin. Yazıcı normalden daha fazla hareket ediyor veya titriyorsa, somunları ve cıvataları kontrol edin ve her şeyin sıkı olduğundan emin olun. Tüm olağan kontrollerden geçtikten sonra, kalibrasyon işlemini tekrar başlattığınızdan emin olun.

3D Yazıcı Sorun Giderme: Ayrı Düşüşü Destekler

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: DOĞRU DESTEKLERİ SEÇİN

Basmak üzere olduğunuz modelin türüne bakın; modelin bölümlerini birbirine bağlayan büyük çıkıntılar varsa ve bunlar platformla iyi bir şekilde temas ediyorsa, hatları veya zig zag desteklerini kullanmayı deneyin. Modelin daha az yatak teması varsa veya daha güçlü desteklere ihtiyacı varsa, ızgara veya üçgen kullanın. destekler.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: PLATFORM YAPIŞTIRMA EKLEME

Ağızlık gibi bir tür platform adezyonu eklediğinizden emin olun;

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: DESTEK YOĞUNLUĞUNU ARTIRIN

Bunu son çare olarak deneyin. Destek yoğunluğunun arttırılması, modelinize dayanacak daha yoğun bir yapı sunacak ve herhangi bir model hareketinden daha az etkilenecek, ancak çıkarılması daha zor olacaktır.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: MODEL İÇİ DESTEKLER OLUŞTURUN

Aşırı uzun olan destekler zayıflığa karşı hassas olabilir. Baskınızın bir parçası olarak, desteklerin gerekli olduğu yerin hemen altında biten uzun bir blok ekleyerek, bu, desteklere uzun ve zayıf yazdırma gerekmeden sağlam bir temel verebilir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: FİLAMENTİ DEĞİŞTİR

Filament, kullanım ömrünün sonuna ulaştığında kırılgan hale gelebilir ve bu genellikle desteklerin kalitesini gösterir. Filamenti yeni bir makara için değiştirin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: HER ŞEYİN SIKI OLDUĞUNU KONTROL EDİN

Yazıcı titremeleri ve sallanma gerçek bir sorun olabilir. Makinenizi bir kez daha çalıştırın ve her şeyin sıkı olduğundan ve gerektiğinde yeniden kalibre edildiğinden emin olun.

3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi: Fall Apart’ı Destekler

 • Doğru Destek Türünü Kullan
 • Platform Yapıştırma Ekleme
 • Destek Yoğunluğunu Artırın
 • Model içi destek oluşturma
 • Yeni Filament Kullan
 • Her şeyin sıkı olup olmadığını kontrol et
 • Yapı Plakası Yapışma Uygula
 • Destek Ekleyin

10

Birinci Katman Dağınık

3D Baskı Sorunu Nedir?

Bir baskının ilk katmanları genellikle sorunlu olabilir. Baskı basitçe yapışmamış olabilir (farklı bir 3B baskı sorun giderme ipucu ile kaplıyız, yukarıdan yukarıya) veya alt kabuğun beklenmedik bir görünüme sahip olmasına neden olan istenmeyen çizgiler buluyorsunuz olabilir. Ek olarak, baskınızın altındaki ince ayrıntıların, herhangi bir yüzey tasarımında küçük bir semblance ile bulanıklığa girmesi tamamen mümkündür.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Bu 3B yazdırma sorunları, yazdırma yatağının uygun şekilde hizalanmadığının tipik işaretleridir. Eğer meme yataktan çok uzaksa, alt yüzey genellikle istenmeyen çizgiler gösterir ve / veya birinci tabaka yapışmaz. Eğer meme çok yakınsa, sonuç blob olabilir.

Ayrıntıların tanımlanamadığı ve bulanıklaştığı yerlerde, ihtimal sizin baskı yatağınızın sıcaklığının biraz fazla olması.

3B Yazdırma Sorun Giderme:  İlk Katman Dağınık

3D BASKI GİDERME İPUCU:  BASKI YATAK SEVİYE

Her yazıcının baskı platformunun tesviye edilmesi için farklı bir süreci vardır, bazıları en son Lulzbots gibi son derece güvenilir bir otomatik tesviye sistemi kullanır, Ultimaker gibi diğerleri de ayarlama sürecinde sizi yönlendiren kullanışlı bir adım adım yaklaşıma sahiptir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: DÜŞÜK YATAK SICAKLIĞI

Yatak sıcaklığını, detay kaybı olmadan o tatlı adezyon noktasına ulaşana kadar 5 derece artırmayı deneyin.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: İlk Katman Dağınık

 • Baskı platformunu düzleştirin
 • Düşük yatak sıcaklığı
 • Yapı Plakası Yapışma Uygula
 • Destek Ekleyin

11

Alttan Yaylar Çıkıyor (Fil Ayağı)

12

Yazdırma Kenarları Eğiliyor (Çözgü)

13

Dolgu Dağınık ve Tamamlanmamış Görünüyor

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskınızın iç yapısı eksik veya bozuk.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

İç yapının yanlış yazdırılmasının birkaç nedeni vardır. En yaygın olanı dilimleme yazılımı içindeki yanlış ayarlardır, fakat aynı zamanda hafif tıkalı bir memeden de kaynaklanabilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Kırık Dolgu

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  DOLDURMA YOĞUNLUĞUNU KONTROL EDİN

Dilimleme yazılımınızda dolum yoğunluğunu kontrol edin. % 20 civarında bir değer normaldir; Bundan daha az ve sorunlarınız olması muhtemeldir. Daha büyük baskılarda, modelin yeterli desteğini sağlamak için bunu artırmak isteyebilirsiniz.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: DOLUM HIZINI AZALTIN

Dolgunun basılma hızı yapının kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Dolgu haftaya bakıyorsa, dolum yazdırma hızını azaltın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  DOLGU ŞABLONUNU DEĞİŞTİRME

Çoğu dilimleme yazılımı, iç yapısını değiştirmenize olanak sağlar. Bir ızgara desenine veya üçgene, bal peteğine ve daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Farklı bir seçenek seçmeyi deneyin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  AĞZINIZI KONTROL EDİN

Memede hafif bir tıkanıklık olabilir. Blokaj daha kalın dış duvarların baskısını etkilemezken, iç yapı için daha az akış olduğundan filament yakalanmaktadır.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Kırık Dolgu

 • Doldurma yoğunluğunu kontrol edin ve ayarlayın
 • Doldurma hızını azaltın
 • Farklı bir dolgu deseni deneyin
 • Ağzınızı tıkanma için kontrol edin

14

Dolgu ve Dış Duvar Arasındaki Boşluklar

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskının üstüne veya altına baktığınızda, dolgu ile dış çevre duvarları arasında hafif bir boşluk görebilirsiniz.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Çevre ve üst tabakalar arasındaki boşluklar yaygın bir problemdi, ancak yazıcı doğruluğu arttıkça ve farklı malzemeler için destek arttıkça, şimdi olduğundan daha az sorun yaşanıyor.

Ancak, yeni gelişmiş malzeme dalgası, PLA ve ABS’nin beğenisinden çok daha az bağışlayıcıdır ve sorunun biraz canlandığını görmeye başlıyoruz.

Boşluklar dolgu ve dış duvarlar için kullanılan filamentin tam olarak uyuşmayan ve bağlanmayan sebeplerinden kaynaklanır. Handily, bu listedeki düzeltmesi en kolay şeylerden biri.

Sorunun en belirgin nedeni dolgu dolgusunun ayarlanmamış olması veya sıfıra ayarlanmış olmasıdır. Bu, dilimleme yazılımının aslında yazıcıya, baskının iki parçasının buluşmasına izin vermemesini söylediği anlamına gelir.

Diğer bir husus, yazdırılacak dolguyu ve dış duvarları ayarladığınız sıra olabilir. Önce çevreyi yazdırıyorsanız, genellikle soruna neden olabilecek çok az çakışma vardır veya hiç yoktur.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Dolgu ve Dış Duvar Arasındaki Boşluklar

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  DOLGU ÖRTÜŞMESİNİ KONTROL EDİN

Bu, şu ana kadar en yaygın sorundur ve çözülmesi gerçekten kolaydır. Dilimleme yazılımınızda ‘Dolgu Örtüsü’ seçeneğini bulun ve değeri artırın.

 • Cura’da bu varsayılan olarak% 15’e ayarlanmıştır. % 30’a yükseltin.
 • Simplify3D’de ‘İşlem Ayarlarını Düzenle> Dolgu> Anahat Örtüsü’ seçeneğinde bulabilirsiniz. Yine değeri arttırın. Bu ayar doğrudan ekstrüzyon genişliğine bağlıdır, bu nedenle% değeri ekstrüzyon genişliğinizin% si olacaktır. Bu ayarı ayarlarken, daima% 50’nin altında tutun; aksi takdirde, üst üste binmenin etkilerini baskınızın dış çevresinde görmeye başlarsınız.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ÇEVRE KABUĞUNDAN ÖNCE DOLGUYU YAZDIRIN

Nispeten ince bir dış cidarla basıyorsanız, dolgunun yapısı geçebilir. Bu durumda, yazıcının dolgu ve çevre katmanlarını yerleştirme sırasını değiştirebilirsiniz. Örneğin, Cura’da ‘Perimetrelerden sonra dolgu baskıları’ işaretli olup olmadığını kontrol edin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  SICAK UÇ SICAKLIĞINI ARTIRIN

XT-CF20 gibi en son gelişmiş malzemelerden bazıları, yapılarının bir kısmını oluşturan karbon fiberler nedeniyle yayılma konusunda biraz daha az bağışlayıcıdır. Bu malzemelerle basarken, sıcak son sıcaklıktaki 5-10 slight hafif bir artışın tüm farkı yarattığını görebilirsiniz.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: DÜŞÜK BASKI HIZI

Tamam, çıktısını almak için acele ediyor olabilirsiniz, ancak daha yüksek hızlarda yazdırmak, yazıcı mükemmel şekilde kalibre edilmemişse her türlü soruna neden olabilir. Hızlı yazdırmanız gerekirse, üst katmanın hızını azaltarak boşluklardan kaçınabilirsiniz.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi:  Dolgu ve Dış Duvar Arasındaki Boşluklar

 • Dolgu örtüşmesini kontrol edin
 • Çevreden önce dolguyu yazdırma
 • Sıcak uç sıcaklığını arttırın
 • Düşük baskı hızı

15

Dolgu Dıştan Görünür

3D Baskı Sorunu Nedir?

Son baskı iyi görünüyor ancak iç destek yapısının ana hatları baskının duvarlarından görülebiliyor.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Gölgelenme ile ilgili sorun, çevre yoluna sızan dolgunluktan kaynaklanmaktadır. Bu efekt en çok, baskınızın ince duvarları olduğunda görülür. Sorun, ortaya konurken çevre çizgisi ile örtüşen dolgu yapısından kaynaklanır. Bu gölgelenme bir sorun olmasına rağmen, iç yapının dış duvarlara etkili bir şekilde yapışmasına yardımcı olduğundan, baskı işleminin önemli bir parçası. Neyse ki üstesinden gelmek çok kolay.

Gölgelenmenin başka bir nedeni, kullandığınız nozülün boyutuna göre yanlış bir duvar kalınlığı ayarlamış olmanız olabilir. Normal baskı koşullarında, duvar kalınlığı doğrudan nozül ebadıyla ilişkili olmalıdır, bu nedenle 0.4 mm’lik bir nozül varsa, duvar kalınlığı bunun bir katı olmalıdır: 0.4, 0.8, 0.12 ve benzeri.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Dolgu, Dışarıdan Görünür

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  KABUK KALINLIĞINI KONTROL EDİN

Kabuk kalınlığı için seçtiğiniz değerin, meme boyutunun bir katı olduğundan emin olun.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  KABUK KALINLIĞINI ARTIRIN

En kolay çözüm kabuk kalınlığını arttırmaktır. Boyutu ikiye katlayarak dolgunun neden olduğu örtüşmeleri kapsamalıdır.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  PERİMETRELERDEN SONRA DOLGU KULLANIN

Çoğu dilimleme yazılımı, perimetrelerden sonra Dolgu baskılarını etkinleştirmenizi sağlar.

 • Cura’da Expert Uzman Ayarları’nı açın ve Dolgu bölümünün altında per Perimetrelerden sonra dolum yazdır ’seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.
 • Simply3D’de ‘Proses Ayarlarını Düzenle’yi tıklayın, ardından’ Katman’ı seçin ve ‘Katman Ayarları’nın altında’ Anahat Yönü’nün yanındaki ‘Dışarıda’yı seçin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  BASKI PLATFORMUNU KONTROL EDİN

Modeli kontrol edin ve etkinin bir tarafta diğerinden daha yaygın olduğunu görürseniz, efekt kalibrasyondan kaynaklanıyor olabilir. Eğer öyleyse, normal kalibrasyon işlemini gerçekleştirin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  KABUKLARI AVANTAJINIZA YAZDIRIN

Yazdırdığınız modelin türüne bağlı olarak, iç ve kabuk baskı sırasını kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Modelin gerçek gücünün önemli olmadığı, iyi bir yüzeye sahip yüksek kaliteli bir baskı istediğinizde, Dıştan itibaren baskıyı seçin. Bununla birlikte, baskının gücü çok fazlaysa, Inside-Out içinden Print’i seçin ve duvar kalınlığını iki katına çıkarın.

Gçteki farkın nedeni, Dışardan yazdırırken, gölgelenme sorununa neden olan az miktarda üst üste binmeyi ortadan kaldırmanızdır, ancak bu, gerçek yapının iç kısım arasında aynı bağ gücünü oluşturmayacağı anlamına da gelir. ve üst üste binme olmaması nedeniyle dış yapı.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Dıştan Görünen Dolgu

 • Kabuk kalınlığını kontrol et
 • Duvar kalınlığını arttırın
 • Perimetre sonra dolgu kullanın
 • Baskı platformunu kontrol edin ve gerekirse yeniden kalibre edin
 • Kabukları kendi avantajınıza yazdırın

16

Uzun Boylu Nesnelerde Çatlaklar Oluştu

3D Baskı Sorunu Nedir?

Yanlarda, özellikle daha uzun modellerde çatlaklar var. Bu, 3D baskıdaki en şaşırtıcı konulardan biri olabilir; çünkü daha büyük baskılarda kendini gösterir ve genellikle siz bakmıyorsunuzdur.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Bir baskının daha yüksek katmanlarında, malzeme daha hızlı soğur. Isıtılmış baskı yatağından gelen ısı o kadar yüksek değildir ve bu nedenle, üst tabakalardaki yapışma daha düşüktür.

3D Baskı Sorun Giderme:  Uzun Nesnelerde Çatlaklar

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  EKSTRÜDER SICAKLIĞI

Ekstruder sıcaklığını artırarak başlayın; iyi bir başlangıç ​​10ºC arttırmak olacaktır. Filament kutunuzun yanında, çalışma sıcak son sıcaklıklarını göreceksiniz, sıcaklık ayarını bu değerler içinde tutmaya çalışın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  FAN YÖNÜ VE HIZI

Hayranlarınızı iki kez kontrol edin, açık olduklarından ve modele yönelik olduklarından emin olun. Eğer öyleyse, hızlarını azaltmayı deneyin.

3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi:  Uzun Nesnelerde Çatlaklar

 • Sıcak uç sıcaklığını kontrol edin ve 10 derecelik aralıklarla yükseltin
 • Soğutma fanlarının konumunu ve hızını kontrol edin

17

Katmanları İyi Sıralanmıyor

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskının oluşmasıyla birlikte kalitenin birkaç sorunu var gibi görünüyor. Daha yakından bakın ve katmanların olması gerektiği gibi hizalanmadığını görürsünüz. Dahili destek yapısına bakın ve desen biraz dışarı bakar. Dış duvar, pürüzsüz olmak yerine, düz olmayan bir yüze neden olan hafif hiza bozukluklarına sahiptir. Meselenin baskıyı yalnızca bir yönde etkilemesi muhtemeldir; önden arkaya veya soldan sağa.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Zamanla 3D yazıcınızın parçaları – örneğin somun, cıvata ve kayış gibi – gevşer ve sıkılır. Yanlış hizalanmış katmanların etkisi, değişen katmanların daha belirgin etkilerinin nedenine benzer ve bir geçit olduğuna dair hiçbir şüphe yoktur. Denetlenmezse, bu sorun sonunda katmanların kaymasına neden olur, ancak sorun başladığında baskılar üzerindeki görsel efekt çok daha az belirgindir ve çok farklı görünebilir. Neden genellikle doğrudan bir kayışa bağlanır.

3B Yazdırma Sorun Giderme:  Katman Yanlış Hizalaması

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  KAYIŞ BÖLÜM I’İ KONTROL EDİN

Kayışların her birinin sıkı olduğunu ancak aşırı sıkı olmadığını kontrol ederek başlayın. Kıstırırken iki kayıştan biraz direnç hissetmeniz gerekir. Kayışın üst kısmının alt kısımdan daha sıkı olduğunu tespit ederseniz, bu, ince ve sıkılaştırılmaları gerektiğine dair kesin bir işarettir. Orijinal Prusa i3 gibi bazı yazıcılar, içinde yerleşik kayış gergileriyle birlikte gelir. Diğerleri 3D baskılı olanlarla güçlendirilebilir. Bunların hiçbiri sizin için bir seçenek değilse, ellerinizi kirletmeniz ve kayışı elle sıkmanız gerekebilir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  KAYIŞLARI KONTROL ETME II

Yazıcı kayışları normal olarak iki makara etrafına bağlanmış sadece bir sürekli döngüdür. Yaygın bir mesele, zamanla kayışın bir kasnağa kayması ve tabana göre kademeli olarak daha da sertleşmesidir – ya da tam tersi – ve bu da yanlış hizalanmış katmanlara neden olabilir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  ÇUBUKLARIN TEMİZ VE YAĞLI OLDUKLARINI KONTROL EDİN

Zamanla çubuklar üzerinde birikintiler birikebilir ve bu da kafanın serbest hareketini etkileyebilecek ve tekrar tabaka kaymasına neden olabilecek daha yüksek sürtünme yamalarına neden olabilir. Çubukların hızlı bir şekilde silinmesi ve yeniden yağlanması genellikle sorunu çözer.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: BÜKÜLMÜŞ VEYA YANLIŞ HİZALANMIŞ ÇUBUKLAR İÇİN BÖLÜM I’İ KONTROL EDİN

Yazdırma kafasının belirli noktalarda gevşemiş olduğunu görürseniz, çubuklardan birinin hafifçe bükülmüş olması olabilir. Genellikle makineyi kapatarak anlatabilirsiniz, böylece stepperlerden geçen hiçbir güç olmaz ve ardından yazıcı kafasını X ve Y ekseni boyunca hareket ettirirsiniz. Direnç hissediyorsanız, bir şeylerin yanlış olduğunu bilirsiniz. Çubukların hizalı olup olmadığını görerek başlayın. Eğer öyleyse, onları çıkarın ve düz bir yüzeye rulo. Herhangi bir bükülmüş ise o zaman oldukça açık olacak.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: BÜKÜLMÜŞ VEYA YANLIŞ HİZALANMIŞ ÇUBUKLAR İÇİN BÖLÜM II KONTROL EDİN

Birçok yazıcı kurşun vidalar yerine dişli çubuklar kullanır ve bu işi yapmasına rağmen, zamanla bükülme eğilimi gösterirler. Düz olup olmadıklarını görmek için yazıcınızı sökmekten endişe etmeyin, sadece baskı kafasını yukarı veya aşağı hareket ettirmek için ‘Printrun’ gibi kontrol yazılımı kullanın. Eğer Z ekseni çubuklarından biri bükülmüşse anında görürsünüz. Maalesef, bir çubuğu bir kez büküldükten sonra doğru şekilde düzeltmek neredeyse imkansızdır, ancak başlarda, eski dişli rotların başlı vidalar için değiştirilmesi iyi bir bahanedir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  TAHRİK MAKARALARINI KONTROL EDİN

Bunlar genellikle doğrudan bir step motoruna veya yazıcı kafasını çalıştıran ana çubuklardan birine bağlanır. Kasnağı dikkatlice döndürdüğünüzde, küçük bir ayar vidası göreceksiniz. Hem çubuğu hem de bağlı kemeri tutarak, kayışı kasnağı dönmeye zorlamak için bir halat verin. Kasnak ile step veya çubuk arasında kayma olmadığını fark etmelisiniz. Tahrik vidasını sıkın ve tekrar deneyin.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi:  Katman Yanlış Hizalaması

 • Kayışlardaki gerginliği kontrol edin
 • Atlanmış kayışları kontrol et
 • Çubukların temiz ve yeterince yağlandığından emin olun
 • Eğri ya da yanlış hizalanmış çubuklar olup olmadığını kontrol edin
 • Tahrik makaralarını kontrol edin

18

Bazı Katmanlar Eksik

3D Baskı Sorunu Nedir?

Modelde boşluklar var, çünkü bazı katmanlar atlandı (kısmen ya da tamamen).

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Yazıcı, atlanan katmanları yazdırmak için gereken plastik miktarını sağlayamadı. Seyrek atlanan katmanlar için buna geçici ekstrüzyon denir. Filament (örneğin çap değişimi), filament makarası, besleme tekerleği veya tıkalı bir nozulla ilgili bir sorun olabilir.

Alternatif olarak, sürtünme yatağın geçici olarak sıkışmasına neden olmuştur. Bunun nedeni, dikey çubukların doğrusal yataklarla tam olarak hizalanmaması olabilir.

Z ekseni çubuklarından veya yataklarından birinde sorun olması da mümkündür. Çubuk bozulmuş, kirli veya aşırı yağdan muzdarip olabilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme:  Eksik Katmanlar

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  MEKANİK KONTROL

3D Yazıcınıza defalarca tekrar tekrar vermek iyi bir uygulamadır ve 3B baskınızdaki boşlukların görünümü her zaman 3B yazıcınıza biraz sevgi ve ilgi göstermenin tam zamanı olduğunu gösterir. Çubukları kontrol ederek başlayın ve hepsinin yataklara veya klipslere oturduğundan ve dışarı fırlamadığından, hafifçe kaymadığından veya hafifçe hareket etmediğinden emin olun.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  ÇUBUK HİZALAMA KONTROLÜ

Tüm çubukların hala mükemmel hizalandığından ve kaymadığından emin olun. Gücü kapatarak (veya stepperleri devre dışı bırakarak) ve ardından yazıcı kafasını X ve Y ekseni boyunca yavaşça hareket ettirerek sık sık söyleyebilirsiniz. Harekete karşı herhangi bir direnç varsa, o zaman bir şeyler yanlıştır ve bunun yanlış hizalama, hafifçe bükülmüş bir çubuk veya yataklardan biriyle ilgili bir sorun olup olmadığını söylemek genellikle oldukça kolaydır.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  AŞINMIŞ YATAK

Rulmanlar giderken, genellikle sesli bir din oluşturarak bunu size bildirirler. Ayrıca, baskı kafasında düzensiz bir hareket hissedebilmelisiniz ve makine yazdırırken hafifçe titriyor gibi görünüyor. Bu durumda, gücü kesin ve baskı kafasını kırılan yatağın bölgesini bulmak için X ve Y boyunca kaydırın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  YAĞ KONTROLÜ

Eklemlerin yağlanmasının unutulması kolaydır, ancak makinenin düzgün çalışması için her şeyi iyi yağlanmış tutmak önemlidir. Dikiş makinesi yağı idealdir ve hemen hemen her tuhafiyeden nispeten ucuz bir fiyata satın alınabilir. Liberal olarak uygulamadan önce, çubukların temiz ve kir ve baskı kalıntılarından arınmış olup olmadığını kontrol edin – taze bir yağ tabakası uygulamadan önce çubukların hızlı bir şekilde silinmesi her zaman iyi bir fikirdir. Tüm çubuklar temiz göründüğü zaman, sadece az da olsa kurulayın. Ardından, çubukların düzgün bir şekilde kaplandığından ve düzgün şekilde hareket ettiğinden emin olmak için kafayı X ve Y ekseni boyunca hareket ettirmek için Printrun gibi yazıcı kontrol yazılımı kullanın. Biraz fazla yağ eklerseniz endişelenmeyin, sadece tüy bırakmayan bir bezle silin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  EKSTRÜZYON ALTI

Son konu, ekstrüzyonun altında olabilir. Ekstrüzyon için özel 3D baskı sorun giderme ipucumuza buradan göz atın.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi:  Katmanları Eksik

 • Mekaniği kontrol edin ve her şeyin sıkı olduğundan emin olun
 • Yazıcının yapısını ve hizalamasını iki kez kontrol edin
 • Aşınmış yatakları ve kıvrılmış çubukları dinleyin
 • İşlerin düzgün çalışmasını sağlamak için biraz yağ ekleyin

19

Baskının Eğilmesi

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskı formları gibi eğilmeye başlar. Düz ve gerçek olmak yerine, dikey kenarlar bir açıyla yazdırılır ve bu açı baskı boyunca tutarlı değildir. Şiddet farklı aşamalarda artar veya azalır.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Konunun nedeni genellikle çok basittir; Bir step motoruna bağlanan kasnaklardan biri hafifçe gevşektir veya kayışlardan biri bir şeye sürtünerek kafanın tam hareketini durdurur. Sorunu düzeltmek için yapmanız gereken tek şey, kasnakların hiçbirinin kaymadığından ve kasnakları yerinde tutan grub vidalarının sıkılmamasını sağlamaktır.

Bunun hızlı ve basit bir sabitleme olmasına rağmen, kasnakları sıkarken gittiğiniz sorunlardan biri, motor şaftına sıkılan küçük vidaların her zaman bu kadar kolay olmamasıdır. Öncelikle, hangi kasnağın soruna neden olduğunu teşhis etmek ve ardından kasnağa erişmek zor ve zaman alıcı olabilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Yazdırması Gerekmediğinde Eğilir

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  X VE Y EKSENLERİNİ KONTROL EDİN

Baskınız sola veya sağa eğiliyorsa, bir X ekseni sorununuz olur. Başa dön ve bir Y ekseni problemin var. Hangisi olduğunu teşhis ettikten sonra, kayışları ve makaraları kontrol edebilirsiniz. PRUSA i3 gibi bir yazıcınız varsa, adımlar doğrudan ana tahrik kayışına bağlı olduğundan işlem oldukça dümdüzdür. Ultimaker ve diğer yazıcılar için işlem biraz daha zor olabilir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  KAYIŞLARIN SÜRTÜNME OLMADIĞINI KONTROL EDİN

Kayışların her birine bakın ve makinenin yan tarafına veya diğer bileşenlere sürtünmediğinden emin olun. Ayrıca, kayışların hizalanmasının doğru olup olmadığını kontrol edin. Biri hafif açılıysa, bu sorunlara neden olabilir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  STEP MOTOR BAĞLAYICI GRUB VİDASINI SIKIN

Hangi eksenin soruna neden olduğunu tespit ettikten sonra, step motoruna bağlanan ilgili kuplör grub vidasını sıkmak için bir Allen anahtarı kullanın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  ÇUBUK MAKARALARINI KONTROL EDİN

Ultimaker 2 gibi daha karmaşık makinelerde bir dizi kayış ve kasnak bulunur. Makinenin üstündeki ana X ve Y çubuklarda sekiz makara bulunur. Bunların her birini etkilenen eksen üzerinde gezdirin ve her biri için ayar vidalarını sıkın. Bunların kaymaya neden olması pek mümkün değildir, ancak eğer biri gevşekse, kayış yanlış hizalanabilir.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Eğik Modeller

 • X ve Y eksenlerini kontrol edin
 • Kayışların sürtünme olmadığını kontrol edin
 • Step motor kasnağı grub vidasını sıkın
 • Çubuk makaralarını kontrol edin ve sıkın

20

Çıkıntılar Dağınık

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskınızı dilimleme yazılımınıza yüklediniz ve her şey yolunda görünüyor. Baskıya çarptığında, modelin bazı kısımlarının kesinlikle iyi olduğunu, diğer kısımların da karışık bir karmaşa olduğunu görürsünüz. Tamam, bu açık görünebilir ve taşma sorunu genellikle 3B yazdırma tanımlama bilgisi hatası olarak görülür. Ancak, deneyimli 3D yazıcıların bile ne sıklıkta bir sorunla çarpıldığı şaşırtıcı.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

FFF işlemi, her katmanın bir başkasının üzerine inşa edilmesini gerektirir. Bu nedenle, modelinizde, baskının altında hiçbir şey bulunmayan bir kısmı varsa, filamentin ince havaya sıkılacağı ve baskının ayrılmaz bir parçası yerine sadece sarkık bir karışıklık olarak sona ereceği açıktır.

Gerçekten dilimleme yazılımı bunun olacağını vurgulamalıdır. Ancak çoğu dilimleyici yazılımı, modelin bir tür destek yapısı gerektirdiğini vurgulamadan devam etmemize ve yazdırmamıza izin verecektir.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Çıkıntılar Dağınık

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: DESTEK EKLEYİN

En hızlı ve en basit çözüm, destek eklemektir. Çoğu dilimleme yazılımı bunu hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

Basitleştirilmiş 3B’de, İşlem Ayarlarını Düzenle> Destek> Destek materyali oluştur’u tıklayın; Miktarı, deseni ve ayarları yapabilirsiniz. Cura’da, yalnızca Temel ayarlardan istediğiniz destek türünü seçin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: MODEL İÇİ DESTEKLER OLUŞTURUN

Yazılım tarafından oluşturulan destekler bazen müdahaleci olabilir ve destek malzemelerinin yerleri kaldırmak imkansız şekilde sıkışmasına neden olabilir. Modelleme uygulamanızda kendinizinkini yaratmak iyi bir alternatiftir. Biraz daha fazla beceri gerektirir, ancak bazı harika sonuçlar sağlayabilir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: BİR DESTEK PLATFORMU OLUŞTURUN

Bir rakam basarken, kollar ve diğer ekstrüzyonlar sorun çıkaran en yaygın alanlardır. Baskı yatağından desteklerin kullanılması, genellikle oldukça büyük dikey mesafelere yayılması gereken sorunlara da neden olabilir; Kolayca sökülüp kırılgan olması gereken yapılar için bu mesafe sorunlara neden olmak için çok önemlidir.

Kolların altında katı bir blok veya duvar oluşturmak ve ardından kol ve blok arasında daha küçük bir destek oluşturmak harika bir çözüm olabilir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: DUVARLARI AÇIN

Bir raf stili çıkıntınız varsa, kolay bir çözüm duvarı 45 ° ‘de eğmek, böylece duvar gerçekte kendisini destekler ve diğer herhangi bir destek ihtiyacını ortadan kaldırır.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: PARÇAYI PARÇALA

Modele bakmanın bir başka yolu, ayrı baskılara bölmektir. Bazı modellerde bu, çıkıntının ne olacağını çevirmenize ve bunun yerine temel yapmanıza olanak sağlar. Bununla ilgili tek sorun, iki parçayı birbirine yapıştırmanın bir yolunu bulmanız gerektiğidir.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Çıkıntılar Dağınık

 • Destek ekle
 • Model desteği oluştur
 • Bir destek platformu oluşturun
 • Duvarları açılı
 • Modeli daha küçük baskılara ayırın

21

Desteklerin Altındaki Yüzey Alanları Kaba

3D Baskı Sorunu Nedir?

Seçtiğiniz yazılımla oluşturulan desteklerle karmaşık bir model yazdırdınız. Fakat yapıyı kaldırmak söz konusu olduğunda, yüzeyde küçük malzeme kalıntıları kalır. Kalan malzemeyi zımparalamaya veya çıkarmaya çalıştığınızda, modelin genel etkisini bozar.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Destekler, 3D modellemenin önemli bir parçasıdır ve görüşünü bölebilecek bir konudur. Birçok model, dikey açıya göre modelin ufak bir ayarlamasıyla veya modele tasarım ayrılmaz destek yapılarının eklenmesiyle destek ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilir. Ayrıca, yazıcınızın tüm özelliklerinden de şaşırtabilirsiniz, çoğu 50 mm’lik boşlukları ve 50º’lik baskı açılarını hiçbir destek olmadan köprüden geçirebiliyor.

Cura ve Simplify3D gibi yazılım çözümleri olağanüstü destek yapıları üretme yeteneğine sahiptir ve çoğu zaman bu otomatik olarak üretilen desteklerin çoğu evde yetiştirilen çözümün kalitesini çok aşacaktır. Ancak, otomatik olarak oluşturulan desteklerin işi yapmasına rağmen, kaldırılması zor olabilir. Kendi destek yapılarınızı uygulamak daha düzenli bir çözümdür, ancak destekleri modelinize uyarlamak için yazılımınızın ayarlarına bakmanız gerekir.

Dilimleme yazılımınıza bağlı olarak, desteklerin etkinleştirilmesi bir onay kutusunun etkinleştirilmesini gerektirir. Destek yapısına ince ayar yapmanızı ve yapıların model yüzeyiniz üzerindeki etkisini en aza indirmenizi sağlayan birçok seçenek vardır. Bununla birlikte, destek ayarlarında olduğu gibi dikkatli olun, desteklerin kendileri modelinize bağlı olacaktır, bu nedenle her zaman bir iz izi bırakacaktır.

Desteklerin kullanıldığı yüzey kalitesi konusu büyüktür ve kullandığınız malzeme türlerine bağlı olarak etkinin ciddiyeti değişecektir. PLA gibi daha kırılgan bir filament, genellikle düzgün bir ABS’den çok çalışmak ve bitirmek daha zordur.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Desteklerin Altındaki Yüzey Alanları Kaba

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  ÇİFT EKSTRÜZYON VE ÇÖZÜNEBİLİR DESTEK MALZEMELERİ

Pahalı bir çözüm, ancak baskılarınızın çoğu karmaşık destek yapıları kullanıyorsa, Ultimaker 3 veya Cel RoboxDual gibi çift ekstrüzyon yazıcısı gerçekten gitmek için tek yoldur. PVA gibi suda çözünür destek malzemeleri kendi başlarına ortaya çıkar ve yüzey kaplamasını tamamen feda etmeden karmaşık baskılar elde etmek için uygun bir yol sağlar.

Hepsinden iyisi, standart baskı malzemesi desteklerini çıkarmaktan daha önce mümkün olmayan boşluklara destek ekleyebilirsiniz.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  DESTEK YERLEŞİMİNİ KONTROL EDİN

Çoğu dilimleme yazılımı, destek yapınızın yapı plakasına mı yoksa “her yere” mi dokunacağını seçmenizi sağlar. Çoğu model için “Yapı Plakasına Dokunmak” yeterlidir. Her Yer’i seçmek her yerde desteklerle sonuçlanacaktır. Bu, bu 3B yazdırma sorun giderme ipucu bağlamında, baskınızın her tarafında pürüzlü bir yüzey anlamına gelir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  YAZICINIZIN YETENEKLERİNİ KONTROL EDİN

Oldukça sık insanlar, yazıcılarının boşlukları köprüleyebileceğini ve nispeten dik açıları kolaylıkla basabileceğini anlamadan destek kullanıyorlar. Çoğu yazıcı, 50 mm’lik boşlukları ve 50º’lik baskı açılarını hatasız köprüleme yeteneğine sahiptir. Yazıcınızın gerçek kapasitesini tanımak için bir deneme baskısı oluşturun veya indirin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  DESTEK MODELİNİ AYARLAYIN

Model tipine bağlı olarak, destek modelinde bir değişiklik daha iyi bir destek modeli arayüzü için gereken her şey olabilir; “Izgara” dan “Zig Zag” a geçmeyi deneyin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  DESTEK YOĞUNLUĞUNU AZALTIN

Dilimleyici yazılımınızda görünümü “Katmanlar” a getirin ve destek yapısına göz atın. Varsayılan yazılım genellikle yoğun bir destek yapısı uygular. Bu yoğunluğu azaltırsanız destek zayıflar, ancak yazıcınız ince ayarlandığı sürece bu bir sorun olmamalıdır. Cura’da 5’lik bir destek yoğunluğu başarıyla kullanılabilir ve yapının modelin yüzeyi üzerindeki etkisini büyük ölçüde azaltır.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  BASKI SICAKLIĞINI AZALTIN

Filament sıcaklık aralığını iki kez kontrol edin ve sıcak uç sıcaklığını malzeme için minimum seviyeye ayarlayın. Bu, katmanlar arasında daha zayıf bir bağla sonuçlanabilir, ancak aynı zamanda destek yapısının çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Desteklerin Altındaki Yüzey Alanları Kaba

 • Çift ekstrüzyon
 • Destek yerleşimini kontrol et
 • Yazıcının kapasitesini kontrol edin
 • Destek kalıbını ayarlayın
 • Destek Yoğunluğunu Azaltın
 • Filament sıcaklığının alt ucunu kullanın

22

Yazdırma Olağandışı Zayıf / Yanlış Görünüyor (Manifold Olmayan Kenarlar)

23

İnce Detay Düzgün Yazdırılmıyor

3D Baskı Sorunu Nedir?

3D yazıcınız, sorunsuz bir şekilde birbiri ardına baskıları kaldırabilen ince ayarlanmış bir iş makinesidir. Ancak daha sonra ayrıntılı bir baskıya gelince, yazıcınız beklediğiniz sonuçları vermiyor.

Keskin ve keskin olması gereken kenarlar ve köşeler tanımlanmış bir eğri ve yumuşaklığa sahiptir ve karmaşık detaylar mükemmel olmaktan uzaktır.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

İnce ayrıntılara geldiğinde baskı kalitesini etkileyebilecek çok sayıda sorun var.

Düşük detaylı baskıların en yaygın nedeni elbette katman yüksekliğidir. Yazıcınız için düşük bir çözünürlük (yüksek katman yüksekliği) ayarladıysanız, yazıcınızın ne kadar iyi olduğuna bakmaksızın ipeksi pürüzsüz baskılar elde edemezsiniz.

Meme büyüklüğü başka bir belirgin konudur. Meme boyutu ve iyi baskı kalitesi arasında çok hassas bir denge var. T üretim ortamında, 0,5 mm’lik bir meme idealdir. Genel amaçlı 0,4 mm ve ince detay 0,4 mm veya daha küçüktür.

Daha küçük nozül, makinenizin herhangi bir sorun artacağı için hassas şekilde ayarlanması gerektiği anlamına gelir.

Yazıcınızın plastiği sorunsuz bir şekilde çıkartabilmesi gerektiğinden nozül sıcaklığı önemlidir. Ayrıntıya gelince, başlamadan önce nozülün temiz olduğundan emin olun; en ufak bir filaman birikmesi veya küçük bir tıkanma bile baskıda vurgulanır.

Baskı hızının detay üzerinde de büyük etkisi olacak; ayrıntılı baskılar için cesaretiniz kadar yavaş gidin. Ekstrüzyon süresindeki artışı karşılamak için fan hızını ayarlamanız gerekebilir. Bazı yazıcılar ekstruder fanının en düşük ayara getirilmesinden (veya hatta kapatılmasından) bile yararlanır.

Filament markaları, pürüzsüz bir akış ve ayar filamenti oluşturmak için formülleri ayarlayarak bir servet harcıyor Daha ucuz markalar aynı görünse de, çaptaki kimyasal bileşimin toleransları değişebilir ve bu tutarsızlık son baskıda tekrar vurgulanacaktır.

Son olarak, baskı platformunun düz olup olmadığını kontrol edin. Seviyedeki en ufak bir hata bile, yüksek çözünürlükte yazdırırken baskı sırasında yankılara neden olur. İyi bir kalibrasyon baskısı bulmak yazıcınızın ne kadar iyi ayarlandığını kontrol etmenin kolay bir yoludur.

3D Yazıcı Sorun Giderme: İnce Detay Doğru Yazdırılmıyor

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ ARTIRIN

Çözünürlüğü artırın – daha sıkı, daha düşük katman yüksekliği, başarılı baskılara daha yumuşak bir sonuç verir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  MEME ÇAPI

Meme çapı ne kadar küçük olursa yazdırabileceğiniz ayrıntı o kadar yüksek olur. Ancak küçük bir ağızlık ayrıca düşük toleranslar anlamına gelir, bu nedenle makinenizin çok iyi ayarlanması gerekir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: YAZICINIZI KORUYUN

Hafifçe yanlış hizalanmış çubuklardan veya gevşek kayışlardan kaynaklanan ilave sürtünme anında baskıda görünecektir. Her şeyin sıkı ve hizalı olduğundan emin olun.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  AĞZINIZI TEMİZLEYİN

Detaylı bir baskıya başlamadan önce nozülün temiz olduğundan emin olun.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: YAVAŞLAYIN

Baskı hızınızı düşürün – hoş ve yavaş bir ekstrüzyon hataya daha az eğilimlidir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: KALİTELİ FİLAMENT KULLANIN

Kaliteli bir filaman üreticisinden doğru malzemeyi seçmek, iyi kalitede baskı almanın anahtarıdır.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: PLATFORM SEVİYESİNİ KONTROL EDİN

Platformun düz olduğunu kontrol etmek için yazıcı kalibrasyon prosedürünü uygulayın.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: İnce Detay Doğru Yazdırılmıyor

 • Düşük çözünürlük
 • Meme çapı
 • Her şeyin servis verildiğinden emin olun
 • Ağzını temizle
 • Ağırdan almak
 • Kaliteli filament kullanın
 • Platform seviyesini kontrol et

24

Dalgalanmalar ve “Yankılar” (Zil Sesi)

3D Baskı Sorunu Nedir?

Görsel dalgaların veya dalgalanmanın baskı yüzeyindeki etkisi, çoğumuzun basitçe gözden kaçırdığı ufak ve sinir bozucu sorunlardan biridir. Gelme ve gitme alışkanlığı var ve konunun gerçekten sağlam bir nedeni yok gibi görünüyor.

Etki normalde çok incedir ve baskının yüzeyinde bir dalga veya dalgalanma olarak görünür, konumu ve ciddiyeti de değişebilir.

Çoğu insan sorunu basitçe görmezden gelir. Yüzeydeki hafif bir görsel efekt dışında, bu dalgalanmaların etkisinin, en ağır durumlarda elbette ki son 3D baskının kalitesi üzerinde çok az başka etkisi vardır.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

3D baskılarınızdaki dalgalar sorunu genellikle iki şeyden birine ve daha genel olarak ikisinin bir kombinasyonuna bağlıdır.

Titreşimler ve hız. 3D baskı üreticileri, motorların yarattığı küçük titreşimlerin mutlak minimumda tutulduğundan emin olmak için makinelerinde çok fazla şey yapıyor. Ultimaker 3 gibi bir yazıcıyı kaldırın, ne demek istediğimi göreceksiniz, hatta küçük Cel Robox Dual paketleri bile.

Bu ağırlık, makine içerisindeki titreşimleri en aza indirmeye yardımcı olur ancak tamamen ortadan kaldırmaz. Bu küçük titreşimler mobilyalar, döşeme tahtaları veya yazıcınızla süslediğine uygun gördüğünüz herhangi bir yüzeyde yol alabilir.

3D yazıcınızı bir sonraki başlatışınızda, açık olduğu yüzeye bakın, ardından yazıcı yazdırırken tablonun makineyi düzgün bir şekilde destekleyecek kadar sağlam olup olmadığını kontrol edin.

Titreşimler ayrıca zayıf bakım ve aşınmış lineer rulmanlar ile de arttırılabilir. Yazıcınızın düzenli, temiz, yumuşak, kirsiz ve kirsiz olup olmadığını kontrol edin ve rayların yağlanmasını sağlayın.

Yazıcı kapalıyken doğrusal yatakların kalitesini kontrol edin ve baskı kafasının hareketinin düzgün olduğundan emin olun, bunu başınızı parmaklarınızla hareket ettirerek yapabilirsiniz. Başlamadan önce her şeyin yolunda olduğundan emin olun.

Bakımı kontrol ederken, makinenin içindeki tüm cıvata ve uçların iyi ve sıkı olduğundan emin olun, özellikle makineyi kendiniz yaptıysanız.

Dalgalar da çok hızlı basmaya çalışırsanız, buradaki basit çözüm baskı hızını düşürmektir, bu çoğu zaman sorunu çözecektir.

Hala hızlı yazdırmanız gerekiyorsa, akış ve ekstrüzyon sıcaklığını artırmayı deneyin.

Son olarak, ve bu daha ileri düzey kullanıcılar için bir tanesidir ve bu ürün yazılımı ivmesidir. Bu, basarken ve yön değiştirirken kafanın hızını ayarlar, işlevi çalmayı önlemeye yardımcı olmaktır. Burada bakmanız gereken iki fonksiyon vardır ve bu makineye bağlı olarak değişecektir.

Hızlanma ve sarsıntıya bakın, listelenen birkaç değer vardır, sarsıntıyı ve ardından yazdırma sırasında hızlanmayı düşürerek başlayın.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Baskıdaki Dalgalanmalar ve “Ekolar” (Zil Sesi)

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: TİTREŞİMLERİ AZALTIN

3D yazıcınız için kullandığınız yüzeyin sağlam olduğundan ve yazıcının yazdırırken görsel titreşimlerin olmadığından emin olun.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: YATAKLARI KONTROL EDİN

Lineer rulmanlar zaman içinde aşınır, yazıcı kapalıyken hepsinin hala düzgün çalıştığını kontrol edin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: HER ŞEYİN SIKI OLMASINI SAĞLAYIN

Gevşek bir cıvatanın baskı kalitesini nasıl etkileyebileceği şaşırtıcı, bakım rutininizin bir parçası olarak her şeyin cıvatalanmış ve sıkı olduğundan emin olun.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: YAĞ EKLEME

Tüm çubukların toz ve kirden arınmış olup olmadığını kontrol edin ve ardından her şeyin iyi yağlandığından emin olmak için bir damla yağ ekleyin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: YAZDIRMAYI YAVAŞLAT

Baskı hızını azaltın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: ÜRÜN YAZILIMI HIZLANDIRMASINI AYARLAYIN

Yalnızca ileri düzey kullanıcılar için bir tanesi, yazıcının bellenimini kontrol edin ve hızlanma ve sarsıntı kodundaki değerleri ayarlayın, ardından bellenimi makinenize geri yüklemeniz gerekir.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Yazdırmadaki Dalgalanmalar ve “Yankılar” (Zil Sesi)

 • Titreşimleri azaltmak
 • Yatakları kontrol et
 • Her şeyin sıkı olduğundan emin olun
 • Yağ ekle
 • Baskıyı yavaşlat
 • Yazılım ivmesini ayarlayın

25

Baskıdaki Çapraz İzler

3D baskı sorunu nedir?

Yatay çizgiler, baskınızın üst katında, genellikle bir taraftan diğerine çapraz olarak görünür.

Bu 3D baskı sorununa ne sebep oluyor?

Birbiri ardına art arda gelen katmanları düzenleyerek bir 3B baskı oluşturulur. Her katman ayarlandığında, baskı kafası X ve Y ekseni boyunca hareket eder. Katman tamamlandığında, kafa Z ekseni boyunca kalkar ve bir sonraki katmanı ayarlamak için başlangıç ​​noktasına döner.

Bu noktada, görünür çizgiler veya korkutmalar meydana gelebilir. Bunlar bir dizi yazıcı ayarından kaynaklanıyor olabilir, fakat esasen sorun filamentin sızması veya fiziğin yüzeyi fiziksel olarak çizmesidir.

Tarak en büyük suçlulardan biridir. Tarak, yazdırma kafasını modelin yazdırılan alanı ile sınırlar. Aşırı filament varsa, baskının geri kalan kısmında sızar. Alternatif olarak, kafa yeterince yükseğe kalkar ve sıcak meme, yüzey üzerinde sürüklenerek iz bırakmaz.

Aşırı ekstrüzyon, daha az yaygın olan bir başka nedendir, çünkü kafa yüzeydeki fazla sürüklemeleri filament izi bırakarak kaldırır. Daha büyük düz yüzeylerde, çapraz çizginin yüzeye doğru kaydığını görebilirsiniz.

Çok yüksek bir sıcaklık daha az olası bir nedendir, ancak bazı daha ucuz veya daha eski filamentlerde, nozülün artık ısısı, nozuldan sızan filamanlara neden olabilir ve yine nozül kaydırılırken iz bırakabilir.

3B Yazıcı ile ilgili sorun giderme: Baskıdaki Çapraz İzler

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: TARAKLAMA

Tarak, baskı kafasını modelin önceden basılmış alanlarının üzerinde tutar ve bu nedenle geri çekme gereksinimini azaltır. Bu baskı hızını arttırırken korkutmaya neden olabilir. Taramayı kapatın ve çoğu durumda bu, sorunu giderir ancak daha uzun baskı süreleri bekler.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: GERİ ÇEKME

Taramayı kapattıysanız ve sorun devam ederse, geri çekme miktarını artırmayı deneyin. Sorun devam ederse, fazladan ekstrüzyona veya nozül sıcaklığına bir bakın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: EKSTRÜZYONU KONTROL EDİN

Filamentin akış hızını nasıl ayarladığınız yazıcınıza bağlı olarak değişecektir. Cura ve Ultimaker serisini kullanarak, makinedeki akış ayrıntılarını Ultimaker 2’nin malzeme ayarlarında, Ultimaker 3’te onları Cura yazılımındaki Özel ayarlarda bulacaksınız.

Akış hızını% 5 azaltın ve filamentin doğru ekstrüzyona uğradığını kontrol etmek için bir kalibrasyon küpü yazdırın ve sorunu ortadan kaldırın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: MEME SICAKLIĞI

Kaliteli filamentlerin toleransı, sorunu prensip olarak reddetmelidir, ancak filamentiniz bir süre etrafta oturduysa, neme veya güneş ışığına maruz kalmışsa, filamentlerin sıcaklığa toleranslarının azaldığını görebilirsiniz. Sıcak uç sıcaklığını 5º azaltın ve tekrar deneyin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: Z-LİFT

Tek sorun filament değil; kafa, baskı yüzeyinden yeterince yükseğe çıkmazsa, ağızlığın kendisi bir katmandan diğerine hareket ederken korkutmaya neden olabilir. Eski yazıcılarda, Z-lift veya Z-hop ayarları yoksa yeniden kalibre etmeniz gerekir, aksi takdirde Z-Hop veya Z-Lift’i 0,25 mm’lik artışlarla artırın.

3B Yazdırma sorunu kontrol listesi: Baskıdaki Çapraz İzler

 • tarama
 • geri çekme
 • Ekstrüzyon kontrol edin
 • Meme sıcaklığı
 • Z asansör

26

Yazdırın Sıkı ve Düşüş Görünüyor (Ekstrüzyon)

3D Baskı Sorunu Nedir?

Aşırı ekstrüzyon, yazıcının gerekenden daha fazla malzeme sağladığı anlamına gelir. Bu, yazdırılan modelin dış tarafında fazla malzeme oluşmasına neden olur.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Tipik olarak, dilimleme yazılımınızdaki Ekstrüzyon çarpanı veya Akış ayarı çok yüksek (yukarıdaki bölüme bakın)

3B Yazdırma Sorun Giderme: Baskı Sıkı ve Düşüş Görünüyor (Ekstrüzyon)

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  EKSTRÜZYON ÇARPANI

Dilimleme yazılımınızı açın ve doğru Ekstrüzyon çarpanı seçildiğinden emin olun.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  AKIŞ AYARI

Hepsi doğru görünüyorsa, yazıcınızın yazılımındaki Akış ayarını azaltın.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Yazdırma Sıkı ve Düşme Görünüyor (Ekstrüzyon)

 • Doğru ekstrüzyon çarpanı ayarlarına sahip olduğunuzu kontrol edin
 • Filament akış ayarlarını azaltın

27

Yazdırma Katmanları Düzgünce İnce / Zayıf (Ekstrüzyon Altı) Görünüyor

3D Baskı Sorunu Nedir?

Düşük ekstrüzyon, yazıcıya baskı için yeterli malzeme sağlamayan bir terimdir. Ekstrüzyonun altında birçok belirteç işareti bulunur – en önemlisi ince katmanlar, istenmeyen boşluklar ve hatta tamamen eksik katmanlar.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Bunun birkaç olası nedeni var. İlk olarak, kullanılan filamentin çapı, dilimleme yazılımında ayarlanan çapla uyuşmuyor. İkincisi, hatalı dilimleme yazılımı ayarları nedeniyle çekilmiş olan malzeme miktarı çok düşük. Alternatif olarak, malzemenin ekstruder içinden akışı nozüldeki kir ile sınırlandırılır.

3B Yazdırma Sorun Giderme:  Ekstrüzyon Altı

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  FİLAMENT ÇAPINI KONTROL EDİN

En basit sayıyla başlayın, dilimleme yazılımında doğru filament çapını ayarladınız mı? Çaptan emin değilseniz, önerilen sıcaklık ile birlikte değer genellikle kutuya yazdırılır.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  FİLAMENTİ ÖLÇÜN

Hala istediğiniz sonuçları alamıyorsanız ve filament akışı sorunsa, filament çapını iki kez kontrol etmek için bir pergel kullanın. Dilimleme yazılımı ayarlarında filament çapı ayarlarını doğru şekilde yapabilmelisiniz.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ENKAZIN SICAK SONUNU KONTROL EDİN

Yazdırdıktan sonra, çoğu yazıcı yazıcı kafasını baskı tabanından uzağa kaldıracaktır. Püskürtme ucunda filament ve kir birikintileri olup olmadığını hemen kontrol edin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  EKSTRÜZYON ÇARPANINI AYARLAYIN

Gerçek filament çapı ve yazılım ayarı arasında uyuşmazlık yoksa, ekstrüzyon çarpanı (ayrıca akış hızı veya akış dengelemesi olarak da bilinir) çok düşük olabilir. Her dilimleyici uygulaması bunu biraz farklı şekilde ele alacaktır, ancak ilke siz sorunu çözene kadar bu değeri% 5’lik adımlarla artırmaktır.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi:  Ekstrüzyon Altında

 • Filament çapını kontrol edin
 • Filament çapını ölçmek için kumpas kullanın
 • Sıcak ucun temiz olup olmadığını kontrol edin
 • Ekstrüzyon çarpanını% 5’lik artışlarla ayarlayın

FDM 3D BASKI SORUNLARI: YAZDIRMAM BAŞARISIZ OLDU

İşler harika görünüyordu, ancak açıklanamayan bir nedenden dolayı, baskı başarısız oldu. Yatağa yapışmadı ya da filament ekstrüzyon işlemini durdurdu – ne olursa olsun, bu 3D baskı problemleri pek çok şeyden biri olabilir.

28

Yazdırılan Erimiş ve Deforme Görünüyor

3D Baskı Sorunu Nedir?

Filament, sıcak ucun aşırı ısınması dahil, her türlü yanlış konfigürasyona şaşırtıcı şekilde dayanıklıdır. Bu esneklik nedeni ile sıcak ucunuzun çok sıcak olduğunu fark etmeniz her zaman düşündüğünüz kadar kolay değildir.

Bunun bir işareti düzensiz katmanların ortaya çıkması olabilir; yakından baktığınızda, erimiş kadar düz olmadığını görebilirsiniz. Yine modelimiz bunu kabinde biraz gösteriyor ve baca üzerinde erimiş bir muma akan balmumu gibi görünmeye başladığı yerde çok daha büyük bir etki gösteriyor.

Aşırı ısınan filament ayrıca, özellikle bastığınız vida dişi delikleri söz konusu olduğunda, hassaslıkta çok büyük sorunlara neden olabilir. Bazı deliklerin doğru ve diğerlerinin çok küçük olduğunu bulmak, genellikle sıcaklığın çok yüksek olabileceğinin ilk işaretidir.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Normalde, çok sıcak bir uç veya aşırı ısınmaya sahip olmak kolay bir çözümdür. Filamentin akması için eritilmesi ve filamentin hızlı bir şekilde katılaşması için bir sonraki katmanın katı bir yüzeye uygulanabilmesi için ince bir denge kurulması gerekir. Ancak sıcaklığı ayarlamaya gitmeden önce, önce 3D yazıcınız için doğru malzeme ayarlarını yüklediğinizden emin olun (filament yükleme işleminin bir parçası olarak). Eğer varsa, o zaman sıcaklığı sadece bir dokunuşla ayarlamanız gerekebilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Yazdırılan Erimiş ve Deforme Görünüyor

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ÖNERİLEN MALZEME AYARLARINI KONTROL EDİN

Bu açık görünebilir, ancak yalnızca yazıcıya malzeme hakkında doğru bilgileri verdiğinizi iki kez kontrol edin. En yeni filament sıcaklıkları 180 – 260ºC arasında veya buralarda olabilir, bu yüzden bunu yanlış yapmanın ne kadar kolay olduğu şaşırtıcı.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  SICAK UÇ SICAKLIĞINI AZALTIN

Yazıcıda veya yazılım ayarlarında sıcak son sıcaklığını düşürün. Aşırı ısınmanın ciddiyetine bağlı olarak, sıcaklığı 5ºC aralıklarla düşürün.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  BASKI HIZINI ARTIRIN

İplik rengi değişmiyorsa, baskı hızını hızlandırmayı deneyebilirsiniz.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  FANLARI AYARLAYIN

Soğutma fanlarının sıcak uca yönlendirildiğinden emin olun. Doğru konumda olduklarını kontrol edin ve mümkünse, soğutma filamenti üzerindeki hava akışını artırmak için hızlarını artırın.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Yazdırılan Erimiş ve Deforme Görünüyor

 • Malzeme ayarlarını kontrol edin
 • Sıcak uç sıcaklığını azaltın
 • Baskıyı hızlandır
 • Fan konumunu kontrol edin

29

Üst Katmandaki Çukurlar ve Delikler (Doldurma)

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskının üst yüzeyi çirkin darbeler veya hatta delikler gösteriyor.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

En yaygın iki neden, üst katmanın yanlış soğutulması ve üst yüzeyin yeterince kalın olmamasıdır.

3D Baskıda Sorun Giderme: Üst Katmanda Çukurlar ve Delikler (Doldurma)

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  FİLAMENT BOYUTU

Pillowing, tüm 3B yazıcıları etkileyebilecek bir konudur, ancak 1,75 mm filament kullananlarda çok daha yaygındır. Aşağıdaki diğer ipuçlarından hiçbiri yardım etmiyorsa, mümkünse 2,85mm filamente geçmeyi deneyin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  FAN KONUMUNU KONTROL EDİN

Soğutma, yastıklamanın bir nedeni olabilir. Genellikle, yazdırma başladığında yazıcınızın fanları düşük veya kapalı olacak ve ilk birkaç katmandan sonra harekete geçmeleri gerekecektir. Sıcak ucunuzun etrafındaki fanların özellikle baskının sonuna doğru döndüğünü kontrol edin. İyi çalışıyor gibi görünüyorsa, sorun, baskınız üzerinde yeterli hava akımı yöneltmemeleri olabilir. Baskı hava akışınızı değiştirmek için çeşitli 3B yazdırılabilir modlar vardır.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  FAN HIZINI G KODUNDA AYARLAYIN

Bir başka soğutma sorunu, arka arkaya her erimiş plastik tabaka uygulandığında meydana gelir. İç destek yapısını kapladığı için, destekler arasındaki deliklere düşmesini önlemek için hızlı bir şekilde soğutulması gerekir. Fanların hızı G Kodunda ayarlanabilir.

Fan Açık için ortak bir G Kodu M106 ve M107 Fan Kapalı’dır. Bu kontrol çizgileriyle, üst tabakalar için Fan hızını maksimum seviyeye ayarlamanız yeterlidir.

Örneğin, 0.1 mm katman yüksekliğinde basılan 1 cm x 1 cm küp için G-Koduna (Prusa i3’te yazdırmak için Cura’da oluşturulan) baktığımızda, 97 katman olduğunu görebiliriz. 0,6 mm’lik bir ‘Alt / Üst Kalınlık ayarına’ sahip olduğumuzu bilerek geriye bakabiliriz; M106 fanı harekete geçirir ve S255 tam patlamaya ayarlar.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ÜST KATMAN KALINLIĞINI ARTIRIN

En kolay çözüm, üst katman kalınlığını arttırmaktır. Çoğu uygulama, bunu ‘Alt / Üst Kalınlık ayarı’ altındaki gelişmiş bölümde yapmanıza olanak sağlar. Normalde en az 6 kat malzeme ve daha küçük nozullar ve filament için en fazla 8 katman hedefliyorsunuz. Katman yüksekliğiniz bu nedenle 0,1 mm’ye ayarlanmışsa, ‘Alt / Üst Kalınlık ayarı’ değerini 0,6 mm’ye ayarlayın. Yastığın etkisi hala devam ederse, onu 0,8 mm’ye yükseltin.

3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi: Üst Katmanda Çukurlar ve İçi Boşluklar (Pillowing)

 • Büyütün ve filament boyutunu artırın
 • Fanların hızlı ve konumlu olduğundan emin olun
 • Fan hızını manuel olarak ayarlama
 • Üst katman kalınlığını arttırın

30

3D Baskının İplik Oluşturması

3D Baskı Sorunu Nedir?

Modelin parçaları arasında göze çarpmayan plastik ipler var.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Baskı kafası açık bir alan üzerinde hareket ettiğinde (aksi takdirde seyahat hareketi olarak da bilinir), bazı filament başlıktan damladı.

3B Yazdırma Sorun Giderme:  Tel Çekme

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  GERİ ÇEKMEYİ ETKİNLEŞTİR

Retraksiyon, kaplama kalitesi söz konusu olduğunda önemli bir faktördür ve çoğu dilimleme yazılımıyla etkinleştirilebilir. Fonksiyonu oldukça basittir ve filamenti kafa hareket etmeden önce nozüle geri çekerek çalışır. Buradaki fikir, erimiş filamentin başının arkasından geçmesini ve ardından ince teller oluşturmasını engellemesidir.

Cura gibi çoğu uygulama tek tıklamayla etkinleştirme seçeneği sunar. Bu, bir dizi varsayılan parametre kullanır ve çoğunlukla mükemmel şekilde yeterlidir, ancak ince ayar için daha iyi kontrol sağlayan özelleştirilebilir seçenekler vardır. Örneğin, geri çekme etkinleştirilmeden önce başın minimum hareketinin ayarlanması.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  MİNİMUM SEYAHAT (MM)

Standart geri çekme işi yapmıyorsa, asgari hareketi azaltmak genellikle tel çekme için en hızlı çözümdür. Tel çekimi durana kadar değeri 0,5 mm’lik artışlarla bırakın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ONLARI KESİN

Bu, çözümlerin en şıkı değil, ancak sadece iplere bir neşter almak, genellikle en hızlı ve en kolay çözümdür.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Web Tabanlı Dizeler Baskının Kapağı (İplik)

 • Retraksiyonu etkinleştir
 • Geri çekme başlamadan önce minimum hareketi ayarlayın
 • Sadece neşterle izi temizle

31

Yazdırmanın Boyutunda Doğruluk Kaybı

3D Baskı Sorunu Nedir?

CAD uygulamanızda bir ürün tasarlarken, titizlikle planladığınız boyutların 3D Yazıcınız tarafından mükemmel şekilde çoğaltılması gerekir.

Ancak, ürününüzün bir araya getirilmesi söz konusu olduğunda, tüm bu doğru ölçüm ve tasarımın çömlekle gittiğini görürsünüz. Hiçbir şey hizalanmaz, delikler yanlış boyuttadır ve hiçbir şey uymaz.

Baskı boyutu doğruluğu aslında, yazıcınızın kesinlikle iyi olma ihtimali yüksek olan birkaç 3B yazdırma alanından biridir. Yazıcıdaki hataları kontrol etmeden önce, 3D modelin boyutlarının doğru olup olmadığını iki kez kontrol edin.

Bunu yaptıktan sonra, nedenini bulmak için yazıcıya bakabilirsiniz.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Ölçümlerle ve en yaygın sorunla başlayalım. Öncelikle gerçek dünya ölçümlerinde çalıştığınızı kontrol edin; cm ve mm, muhtemelen en iyisidir, ancak inçler 3D baskı için de uygulanabilir bir ünitedir. İkisini 3B modelinizle dilimleme motorunuz arasında karıştırın ve hatayı hemen anlayın.

Ünite seçiminde her şey yolundaysa, parçaların fiziksel ölçümlerini iki kez kontrol edin. Ölçmeye gelince, daima iki kere ölçün!

Şimdi, erkek-dişi konnektör veya vida ve delik gibi birbirine uyması gereken ayrı baskılarınız varsa, ek parçanın bunun için oluşturduğunuz delikten biraz daha küçük olduğundan emin olun.

Örneğin, bir M5 vidaya sahipseniz ve içeri girmesi için 5 mm çapında bir delik oluşturduysanız, sığmayacak (en azından biraz kas ve kararlılık olmadan). Bunu çözmek için, delik boyutunu iyi bir baskı için 0,1 mm, düşük kaliteli bir baskı için ise 0,2 mm arttırın. Yazdır ve tekrar dene. Hala uymuyorsa, biraz daha büyüt.

Delik oval görünüyorsa, sorun mutlaka delik boyutunda değildir.

Düşük bir çokgen şekli oluşturduysanız, olasılık, deliğinizin artık yuvarlak olmaması ve bunun yerine hafifçe düzeltilmiş kenarları olmasıdır. Delikli bir nesneyi yazdırırken, her zaman nesnelerin sığabileceği düz yuvarlak delikleri tutmak için orta derecede bir çokgen sayısı tuttuğunuzdan emin olun.

Aynı şey, birbirine uyması gereken özel şekiller için de geçerlidir. Bir nesnenin çokgen sayısının azaltılması, iki bölümün birbirine bağlanması gereken yuvarlak kenarlara sahip olması halinde her türlü soruna neden olabilir.

Her şeyi model boyutlarıyla kontrol etmeyi bitirdikten sonra dikkatinizi yazıcıya yönlendirme zamanı. İlk birkaç katman baskı hassasiyeti açısından önemlidir. 50mm x 50mm test küpünü yazdırın ve ölçümleri kontrol etmek için dijital kumpas kullanın; küpü, son modelinizi basacağınız aynı katman yüksekliğinde yazdırdığınızdan emin olun. Öncelikle, 50 mm’ye eşit olup olmadığını görmek için toplam yüksekliği kontrol edin, eğer varsa Z ekseni üzerinde her şey yolundaysa. Eğer değilse, o zaman ilk 20 katmanı dikkatlice ölçün – bunlar 20mm’ye eşit olmalıdır. Bu doğruysa, ancak toplam yükseklik yanlışsa, o zaman ilk birkaç katın soruna neden olması muhtemeldir.

Bunu çözmek için, püskürtme ucunun yüksekliğini baskı platformundan ve yazıcınızın katman yüksekliğine göre hata payı içinde olduğunu kontrol edin. Püskürtme yüksekliğiniz baskı platformundan 1 mm ve katman yüksekliğiniz 2 mm ise, bu ilk katmana çok fazla filament döküldüğünü ve soruna neden olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda, yazıcınızı yeniden kalibre edin ve nozülün platform mesafesine yükseltildiğinden emin olun veya katman yüksekliğini azaltın.

Şimdi X ve Y boyutlarını kontrol edin. Olması gerekenden yaklaşık 1 mm daha küçüklerse ancak tüm oranlar doğru görünüyorsa, filamentin termal büzülmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu, ABS ile nispeten yaygındır; Bunu düzeltmek için, hata yüzdesini hesaplayın ve telafi edilecek baskının ölçeğini arttırın. Yüksek kaliteli filamentler kullanmak, bundan kaçınmanın en iyi yoludur.

Deliğe geri dönüp içeriye bir bakın; duvarlar düzgün görünüyorsa o zaman her şey yolunda. Katmanları hafifçe çıkıntılı görüyorsanız, bu, memenin çok sıcak olduğunu ve filamentin döşendikten sonra sızdığını gösterir.

Delik oval görünüyorsa, kayışlarınızdan biri gevşek olabilir veya X ve Y eksenlerinde hafif bir yanlış hizalama olabilir. Hepsinin sıkı olduğundan ve her şeyin olması gerektiği gibi yerine vidalandığından emin olun.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Baskı Boyutsal Doğruluk Kaybetti

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  ÇALIŞMA ÖLÇÜ BİRİMİNİ KONTROL EDİN

3B yazdırma uygulamanızda, doğru gerçek dünya boyutlarının seçildiğinden emin olun.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ÖLÇÜMLERİ İKİ KEZ KONTROL EDİN

Diğer nesnelerle bağlantı kurması gereken bir parça tasarlıyorsanız, ölçümlerinizi iki kez kontrol edin ve bir dijital kumpas kullanın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  AŞIRI ÖLÇEKLİ VİDA DELİKLERİ

Bir vida deliği yapıyorsanız, olması gerekenden biraz daha büyük bir çapa sahip sanal bir 3D M5 vida oluşturun ve bunu, modelin içinde görünmesi gereken modelden bir boolean çıkarma çıkarmak / oluşturmak için kullanın.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  POLİGON SAYISINI ARTIRIN

Modellerinizin çokgen sayısının azaltılması, hafif düzleştirilmiş kenarlarda sorunlara neden olabilir. Daha yumuşak gradyanlar ve daha iyi uyum için çokgenleri makul bir aralıkta tuttuğunuzdan emin olun.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  TEST KÜPÜYLE YAZICI DOĞRULUĞUNU TEST EDİN

Bir kullan 3D Baskı Kalibrasyon Cube X, Y ve baskı Z boyutlarını kontrol etmek.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  MEME SICAKLIĞINI KONTROL EDİN

Baskınızın deliklerinin içinde lekeler ve başka başıboş ekstrüzyonlar varsa, baskı sıcaklığınızı azaltmayı deneyin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  KAYIŞLARI VE RAYLARI KONTROL EDİN

Kayış gerginliğini kontrol edin ve tüm eksenlerin düz ve doğru hizalandığından emin olun.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Baskı Boyutu Doğruluk

 • Boyutları kontrol et
 • Ölçümleri iki kez kontrol edin
 • Parçaların uygun olduğundan emin olun
 • Poligon sayısını yüksek tut
 • Meme sıcaklığını kontrol edin
 • Kayışları ve rayları kontrol edin

32

Bazı Yerlerde Baskı Ofseti

3D Baskı Sorunu Nedir?

Alt ve üst katmanlar kayar, böylece baskıda bir adım atma efekti elde edersiniz. Genellikle çok ince, ama yukarıdaki resimde daha belirgin bir etkiye sahip bir baskı gösteriliyor.

3B Yazdırma Sorununa Neden Olan Nedir?

Katmanları kaydırmanın çeşitli nedenleri vardır ve bunlar yazdırma işlemi sırasında yazıcıyı kaplayan biri kadar basit olabilir. Daha karmaşık nedenler bükülmüş veya yanlış hizalanmış çubuklar veya hatta baskıya takılan meme bile platformun konumunda hafif bir kaymaya neden olabilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Bazı Yerlerdeki Baskı Ofset Yapıldı

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  YAZICININ KARARLI TABANI OLDUĞUNU KONTROL EDİN

Yazıcıyı sabit bir tabana ve çarpılmaması, delinmemesi ve genellikle çarpılmaması gereken bir yere yerleştirin. Yazıcının küçük bir dürtüsü bile baskı tabanını değiştirebilir ve sorunlara neden olabilir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: BASKI YATAĞININ  GÜVENLİ OLDUĞUNU KONTROL EDİN

Birçok 3B yazıcı, bir tür çıkarılabilir baskı yatağı kullanır. Her ne kadar baskıları çıkarmak ve yazıcıya zarar gelmekten kaçınmak söz konusu olduğunda kullanışlı olsa da, zamanla klipslerin ve vidaların da gevşeyebileceği anlamına gelir. Herhangi bir kayma veya hareketten kaçınmak için, baskı platformunu yeniden takarken yerine sıkıca oturduğundan emin olun.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  ÇARPIK ÜST KATMANLARI İZLE

Bir baskının üst katmanları çok hızlı bir şekilde soğutulursa kolayca bükülebilir. Katmanlar çözüldükçe yükselirler ve hareket ettikçe nozülün tıkanmasına neden olabilirler. Çoğu durumda, baskı platformdan çıkacaktır, ancak güçlü step motorları baskıyı ve platformu etrafında itebilir. Baskılarınız üst tabakalarda çarpışma çekiyorsa, fanların hızını biraz azaltmayı deneyin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  BASKI HIZINI AZALTIN

Makinenizin baskı sürelerini sıcaklık ve akışı artırarak hızlandırmak mümkündür. Ancak bu, filamentin doğru kalitede akmasına neden olabilirken, makinenin geri kalanı ayak uydurmakta zorlanabilir. Yazdırma sırasında bir tık sesi duyarsanız, bu yazıcının hızla açılacağının bir işareti olabilir. Bir tık sesi duyarsanız, ilk arama bağlantı noktası fiili yazıcı hızına bakmadan önce, filamentin kaymadığını kontrol etmektir. Yazıcınızın hızını herhangi bir iyi dilimleme yazılımında kolayca ayarlayabilirsiniz.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU:  KAYIŞLARI KONTROL EDİN

Katmanlar hala değişiyorsa, kayışları kontrol etmenin zamanı gelmiştir. Hızlı bir kontrol, tüm kayışların etrafından dolaşmak ve ikisini birlikte sıkıştırmaktır. Her kayıştaki gerginlik aynı olmalıdır, o zaman olmasa bile kayış gerginliğini düzeltmek için kayış konumunu ayarlamanız gerekir. Zamanla kauçuk kayışlar uzar (Tahrik kasnağında kaymaya başladıklarını yaparlarsa sık sık söylerler), kayışlarda epeyce oyun varsa kayışları yenileriyle değiştirmenin zamanı gelmiştir. Aşırı sıkı kayışlar da sorun olabilir, ancak bu genellikle makineyi kendiniz kurduysanız bir sorundur. Prusa i3 gibi bazı yazıcılarda, kayış gerginliklerini kolayca ayarlamanızı sağlayan kayış gerdirme vidaları bulunur.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  SÜRÜCÜ KUPLÖRLERİNİ KONTROL EDİN

Bunlar genellikle doğrudan bir step motoruna ve yazıcı kafasını çalıştıran ana çubuklardan birine bağlanır. Bağlayıcıyı dikkatlice döndürdüğünüzde, küçük bir ayar vidası göreceksiniz. Çubuğa tutun ve ekli kayışı tutun ve kayışı çekin ve kasnağı dönmeye zorlamaya çalışın. Kuplör ile step veya çubuk arasında kayma olmadığını bulmalısınız. Varsa, ayar vidasını sıkın ve tekrar deneyin.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  ÇUBUKLARI TEMİZLEYİN VE YAĞLAYIN

Zamanla çubuklar üzerinde döküntüler birikebilir, bu da uzunlukları boyunca bazı noktalarda sürtünme artışında bir artışla karşılaştıkları anlamına gelir. Bu, kafanın serbest hareketini etkileyebilir ve tabaka kaymasına neden olabilir. Çubukların hızlı bir şekilde silinmesi ve yeniden yağlanması genellikle sorunu çözer.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU:  DEFORME ÇUBUKLARI KONTROL EDİN

Yazdırma kafasının belirli noktalarda gevşemiş olduğunu görürseniz, çubuklardan birinin hafifçe bükülmüş olması olabilir. Genellikle makineyi kapatarak anlatabilirsiniz, böylelikle adımlardan geçen hiçbir güç yoktur ve ardından yazdırma kafasını X ve Y eksenleri boyunca hareket ettirin. Direnç hissediyorsanız, bir şeylerin yanlış olduğunu bilirsiniz. Çubukların hizalanıp hizalanmadığını görerek başlayın, eğer sonralarsa, çubukları çıkarın ve düz bir yüzey üzerinde yuvarlayın. Herhangi bir bükülmüş ise o zaman oldukça açık olacak.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Bazı Yerlerde Baskı Kaydı

 • Yazıcının sabit bir yerde olup olmadığını kontrol edin
 • Baskı yatağının sağlam olup olmadığını kontrol edin
 • Çarpık üst tabakalara dikkat edin
 • Makineniz için çok hızlı yazdırma
 • Kayışları kontrol et
 • Sürücü kuplörlerini kontrol edin
 • Çubukların temiz olup olmadığını kontrol edin ve biraz yağ uygulayın
 • Deforme olmuş çubukların kontrolü

33

Köprüler Dağınık

3D Baskı Sorunu Nedir?

Köprüler esasen iki yükseltilmiş nokta arasında sıkılmış bir plastik gergidir. 5 cm boşluklu iki sütununuz varsa, o zaman iki nokta arasında üstte oturan kiriş, aşağıda hiçbir şey olmayan köprüdür.

Filamentlerin çoğu şaşırtıcı şekilde köprülemeye karşı dirençlidir ve ince ayarlanmış bir yazıcı ile köprüleme sırasında elde edilebilecek mesafe şaşırtıcı olabilir. Bununla birlikte, yazıcınız en küçük boşluğu bile kapatmaya başladığında bir şeyin pek doğru olmadığını biliyorsunuzdur.

En belirgin işaret, yazıcının 1 ile 3 cm arasındaki boşlukları başarıyla geçememesidir. Ekstrüzyon çok ince, filament sarkmaları olabilir veya sadece köprünün yüksekliğinden ziyade aşağıya doğru akar.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Köprüleme sorunlarının en altına inmek genellikle oldukça kolaydır ve tanının çoğu başarısız köprüye bakar.

Ayrıca, farklı dilimleme uygulamalarının köprülemeyi kullanma biçiminin çok farklı olduğunu, ekstrüzyon ve soğutmayı en iyi sonuçlar için ayarlayacak özel bir Köprü seçeneğine sahip olan Simplify3D gibi uygulamalarla dikkat çekmeye değer.

En sık karşılaşılan sorun, köprülemeye çalıştığınız aralığın çok büyük olması, bu mesafenin her bir yazıcıya ve malzemeye göre değişmesidir. Filamentin ortada sarkmaya veya çökmeye başlayacağından, aralığın çok büyük olup olmadığını genellikle anlayabilirsiniz.

Soğutma bir diğer önemli konudur, iki sütun arasında kendisini destekleyebilmesi için filamentin hızlı bir şekilde soğutulması gerekir.

Ekstrüzyon hızı aynı derecede önemlidir, eğer baskı kafası hızlı bir şekilde hareket ederse, hız ve titreşimler filaman ayarlanmadan önce kaçınılmaz olarak dengesizliğe neden olur.

Çok yüksek ekstrüzyon sıcaklığı çoğu zaman köprülemede vurgulanır ve yine filamentin sarkması gösterilir. Ekstrüde edilmiş filament farklı kalınlıklarda ise, bunun sorun olduğunu bilirsiniz.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Köprüler dağınık

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU # 1: KÖPRÜLEME ÖZELLİKLERİNİ KONTROL EDİN

Yazıcınızın ne kadar uzağa gideceğini, 5 cm boşlukla başladığınızı kontrol etmek için farklı mesafelerde sütunlar ve köprülerle bir deneme baskısı alabilirsiniz, ardından 5 ila 10 arasında bir şey iyidir, 15 istisnai olur.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU # 2: DESTEK EKLEYİN

Hızlı ve kolay bir düzeltme, yapının altına basitçe destek eklemek

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU # 3: FAN HIZINI ARTIRIN

Filamentin hızlı bir şekilde soğumasını sağlamak için ekstrüzyon fan hızını arttırın, filament ne kadar hızlı olursa, oluşturabileceği köprü o kadar büyük olur.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU # 4: EKSTRÜZYON HIZINI AZALTIN

Hızlı ekstrüzyon, köprüleme söz konusu olduğunda mutlak bir hayırdır, filamentin mesafe köprülendiğinde ayarlamak için zamana ihtiyacı olması nedeniyle yavaş ve sabit gerekir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU # 5: SİMPLİFY3D KULLANIN

Bu özel 3D baskı yazılımı bir köprüleme seçeneğine sahiptir ve baskınızın daha fazla soğutma ve daha yavaş ekstrüzyon hızları gerektiren tüm alanlarını otomatik olarak tanıyacaktır.

3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Köprüler dağınık

 • Köprüleme yeteneklerini kontrol edin
 • Destek ekle
 • Fan hızını arttırın
 • Ekstrüzyon hızını azaltın
 • Simplify3D kullanın

34

Yazdırılıyor, Yazdırılıyor

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskı platformuna kaynaklanmış görünen baskılar, yapışmayan baskılar kadar yaygındır. Sinir bozucu olarak oldukça sık olarak her iki konuyu bir günde yaşayacaksınız ve genellikle bir tanesini yaratarak çözeceksiniz.

Bu 3B baskı sorununun ana çözümü dengedir.

Sorunu tespit etmek basittir. Baskı bittiğinde, sadece tomurcuklanmayacak. Aslında o kadar sağlam bir şekilde kaynaklanmış olabilir, yazıcının ağırlığını baskıdan kaldırabilirsiniz (olması gerektiği gibi cazip olabilir).

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Filament sıcak olduğunda, yapışkan olması için tasarlanır, böylece her kat ekstrüde edildiğinde birbirine yapışır. Baskı tabanı sıcak olduğundan, temas eden filament tamamen soğuyana kadar hafif yapışkan kalır.

Tabana doğrudan temas eden geniş bir yüzey alanına sahip bir baskı, çıkarılması kolay inatçı olabilir. Gerçekten emme emici bir etkiye sahip.

Eski baskı platformları, yapıştırıcı katmanları veya camdaki küçük çukurlar, baskıya tutturucu görevi görecek şekilde aşırı dokulu olabilir. Zamanla bu doku neredeyse kırılmaz bir bağ oluşturabilir. Bazı baskı pltformları tasarımla delinmiştir ve genellikle baskıları çıkarmak için en zor olanı verir.

Ucuz filament saçma bir baskı yatağı bağı için de suçlu olabilir. Filament iyi erimesine rağmen, her zaman tamamen katılaşmaz.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Yazdırılmış Yatağa Yazdır

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: BİRAZ SABRINIZ

Baskı için saatlerce beklediniz, bu nedenle baskıyı tamamen soğutacak kadar uzun süre beklemek acı vermeyecek. Bir süre soğuduktan sonra, kendi isteğiyle serbest bırakılabilir. Filament soğudukça katılaşır, tabakaların yapışması için gereken yapışkanlığı kaybeder.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: PALET BIÇAĞI KULLANIN

Birçok 3B yazıcı onlarla birlikte gelir, ancak muhtemelen herhangi bir uygun donanım mağazasında bir tane bulabilirsiniz. Bir saat boyunca bıraktıysanız ve baskı sıkı bir şekilde sıkışmışsa, yapı plakasını makineden çıkarın ve baskı tabanını arkadan destekleyecek bir şeyin olduğu bir masaya yerleştirin. İdeal olarak bir duvar. Sonra kenarı dolaştırmak için bıçağı dikkatlice kullanın ve baskıyı ücretsiz ödüllendirin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: BASKI PLATFORMUNA TEMİZ VERİN

Mevcut baskıya yardımcı olmayabilir, ancak baskı platformunuz tutkalla tıkanmışsa, muhtemelen temizlemenin zamanı gelmiştir. Gelecek baskılar aynı kırılmaz bağı sergilemeyebilir. Baskı hala eklenmişse, sıcak (kaynamayan) su altında çalıştırın ve herhangi bir yüzey tutkasını kazımak için hafifçe bir palet bıçağı kullanın. Sıcak suyla ıslatmaya bırakmak genellikle baskıyı da serbest bırakır, ancak bu ucu yalnızca çıkarılabilir baskı yatağı yüzeylerine uyguladığınızdan emin olun.

Baskı sürümlerinden sonra, platformun temizlendiğinden ve camdaki çukurlar açısından kontrol edildiğinden emin olun. Varsa, camı ters çevirin ve pürüzsüz tarafı kullanın. Her iki taraf da çukurluk belirtileri gösteriyorsa yenisini satın alın.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: FIRINA SOKUN

Sıcak suyun baskıya zarar vermeyeceği zamanlar vardır, plastik veya elektronik takılmamış bir cam veya ısıya dayanıklı bir platform varsa ve yazıcıdan çıkarmak mümkündür, fırına sokun. Sıcaklığı 100 ° C’ye ayarlayın ve ardından baskıyı taşıyabiliyor musunuz görmek için bir palet bıçağı kullanın. 120º’ye yükselmezse beş dakika bekleyin ve tekrar deneyin. Baskıyı çıkarana veya baskı kaynayana ve ısınabilinceye kadar sıcaklığı arttırın (ısıya dayanıklı eldivenler giydiğinizden emin olun). İkinci uç, büyük olasılıkla, baskınızı feda etmek pahasına olacaktır.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: UCUZ FİLAMENT KULLANMAYIN

Birçok seviyede ucuz filaman sahte bir ekonomidir. Baskı platformunuza, insan tarafından bilinen başka hiçbir malzemenin yapamayacağı şekilde yapışabilir ve bir kez soğutulduktan sonra baskı kafaları ve ekstruderleri kaynaklamak için mükemmel şekilde uygundur. Bu sorundan kaçınmanın tek gerçek yolu, ucuz filamentlerden tamamen kaçınmaktır.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: BAZI DELİKLER YAPIN

Bu biraz öngörü gerektirir, ancak baskı tabanının tasarımında birkaç delik oluşturarak, çok fazla yüzey teması ve emiliminin neden olabileceği yapışmayı önleyebilirsiniz.

3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi: Baskı, Baskı Yatağına Sıkıştı

 • Biraz sabır dene
 • Palet bıçağı kullanın
 • Baskı platformuna temiz bir ortam verin
 • Fırına sok
 • Ucuz filament kullanmayın
 • Biraz delik aç

35

Reçine çok Soğuk

3D Baskı Sorunu Nedir?

Bazı FDM 3D baskı filamentleri gibi, ortam sıcaklığı da bir fotopolimer reçinesinin SLA baskı işlemi sırasında ayarlanıp ayarlanmayacağı konusunda büyük bir rol oynayabilir.

Reçineniz çok soğuksa, ayarlanması muhtemel değildir ve eğer uygunsa, tutarsızca kurularak kısmi baskılar ve zayıf plaka yapışmasıyla sonuçlanır.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Bizi yener. Bunu açıklamak için konuşkan bir materyal bilim adamının gerekli olacağını düşünüyoruz, çünkü bunun neden böyle olduğu konusunda çevrimiçi bir fısıltı var. Öyle, çünkü öyle. Belki de yorumlarda birisi bunu bizim için açıklayabilir, ancak tek bildiğimiz, reçine baskılarının başarısız olmasının ortak nedeninin, baskıyı çevreleyen reçine ve ortam sıcaklığının çok soğuk olmasıdır.

Bazı reçinelerden 25-30 derece santigrat kadar yüksek sıcaklıklar gerekebilir.

3D Yazıcı Sorun Giderme: Reçine çok Soğuk

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: YAZICIYI DAHA SICAK BİR ODAYA TAŞIYIN

Genel olarak daha soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, söylenenden daha kolay. Yazıcıyı, bir ısı kaynağına yakın daha sıcak bir odaya taşımak kadar basit bir şey, bu tatlı noktaya çarpmak ve reçinenizin baskılarını “yeşil” duruma (katılaşmak, sertleşmek / sertleşmek) sertleştirmek için yeterli olabilir.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: BİR ODA ISITMA ÇÖZÜMÜNE YATIRIM YAPIN

Özel reçine 3D yazıcı ısıtması konusunda çok az şey var, ancak bazı çalışkan üreticiler, çözüm için ev inkübatörleri çevresindeki yavru kuş topluluğuna döndü. Yaklaşık 50 dolara ısıtıcı, fan, termostat ve güç kaynağı içeren bir inkübatör ısıtma kiti almak mümkündür, ancak evde demleme çözümlerinin orada daha ucuza alındığından eminiz. Bu olsa iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

SLA 3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi: Reçine Çok Soğuk

 • Yazıcıyı sıcak odaya taşıyın
 • Bölmeyi ısıtmanın bir yolunu bulun

36

Çok Hızlı Yazdırma

3D Baskı Sorunu Nedir?

SLA 3D baskıda, bir UV ışık kaynağı, tipik olarak bir lazer, fotopolimer reçinesini sertleştirir. Aynı şekilde, çekilecek görüntü için ışığa önemli miktarda maruz kalma gerektiren fotoğraf filmi gibi, reçine de sertleşmeden önce uygun miktarda UV ışığına maruz bırakılmalıdır.

Bu 3B Yazdırma Sorununa ne sebep olur?

Düşük pozlama, lazerin çok hızlı hareket etmesinden ya da düşük güçlü bir lazerden (aşağıda kapladığımız), makinenizin soyma kuvvetine dayanacak kadar sert olmayan zayıf baskılar ya da hiç yazdırmamaya neden olur.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Çok Hızlı Yazdırma

3B YAZICI SORUN GİDERME İPUCU: BASKI HIZINI AZALTIN

Kullanmakta olduğunuz SLA yazıcısına bağlı olarak, dilimleme ayarlarınızdaki baskı hızını yavaşlatmak mümkün olabilir. Bunu yapmak, ilk önce reçinenizin sıcaklığını kontrol etmenizi tavsiye etmemize rağmen, zayıf baskı sorununu çözebilir veya hiç baskı yapmaz. İnsanların bir şeyleri ısıtmakla düzelttikleri sorunların sıklığı, böyle bir sorun için muhtemel suçlu olduğunu göstermektedir.

SLA 3D Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Çok Hızlı Yazdırma

 • Baskı hızını azaltın

37

Güçlü Lazer

3B yazdırma sorunu nedir?

Çok hızlı basmaya benzer şekilde reçineyi az miktarda belirleyebilir, bu yüzden de düşük güçlü bir lazer kullanabilir.

Bu 3B yazdırma Problemine ne sebep olur?

Biraz akılsız. Lazer gücün çok düşük. Reçineyi polimerleştirmek için, lazerden yeterli enerji olması gerekir. Ve modeli çok hızlı izleyen bir lazer gibi, reçineye yeterince aktarılmayacak, güçsüz bir lazer de olmayacak.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Güçlü Lazer

3B YAZICI SORUN GİDERME İPUCU: LAZER GÜCÜNÜ KALDIRMA

Yazıcınızın ayarları izin veriyorsa (Peopoly Moai’de olduğu gibi), lazer gücünü bir seferde küçük miktarlarda artırmak, mevcut reçinenizi ve baskı hızınızı kullanarak pozlama için tatlı noktayı bulmanıza yardımcı olabilir.

NOT: Hiçbir şey iyi yazdırmıyorsa, yalnızca lazer gücünü arttırmak cazip gelse de, bu çözümü kontrol listenizdeki en düşük öncelik olarak koyarız. Lazer gücünü çok fazla açmak, baskılarınızda “çiçeklenmeye” neden olabilir – ayarlanması gereken noktadaki bölgeleri açığa çıkarabilir, dağınık bir yüzey bitimine neden olabilir – ve yazıcınızın reçine haznesindeki arayüz tabakasına zarar verebilir. Farklı reçineler, makinelerinizden varsayılan olarak farklı lazer güçleri gerektirebilir, ancak en son lazer gücü ile oynayın (reçine / yazıcı üreticisinden önerilen ayarlar belirtilmedikçe).

SLA 3D Baskı Sorunu Kontrol Listesi: Düşük Güçlü Lazer

 • Marjinal lazer gücünü arttırır

38

Yazdırma Plakasına Yapışmayan Baskılar

3D baskı sorunu nedir?

Destek tabanınız baskı plakasına yapışmıyor. Ya kısmen soyuluyor ya da tamamen ayrılıyor ve reçine tankının etrafında yüzmeye bırakılıyor.

Bu 3B yazdırma sorununa ne sebep olur?

Bunun olabilmesi için birtakım sebepler var. Öncelikle, SLA 3D yazıcınızın bir sonraki baskı katmanına yeniden konumlandırılması, baskı yaptığınız işlemden daha fazla soyma kuvveti oluşturması mümkündür.

Alttan aşağı SLA 3D yazıcılarda, soyma kuvveti, baskı plakası ve reçine teknesinin altı her yeniden konumlandırmadan ayrı olduğunda baskılara uygulanan emme etkisidir. Yazıcınızın bu işlemi gerçekleştirdiği mekanizmaya bağlı olarak, bu çekimi azaltmak veya en azından azaltmak için yapabileceğiniz birkaç püf noktası vardır.

Bir baskının yapışmasını etkileyebilecek diğer bir faktör, baskı plakasının yeterince hazırlanıp hazırlanmadığıdır. Düz bir metal plaka üzerine baskı yapan aşağıdan yukarı SLA yazıcılar, plaka ince dokulu olduğunda veya pürüzlü olduğunda iyi yapışır. Bunun tersine, belki de reçine haznesindeki arayüz tabakanız, reçinenin ayarlanmasında lazeri engelleyen bazı gölgelenmelere sahiptir.

Alternatif olarak, reçinenin klasik suçlusu, sadece yeterince sıcak olmaması olabilir. Kabul edilebilirliğin eşiğinde olabilirsiniz, ancak baskı ilerledikçe ve reçine seviyesi düştükçe, hafif bir sıcaklık dalgalanması reçinenin ayarını durdurmasına neden olabilir.

3B Yazıcı Sorun Giderme: Baskı Tabağına Yapışmayan Baskılar

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: BASKINIZI YENİDEN YERLEŞTİRİN

Yazıcınız, mekanizmasının bir parçası olarak (kendisinin soyma kuvvetini hafifletmeye yardımcı olmak için bir tasarım tercihi) bir eğim reçinesi kabı kullanıyorsa, bu, söz konusu kuvvetin çok güçlüden zayıfa gittiği baskı plakası üzerinde bir gradyan oluşturur.

Baskıyı, baskı plakasının daha az soyma kuvveti altındaki bir alana yerleştirmek, baskıların baskı plakanızla iyi bir bağ kurmasına yardım etmenin yanı sıra, üzerine uzun süre dayanacak veya dayanacak olan uzun boylu kısımlardaki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. destekler.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: SEVİYE KDV’Sİ

3D Yazıcınıza bağlı olarak, KDV veya yatağınızı otomatik olarak veya manuel olarak yeniden seviyelendirmek mümkün olabilir. FDM 3D yazıcılar için 3B baskı sorunlarının temelini oluşturan SLA 3D yazıcılarda da geçerlidir. Baskınızın yalnızca bir kısmının baskı plakasına yapışmış olduğunu tespit ediyorsanız, lazerin ateş ettiği zaman baskı plakasının belirtilen kısmının kaptaki arabirim katmanınıza sıkıca oturmaması iyi olabilir. Bunun bir başka söyleyici işareti, baskıyı bitirdikten veya iptal ettikten sonra kazanın içindeki arabirim katmanınıza yapışmış sertleştirilmiş reçine düz diskidir.

Yazıcınız için bir tür yatak düzleştirme talimatı arayın veya gelişmiş kalibrasyon adımları uygulayın ve bir deneyin.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: SICAKLIĞI KONTROL EDİN

Baskı ayarlarınız başarıyla yazdırmanın eşiğinde olabilir, ancak reçine sertleşmesi tam olarak orada değildir. Reçine çok soğuksa, reçinenin yeterince iyi ayarlanmamış olması ve bu nedenle baskı plakasına iyi yapışmaması olabilir. Reçineyi ve baskı odasını bir şekilde ısıtmayı deneyin (yazıcıyı daha sıcak bir odada yeniden konumlandırmak hile yapabilir).

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: REÇİNE KDV ARAYÜZ KATMANINI KONTROL EDİN

Birçok SLA 3D yazıcı, bir arayüzleme katmanı olarak hizmet etmek için akrilik reçine teknesinin dibinde ince bir jel benzeri malzeme katmanı (PDMS ortaktır) kullanır. Aşağıdan yukarıya reçine yazıcılarda – “daha ​​ucuz” makinelerde ortak yöntem – baskı plakası, her tabakanın ayarı için ince bir reçine filmi yakalamak için ara katmanı yukarı iter. Zaman içinde gölgelenme ve genel aşınma ve yıpranmanın kötü baskıya yol açması kaçınılmazdır, bu da baskı plakasının bazı alanlarının üzerine baskı yapmanın mümkün olmamasını sağlar. Çözüm şudur: Arayüz katmanını kendinizle değiştirin (Solaris Silicone tekrarlanan seçeneklerden biridir), mevcutsa yeni bir arayüz katmanı satın alın veya mevcut değilse yeni bir kdv alın. Bu, ya da parmak izlerinizi, kazanınızın zarar görmemiş bölgelerine yerleştirmeye devam edin.

3D BASKI SORUNLARINI GİDERME İPUCU: REÇİNENİZİ FİLTRELEYİN

Birkaç baskı, kazanınızın içinde yüzen küçük set reçine parçaları bulabilir. Bu hileli reziller yoluna girebilir ve lazerle sertleşen yeni reçineyi etkileyebilir. Her baskıdan sonra kazanınızı taramak yalnızca bu parçacıkları yakalamak ve bunları gidermekle kalmaz, aynı zamanda tankınızın dibine yapışmış olan herhangi bir set reçineyi de çıkarmak iyi bir uygulamadır.

3B BASKI SORUN GİDERME İPUCU: REÇİNENİZİ YENİDEN KARIŞTIRIN

Yukarıdaki adımı uyguladıysanız ve baskı ayırıcı parçacıklar için reçinenizi filtrelemişseniz, ancak makineyi birkaç gün boyunca yalnız bıraktıysanız, reçinenin çökelme olasılığı vardır, renkli reçinelerden daha ağır pigmentler baskı yapacak kendi katmanlarına yerleşir baskı ilerledikçe tutarsız bir şekilde.

3B BASKI SORUN GİDERME İPUCU: BASKI PLAKASINI ZIMPARALAYIN

Bazen bir SLA 3D yazıcıyla birlikte verilen plaka biraz fazla pürüzsüz olabilir, bu da yalnızca en mükemmel koşullarda yazdırma, plakaya düzgün bir şekilde yapışabileceği anlamına gelir. Baskı plakasını orta dereceli bir zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayarak bu lehinize kazabilirsiniz. Plakayı daha sonra düzgün bir şekilde temizlediğinizden emin olun, aksi takdirde, baskılarınıza müdahale edecek reçineye bir demet parçacık uygularsınız.

SLA 3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Baskı Plakasına Yapışmayan Baskılar

 • KDV seviyenizi yükseltin
 • Modelinizi yazdırma için yeniden konumlandırın
 • Reçine sıcaklığını kontrol edin
 • KDV arayüz katmanını kontrol edin
 • Reçineni filtrele
 • Reçineni karıştır
 • Baskı tabağınızı zımparalayın

39

Yazdırmanın / Desteklerin Bir Bölümü Ayrıldı veya Taşındı

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskı sırasında bir noktada, sertleştirilmiş reçinenin bir kısmı, tamamen ayrılarak ya da baskının diğer kısımlarına karışacak ve karışacak kadar hareket ederek kaydırılmıştır.

Bu 3B yazdırma sorununa ne sebep olur?

Sıklıkla değiştirilmiş SLA baskılarında olduğu gibi, kazanın içindeki oyuna giren kuvvetler muhtemelen suçludur.

Yazdırdığınız şeyin, soyma kuvvetlerine dayanacak şekilde yanlış yönlendirilmiş olması, parçaların veya desteklerin ayrılmasına neden olan hareketlerin bozulmasına neden olabilir. Parçadaki bu hareket, baskının kendisinden ziyade, KDV arayüzünde müteakip katmanların oluşmasına neden olacaktır, bu nedenle bir başarısızlıktan iki mesele ile karşılaşırsınız.

Alternatif olarak, belki de baskınız doğru bir şekilde yerleştirilmiş olabilir, ancak destek yapılarınız yeterince güçlü değil.

Veya, aşırı soyma kuvveti olan şeyleri karıştıran büyük bir kesite sahip bir baskıya sahip olmanız veya oyuklar varsa, patlamaları hafifletmek için yetersiz bir drenaj dışında (gerçek terim, dramatik olmasa da) göründüğü gibi).

3B Yazıcı Sorun Giderme: Çıktıların / Desteklerin Bir Bölümü Ayrılmış veya Taşındı

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: İÇİ BOŞ BASKILAR

Baskılarının herhangi bir noktasında geniş bir yüzey alanı bulunan modeller için, mümkünse bunları (ve drenaj delikleri eklemeyi) eklemeyi şiddetle düşünmelisiniz.

Bu, her bir tabaka değişiminde reçine teknesinin tabanından uzağa çekmeye zorlamak yerine büyük bir düz yüzeye baskı yapmak yerine, her defasında modelin daha ince bir çerçevesine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bu, çok daha az güç gerektirir ve baskınızı parçalara ayırması daha az olasıdır – bu, en iyi şekilde modelleme / dilimleme yazılımınızı kullanarak drenaj delikleri eklemenizi sağlar. Baskınızın katı kütlelerine delikler eklenmemişse, pahalı olmayan bir atık ve ilk etapta oyulma noktasını yitirecek bir şey içinde, bozulmamış reçinenin bir rezervuarını hapsedeceksiniz.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: DAHA GÜÇLÜ DESTEKLER

Modeliniz yazdırmak için iyi görünüyorsa, ancak soyma kuvvetinin başarısız baskılardan hala sorumlu olduğundan şüpheleniyorsanız, önereceğimiz bir sonraki adım desteklerinizi güçlendirmektir. Desteğin basılı parçayla bir milimetrenin bir kısmıyla buluştuğu uçların genişliğini artırın ve daha önce yapmadıysanız aralarına destek ekleyin.

Ayrıca, baskı kürlendikten sonra daha sonra işleme sonrası temizleme olasılığını sakıncası yoksa, daha fazla destek eklemeyi düşünebilirsiniz.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: KONTROL ET / GÜVENLİ YAZDIRMA PLATFORMU

Baskı platformunuzun doğru şekilde sabitlenmemiş olması olasıdır. Yazıcı, platform katmanını katman adım adım ilerlettiği için, platform titreşiminden pozisyondaki küçük farklılıklar katmanların yanlış hizalanmasına ve ayrılmasına (ince tabakalaşmasına) neden olabilir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: YAZDIRMANIZI YENİDEN DÜZENLEYİN

Çoğu zaman, bir SLA yazdırma sorunu, modelinizin daha iyi yönlendirilmesiyle çözülebilir. Bu sadece baskılarınızın kalitesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda fıçıdaki gerilmeleri azaltabilir ve model baskısı şansını başarıyla artırabilir.

Optimum model oryantasyonu için aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

Konumlandırma. Pek çoğu, hepsi aşağıdan yukarıya doğru değilse, SLA 3D yazıcıları, bir sonraki katman için Z-ekseninde yeniden konumlandırırken, baskı plakasını reçine teknesinin tabanından ayırmak için bir çeşit soyma mekanizması özelliğine sahiptir. Yazıcınızın bunu yaptığı yönteme bağlı olarak, bu soyma kuvvetinin gücü baskı plakanızın alanı boyunca değişebilir. Eğer öyleyse ve bu yazıcınız için biliniyorsa, baskıdan kurtulma olasılığını zayıf soyma kuvvetine maruz kalan bir alana yerleştirerek artırabilirsiniz.

Destek çıkıntıları. FDM 3D baskıda olduğu gibi, ciddi baskıların başarılı bir şekilde yazdırmak için bir desteğe sahip olması gerekir. Bazı 3B modellerde, bazı modellere açılışı yaparak, işlemdeki çıkma açılarını azaltarak ve onları desteksiz baskı için uygun hale getirerek ihtiyacınızı azaltabilirsiniz.

Minum Noktalar (veya Minima). Destek ihtiyacı olan çıkıntılarda olduğu gibi, asgari noktalar baskınızın doğrudan bir baskının gövdesine bağlı olmayan yalıtılmış kısımlarıdır. Kollarını yan yana doğru şekilde basacak şekilde düşünün – parmak uçları minimuma düşünülebilir, çünkü vücuttan ayrı bir şekilde basmaya başlarlar, kollar üste gelir ve omuzlara bağlanır. Bu tür minima destek gerektirir, aksi halde reçinenin kabında kırılma ve serbest yüzme olasılığı yüksektir.

Alternatif olarak, taktiksel model yönlendirme ile minima’yı destekleme ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz (vücut ilk önce başını döndürmek, vücudu kollara ve son olarak ayaklara doğru bastırırken, önce minimi kaldırır).

Cumpping. Yazdırmayı planladığınız model, baskı kabına dönük boşluklar içeriyor olabilir – özellikle de oyduğunuz geniş bir modelse. Böyle bir özellik, baskının üstesinden gelmek için aşırı soyma kuvvetinde büyük bir soruna neden olabilir (her durumda, işlemi yazdırırken karıştırmak).

“Bardak” sığsa, baskınızı açılı tutmak, kaplamanın etkisini baskısız olmayan oranlara en aza indirmek için yeterli olabilir.

Alternatif çözüm, tercih ettiğiniz modelleme yazılımında modele, reçinenin her katman değişiminde akmasını sağlayacak drenaj delikleri eklemektir.

SLA 3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Ayrılmış / Taşınan Yazdırmanın Bir Parçası

 • İçi boş büyük baskılar
 • Daha güçlü destek ekleyin
 • Baskı platformunu kontrol et / güvenceye al
 • Yazdırmayı yeniden yönlendir

40

Katmanları Ayrıldı (Delaminasyon)

3D Baskı Sorunu Nedir?

Baskının bir miktar yıpranmış hale geldiği alanlar var, çünkü baskı iyi / hiç yapışmayan katmanlardan ayrılıyor.

Bu 3B Yazdırma Sorununun Nedeni Nedir?

Bir SLA baskısının katmanları iyi bağlanmadığında (delaminasyon olarak bilinir), birkaç neden olabilir.

Öncelikle, asgari baskıdan kaçınmak için baskılarınızı yeterince iyi yönlendirmemiş olabilirsiniz. Bu parçalar, baskı platformunuza sabitlediklerinden ayrı olarak yazdırırlar ve ayırmak, katmanları eğimli bir şekilde tabaka halinde yazdırmak ve genellikle sadece baskıları karıştırmak. Onları deneme. Ana baskıya doğrudan en yüksek noktadan doğrudan bağlı olmayan tüm ciddi açıların ve noktaların desteklendiğinden emin olun.

Desteklenmeyen parçaların kaydırılmasının yanı sıra, döküntüler, zayıf karıştırılmış reçine ve kazanın üzerinde gölgelenme delaminasyona neden olabilir. Bunların hepsi ele almak kolaydır.

Ek olarak, işlem sonrası aşamada başarılı bir baskıdan sonra delaminasyon gelebilir. Malzemeniz özellikle zayıf bir tabaka yapışmasına sahipse, parçayı IPA’da uzun süre yıkamaya bırakmak tabakaları daha da zayıflatabilir ve parçanın parçalanmasına neden olabilir.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: DESTEKLER!

Baskılarınızdaki Minima, desteklenmediğinde bir SLA baskısını karıştırır. Ana baskıya doğrudan en yüksek noktalarında doğrudan bağlı olmayan tüm ciddi açılar ve noktalar için destek oluşturduğunuzdan emin olun. İhtiyacınız olan miktarı en aza indirmek için, çoğu zaman, destek üretim yazılımınızdaki baskı plakasındaki baskıyı nasıl yönlendirdiğiniz konusunda yaratıcı olabilirsiniz.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: LAZER YOLUNUN AÇIK OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN

Burada aynı noktaya birkaç nokta atıyoruz, çünkü hepsi aynı sebepten dolayı öneriliyor – lazerin reçineyi engellemeden vurmasına izin veriyor.

Bu, bastığınız reçinenin kontrol edilmesinin “temiz” ve döküntüsüz olduğu anlamına gelir (önceki baskılardan kayan küçük minik parçalarını elemek için üzerine bir reçine tarağı alın veya bir filtreden dökün).

Artık reçinenizin berrak ve iyi bir şekilde karıştığını biliyorsunuz, bir sonraki suçlunun kazanınızın dibinde olması muhtemel – arayüz katmanı. Bu, mevcut teknenizdeki ilk baskı değilse, reçine teknenizdeki arayüz tabakasında gölgelenme olup olmadığını kontrol edin. Önceki baskılardan gelen soluk işaretler hiç şüphesiz görünmez ve zamanla bunlar lazerin zayıflamasına ve hatta başarısız baskılara neden olması için yeterli bir engel oluşturabilir.

Bu durumda, kdvinizde yeni bir katmanın zamanı (veya makinenize bağlı olarak, tamamen yeni bir kdv).

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: PARÇALARI IPA’DA ÇOK UZUN SÜRE YIKAMAYIN

Başlık ne diyor. Parçanızın zayıf tabaka bağlaması olduğundan şüpheleniyorsanız, IPA’da uzun süre yıkamak daha da zayıflatabilir. Suda durulamadan önce IPA yıkama döngüsünü minimum, kısıtlı ve yavaşça çalkalanmamış reçineyi çalkalayarak sınırlandırın.

SLA 3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Katmanlar Ayrıldı

 • Destekler!
 • Lazerin engelleme yolunu kontrol edin
 • IPA’da minimal temizlik

41

Bağlı Küçük Yüzgeçler ve Diskler (Ragging)

3D Baskı Sorunu Nedir?

Bu set reçinenin pulları baskınıza dahil edilmiştir, modelin bir parçası olmayan offshoot’lar ile çirkin bir yüzey oluşturur.

Bu 3B Yazdırma Sorununa Neden Olan Nedir?

Baskılarınızdaki bu istenmeyen pulların muhtemel nedeni belirsiz bir optik yoldur. Bazen lazer difüze olabilir, belirlediği nokta dışında reçineye “sızıntı” yapar.

Yerleşik reçine, önceki baskılardan elde edilen büyük set parçacıkları ile bulanıklaştırılmış reçine veya lazer ile reçine arasındaki lekeli veya kirli düzlemler de soruna katkıda bulunabilir.

3B Yazdırma Sorun Giderme: Ragging

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: REÇİNENİZİ FİLTRELEYİN

Set reçinesi parçacıklarını geçmiş baskılardan filtreden geçirerek ortadan kaldırın. 3D baskı mağazalarından kolaylıkla temin edilebilen bu kağıt ve ağ filtreleri, baskı işlemi sırasında reçinenizi bulanıklaştırabilecek büyük parçacıkları yakalar.

3D BASKI SORUN GİDERME İPUCU: REÇİNENİZİ KARIŞTIRIN

Reçineniz, hareketsiz olarak birkaç gün bekletildiyse, pigmentler fotopolimerden daha kalın bir tabakaya yerleşerek yerleşmiş olabilir. Reçinenin bir karışımını sağlayın, pigment ve fotopolimerin eşit dağılmasını sağlayın. Bunun ne zaman yapıldığını, karıştırdığınız sırada çizgilerin olmayışıyla söyleyebilirsiniz.

3B YAZDIRMA SORUN GİDERME İPUCU: OPTİK YOLU KONTROL ET / TEMİZLE

Makinenize bağlı olarak, lazer / galvanometreleri koruyan şeffaf iç bariyere erişebilirsiniz. Mümkünse, bunun lazerin geçmesini engelleyebilecek toz, parmak izi ve diğer tozlardan arınmış olduğunu kontrol edin.

SLA 3B Yazdırma Sorunu Kontrol Listesi: Yazdırmaya Bağlı Küçük Diskler ve Yüzgeçler

 • Reçineni filtrele
 • Reçineni yeniden karıştır
 • Optik yolu kontrol et / temizle

Kaynak: https://all3dp.com/