3D Yazıcı Filament Rehberi – Bilmeniz Gerekenler

Kullanımlarını, özelliklerini ve nereden satın alabileceğinizi gösteren, en popüler 25 3D filament türü için 2019 kılavuzumuza göz atın.

Ellerinizi 3B yazıcıya sokmak, kullanım dünyasına açılan kapıyı açar. Protez gibi işlevsel veya masa üstü oyun bölümleri gibi eğlence gibi bir şey olursa, tüm bu olasılıkları bir araya getirmek için evrensel bir ihtiyaç vardır: filament.

Sizi yazdırmaya devam eden hammadde, size uygun 3D yazıcı filament seçenekleri bolluğu var. Burada, PLA ve PETG gibi ortak “günlük sürücü” filamentlerini ve ayrıca gerçek yaratıcılık elde etmenizi sağlayan fantezi şeyleri (sıklıkla “ekzotik” olarak da adlandırılır) ele alacağız.

Yaygın 3B yazıcı filament tiplerini (yukarıda belirtilen PLA ve PETG gibi) içeren termoplastiklere ek olarak, 3B yazıcı filamenti naylon, polikarbonat, karbon fiber, polipropilen ve daha pek çok malzemeden (veya bunlardan oluşabilir) olabilir! Karanlıkta elektrik iletebilen veya parlayabilen özel karışımlar bile var!

Sunulan çeşitlilik sayesinde, çeşitli heyecan verici materyallerde işlevsel, güzel ve yüksek performanslı baskılar oluşturmak hiç olmadığı kadar kolay. Bunu akılda tutarak, 3D yazıcı filamenti için rehberimizi sunuyoruz. Üç bölüme ayrıldığında, toplamda 25 filament malzeme türü bulacaksınız.

3B YAZICI FİLAMENTİ: TEMEL BİLGİLER

Bu ilk kategori, kullanım kolaylığı ve fiziksel özellikleri açısından popüler olan masaüstü 3D baskıda en yaygın kullanılan altı 3D yazıcı filament türünü sunar.

PLA

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: PLA

PLA NEDİR?

Evde 3D baskı alanında polilaktik asit (PLA) kraldır. Sıklıkla ABS’ye kıyasla – tahtın yanında – PLA kolayca en popüler 3D yazıcı filament türüdür ve iyi bir sebepten dolayı.

DAHA FAZLA BİLGİ

İlk ve en önemlisi, birlikte basmak kolaydır. PLA, ABS’den daha düşük bir baskı sıcaklığına sahiptir ve kolay bükülmez, bu nedenle bir ısıtma yatağı gerektirmez (kesinlikle yardımcı olmasına rağmen). PLA kullanmanın diğer bir yararı da baskı sırasında kötü bir koku yaymamasıdır. Genellikle kokusuz bir filaman olarak kabul edilir, ancak birçoğunun tatlı şekere benzer kokulu bir koku aldığını bildirmiştir .

Son olarak, biyolojik olarak parçalanabilen bir termoplastik olan PLA, mısır nişastası veya şeker kamışı gibi yıllık olarak yenilenebilir kaynaklardan üretilen birçok 3D yazıcı filaman türünden daha çevrecidir.

PLA, ABS gibi, iletken veya karanlıkta parlama özelliği olan veya ahşap veya metal ile aşılanmış olanlar gibi birçok egzotik veya rekreasyonel filamentte kullanılan temel malzemedir.

PLA ve ABS arasındaki daha fazla karşılaştırmayı görmek için aşağıdaki makaleye göz atın : 2019 PLA Filament Guide – Bilmeniz Gerekenler .

3D YAZICI FİLAMENT ÖZELLİKLERİ: PLA

 • Gücü: Yüksek | Esneklik: Düşük | Dayanıklılık: Orta
 • Kullanımı zor: Düşük / li>
 • Baskı sıcaklığı: 180 ° C – 230 ° C
 • Baskı yatağı sıcaklığı: 20 ° C – 60 ° C (ancak gerekli değil)
 • Büzülme / çözgü: Minimal
 • Çözünür: Hayır
 • Gıda güvenliği: Üretici kılavuzuna bakın

PLA 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Bu durumda, daha iyi soru olabilir, PLA’yı ne zaman kullanmamalıyım?  Diğer 3D yazıcı filament tiplerine kıyasla, PLA kırılgandır, bu nedenle telefon kılıfları, yüksek giyimli oyuncaklar veya takım tutamakları gibi art arda bükülmüş, bükülmüş veya düşürülmüş öğeleri yaparken kullanmayın.

PLA 60 ° C veya daha yüksek sıcaklıklarda deforme olma eğiliminde olduğundan, daha yüksek sıcaklıklara dayanması gereken maddelerle birlikte kullanmaktan da kaçınmalısınız. Diğer tüm uygulamalar için PLA, filamentte genel bir seçim yapar.

ABS

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: ABS

ABS NEDİR?

Akrilonitril bütadien stiren (ABS), PLA’dan sonra en popüler ikinci 3D yazıcı filamentidir. Ancak bu sadece en sık kullanılan ikinci anlamına gelir . Malzeme özellikleri bakımından, baskı yapmak biraz daha zor olmasına rağmen, ABS aslında PLA’dan oldukça üstündür. Bu nedenle ABS, LEGO tuğlaları ve bisiklet kaskları dahil olmak üzere birçok imal edilmiş ev ve tüketim malında bulunur!

DAHA FAZLA BİLGİ

ABS’den üretilen ürünler yüksek dayanıklılığa ve yüksek sıcaklıklara dayanma kapasitesine sahiptir, ancak 3D yazıcı meraklıları, filamentin yüksek baskı sıcaklığına, soğutma sırasında eğilme eğilimine ve yoğun dumanlara dikkat etmelidir. Bir ısıtma yatağıyla ve iyi havalandırılan bir alanda yazdırdığınızdan emin olun.

Bu 3B yazıcı filamenti hakkındaki ayrıntılı makalemizi buradan okuyun.

3D YAZICI FİLAMENT ÖZELLİKLERİ: ABS

 • Gücü: Yüksek | Esneklik: Orta | Dayanıklılık: Yüksek
 • Kullanımı zor: Orta
 • Baskı sıcaklığı: 210 ° C – 250 ° C
 • Baskı yatağı sıcaklığı: 80 ° C – 110 ° C
 • Daralma / eğilmesi: Büyük
 • Çözünür: Esterlerde, ketonlarda ve asetonda
 • Gıda güvenliği: Gıda güvenliği yok

ABS 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

ABS dayanıklıdır – yüksek gerilme ve sıcaklığa dayanabilir. Aynı zamanda orta derecede esnektir. Bu özellikler birlikte ABS’yi genel amaçlı 3B yazıcı filamenti haline getirir, ancak gerçekten parladığı yer sık ​​sık kullanılan, düşürülen veya ısıtılan öğelerdir. Örnekler arasında telefon kılıfları, yüksek aşınma oyuncakları, alet kolları, otomotiv döşeme parçaları ve elektrik muhafazaları sayılabilir.

PETG (PET, PETT)

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: PETG (PET, PETT)

PETG NEDİR?

Polietilen tereftalat (PET), dünyada en yaygın kullanılan plastiktir. Su şişelerinde kullanılan polimer olarak en iyi bilinen, aynı zamanda giyim liflerinde ve yiyecek kaplarında da bulunur. “Ham” PET, 3D baskıda nadiren kullanılsa da, değişken PETG popüler bir 3D yazıcı filamentidir.

HANGİSİ EN İYİSİ?

Herhangi bir 3B baskı filament materyali gibi, kendi renklerini, karışımlarını ve özelliklerini sunan birçok marka var. En iyisini bulmanız nasıl beklenebilir? Karar vermenize yardımcı olmak için, zil sesini seçtik. Sonuçları tam olarak kontrol etmek istiyorsanız, PETG filament atışlarımıza gidin .

PETG’deki ‘G’, “glikol modifiyeli” anlamına gelir ve sonuç, taban formundan daha kolay, daha az kırılgan ve en önemlisi kullanımı daha kolay olan bir filamenttir. Bu nedenle PETG, en sık kullanılan 3D yazıcı filamenti türleri olan ABS ve PLA arasında iyi bir orta yol olarak kabul edilir, çünkü PLA’dan daha esnek ve dayanıklıdır ve ABS’den daha kolay basılır.

PETG kullanırken 3B yazıcı meraklılarının aklında bulundurmaları gereken üç şey:

 1. PETG higroskopiktir , yani havadaki nemi emer. Bunun baskı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğundan, 3D yazıcı filamentini serin ve kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun.
 2. PETG baskı sırasında yapışkandır, bu 3B yazıcı filamentini destek yapıları için kötü bir seçim haline getirir, ancak tabaka yapışması için iyidir. (Sadece baskı yatağına dikkat edin!)
 3. Kırılgan olmasa da, PETG ABS’den daha kolay çizik yapar.

Polietilen koTrimetilen Tereftalat (PETT) başka bir PET çeşididir. PETG’den biraz daha sert olan bu 3D yazıcı filamenti, şeffaf olması için popüler.

3D YAZICI FİLAMENT ÖZELLİKLERİ: PETG (PET, PETT)

 • Gücü: Yüksek | Esneklik: Orta | Dayanıklılık: Yüksek
 • Kullanımı zor: Düşük
 • Baskı sıcaklığı: 220 ° C – 250 ° C
 • Baskı yatağı sıcaklığı: 50 ° C – 75 ° C
 • Büzülme / çözgü: Minimal
 • Çözünür: Hayır
 • Gıda güvenliği: Üretici kılavuzuna bakın

PETG (PET, PETT) 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

PETG çok yönlüdür ancak esnekliği, kuvveti, sıcaklığı ve darbe dayanımı nedeniyle diğer birçok 3D yazıcı filament tipinden farklıdır. Bu, mekanik parçalar, yazıcı parçaları ve koruyucu bileşenler gibi, sürekli veya ani gerilime maruz kalabilecek nesneler için kullanımı ideal bir 3D yazıcı filamenti yapar.

Naylon

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: Naylon

NAYLON NEDİR?

Birçok endüstriyel uygulamada kullanılan popüler bir sentetik polimer ailesi olan Naylon, 3D baskı dünyasının ağır şampiyonu. Diğer birçok 3D yazıcı filamanı türüyle karşılaştırıldığında, güç, esneklik ve dayanıklılık göz önüne alındığında bir numaralı rakip olarak yer almaktadır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Bu 3D yazıcı filamentinin bir başka benzersiz özelliği, baskı işleminden önce veya sonra boyayabilmenizdir. Bunun olumsuz yanı, PETG gibi naylonun higroskopik olmasıdır , yani nemi emer, bu nedenle daha iyi kalitede baskılar elde etmek için serin ve kuru bir yerde saklamayı unutmayın.

Genel olarak, birçok naylon kalitesi vardır, ancak 3D yazıcı filamenti olarak kullanım için en yaygın olanları 618 ve 645’tir.

3D YAZICI FİLAMENT ÖZELLİKLERİ: NAYLON

 • Gücü: Yüksek | Esneklik: Yüksek | Dayanıklılık: Yüksek
 • Kullanımı zor: Orta
 • Baskı sıcaklığı: 240 ° C – 260 ° C
 • Baskı yatağı sıcaklığı: 70 ° C – 100 ° C
 • Büzülme / çözgü: önemli
 • Çözünür: Hayır
 • Gıda güvenliği: Üretici kılavuzuna bakın

NAYLON 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Nylon’un gücünden, esnekliğinden ve dayanıklılığından yararlanarak araçlar, işlevsel prototipler veya mekanik parçalar (menteşeler, tokalar veya dişliler gibi) oluşturmak için bu 3D yazıcı filament tipini kullanın.

TPE, TPU, TPC (Esnek)

En İyi 3B Yazıcı Filament Tipinin Görüntülenmesi: TPE, TPU, TPC (Esnek)

TPE NEDİR?

Adından da anlaşılacağı gibi, termoplastik elastomerler (TPE) esasen kauçuk benzeri niteliklere sahip plastiklerdir, bu da onları oldukça esnek ve dayanıklı kılar. Bu nedenle, TPE genellikle otomotiv parçalarında, ev aletlerinde ve tıbbi malzemelerde bulunur.

DAHA FAZLA BİLGİ

Gerçekte, TPE geniş bir kopolimer sınıfıdır (ve polimer karışımlarıdır), ancak yine de ticari olarak satılan birçok 3D yazıcı filament tipini etiketlemek için kullanılır. Yumuşak ve gerilebilir, bu filamentler, ABS veya PLA’nın tolere edemediği cezalara dayanabilir. Öte yandan, TPE’nin çıkarılması zor olabileceğinden, yazdırma her zaman kolay değildir.

Termoplastik poliüretan (TPU) özel bir TPE çeşididir ve kendisi de popüler bir 3D yazıcı filamentidir. Genel TPE’ye kıyasla, TPU biraz daha katıdır – yazdırmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda biraz daha dayanıklıdır ve soğuktaki esnekliğini daha iyi koruyabilir.

Termoplastik kopolyester (TPC), TPU kadar yaygın olmasa da, bir başka TPE çeşididir. TPE’ye en çok benzer şekilde, TPC’nin ana avantajı kimyasal ve UV’ye maruz kalmanın yanı sıra ısıya (150 ° C’ye kadar) daha yüksek direncidir.

3D YAZICI FİLAMENT ÖZELLİKLERİ: TPE, TPU, TPC (ESNEK)

 • Gücü: Orta | Esneklik: Çok Yüksek | Dayanıklılık: Çok Yüksek
 • Kullanımı zor: Orta (TPE, TPC); Düşük (TPU)
 • Baskı sıcaklığı: 210 ° C – 230 ° C
 • Baskı yatağı sıcaklığı: 30 ° C – 60 ° C (ancak gerekli değil)
 • Büzülme / çözgü: Minimal
 • Çözünür: Hayır
 • Gıda güvenliği: Gıda güvenliği yok

TPE, TPU VEYA TPC 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Çok fazla aşınma gerektiren nesneler oluştururken TPE veya TPU kullanın. Baskınızın bükülmesi, uzatılması veya sıkıştırılması gerekiyorsa, bunlar iş için doğru 3D yazıcı filamentleridir. Örnek baskılar oyuncaklar, telefon kılıfları veya giyilebilir malzemeler (bileklikler gibi) olabilir. TPC aynı bağlamlarda kullanılabilir, ancak özellikle dış mekanlarda olduğu gibi daha sert ortamlarda da iyi çalışır.

PC (Polikarbonat)

En İyi 3D Yazıcı Filament Türlerinin Görüntü: PC (Polikarbonat)

PC NEDİR?

Polikarbonat (PC), bu listede sunulan en güçlü 3D yazıcı filamenti olmasının yanı sıra, 110 ° C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilecek hem fiziksel darbe hem de ısıya karşı son derece dayanıklı ve dirençlidir. Ayrıca kurşun geçirmez cam, tüplü maskeler ve elektronik ekranlar gibi ticari ürünlerde kullanımını açıklayan şeffaftır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Bazı benzer kullanım durumlarına rağmen, PC, stres altında paramparça veya çatlayan akrilik veya pleksi cam ile karıştırılmamalıdır. Bu iki malzemeden farklı olarak, PC orta derecede esnektir (örneğin naylon kadar olmasa da), sonunda deforme olana kadar bükülmesine izin verir.

PC 3D yazıcı filamenti  higroskopiktir , havadan su emebilir, bu nedenle daha iyi kalitede baskılar elde etmek için serin ve kuru bir yerde saklamayı unutmayın.

3D YAZICI FİLAMENT ÖZELLİKLERİ: PC (POLİKARBONAT)

 • Gücü: Çok Yüksek | Esneklik: Orta | Dayanıklılık: Çok Yüksek
 • Kullanımı zor: Orta
 • Baskı sıcaklığı: 270 ° C – 310 ° C
 • Baskı yatağı sıcaklığı: 90 ° C – 110 ° C
 • Büzülme / çözgü: önemli
 • Çözünür: Hayır
 • Gıda güvenliği: Gıda güvenliği yok

PC 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Fiziksel özellikleri nedeniyle, PC, elektrik, mekanik veya otomotiv bileşenleri gibi yüksek sıcaklıktaki ortamlarda güçlerini, tokluklarını ve şekillerini muhafaza etmesi gereken parçalar için ideal bir 3D yazıcı filamentidir. Ayrıca aydınlatma projelerinde veya ekranlarda optik netliğinden yararlanmaya çalışın.

EGZOTİK VE REKREASYONEL 3D YAZICI FİLAMENT ÇEŞİTLERİ

Büyük Altı’ya saygı duyduktan sonra, 3D baskı tanrıları artık yatıştırılmalıdır. Biraz daha eğlenceli bir şeye geçme zamanı!

Daha önce kuvvet, esneklik ve dayanıklılık gibi fiziksel özelliklere odaklanmadan önce, sonraki yedi 3D filament türü finişleri, kompozisyonları ve diğer özel karakteristikleri için popüler. Sadece bir sonrakine bak. Ahşap? Ne kadar serin!

Onların sayesinde egzotik  doğaları, bu filamentler özellikle popüler olan eğlence 3D yazıcı kullanımı. Başka bir deyişle, bu eğlenceli kategori!

Wood

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Wood

AHŞAP FİLAMENT NEDİR?

Tahta gibi görünen ve hisseden nesnelerin basılmasıyla ilgileniyor musunuz? Peki, yapabilirsin! Tabii ki gerçekten odun değil – çok iyi bir 3D yazıcı filamenti yapmaz – PLA odun lifi ile aşılanmıştır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Günümüzde piyasada birçok ahşap-PLA 3D yazıcı filament karışımı mevcuttur. Bunlar, Çam, Huş, Sedir, Abanoz ve Söğüt gibi daha standart odun çeşitlerini içerir; ancak, aynı zamanda Bambu, kiraz, Hindistan Cevizi, Mantar ve Zeytin gibi daha az yaygın türlere de yayılır.

Diğer 3D yazıcı filamentlerinde olduğu gibi, ahşap kullanımında bir denge vardır. Bu durumda, estetik ve dokunsal çekiciliğin azaltılmış esneklik ve dayanıklılık bedeli vardır.

Ahşabı bastırdığınız sıcaklığa dikkat edin, çünkü çok fazla ısı neredeyse yanmış veya karamelleşmiş görünüme neden olabilir. Diğer yandan, ahşap baskılarınızın temel görünümü küçük bir baskı sonrası işleme ile büyük ölçüde iyileştirilebilir!

AHŞAP 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Ahşap, fonksiyonel yetenekleri için daha az ve görünümleri için daha fazla takdir edilen ürünler arasında popülerdir. Bir masa, masa veya rafta görüntülenen nesneleri yazdırırken ahşap 3D yazıcı filamentini kullanmayı düşünün. Örnekler kaseler, figürinler ve ödüllerdir. Ahşabın 3B yazıcı filamenti olarak gerçekten yaratıcı bir uygulaması, mimaride kullanılanlar gibi ölçekli modellerin oluşturulmasıdır.

Metal

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Metal

METAL FİLAMENT NEDİR?

Belki baskılarınızda farklı türde bir estetik arıyorsanız – biraz daha hantal ve daha parlak bir şey. Bunun için metal kullanabilirsiniz. Ahşap 3D yazıcı filamenti gibi, metal filaman da gerçekten metal değildir. Aslında metal tozu ve PLA veya ABS karışımı. Ancak bu, metallerin görünümüne ve hissine sahip olmasının sonuçlarını durdurmaz.

Ağırlık bile metal gibidir, çünkü karışımlar saf PLA veya ABS’den birkaç kat daha yoğun olma eğilimindedir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Bronz, pirinç, bakır, alüminyum ve paslanmaz çelik, piyasada satılan metal 3D yazıcı filaman çeşitlerinden sadece birkaçıdır. İlgilendiğiniz belirli bir görünüm varsa, metal eşyalarınızı baskı sonrası parlatmaktan, havalandırmaktan veya lekelenmekten korkmayın.

Tanecikler biraz aşındırıcı olduğundan, püskürtme ucunun yıpranmasına neden olacak şekilde, metalle baskı işleminin bir sonucu olarak memenizi biraz daha kısa sürede değiştirmeniz gerekebilir.

En yaygın 3D yazıcı filament karışımları yaklaşık% 50 metal tozu ve% 50 PLA ​​veya ABS olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda% 85’e kadar metal içeren karışımlar da mevcuttur. Bu filamentler ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için, Metal 3D Baskıya İlişkin Komple Kılavuzumuza bakın .

METAL 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Metal estetik baskı ve işlev için kullanılabilir. Heykelcikler, modeller, oyuncaklar ve tokenlerin hepsi metal olarak basılmış gibi görünebilir. Çok fazla baskı yapmak zorunda olmadıkları sürece, aletler, ızgaralar veya bitirme bileşenleri gibi amaçlı parçalar oluşturmak için metal 3D yazıcı filamentini kullanmaktan çekinmeyin.

BiyobozunurEN İYİ 3D YAZICI FİLAMENT TİPLERİ(bioFila)

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Biyobozunur (bioFila)

BİYOBOZUNUR FİLAMENT NEDİR?

Biyobozunur 3D yazıcı filamanları, en değerli özellikleri fiziksel doğalarında bulunmadığından benzersiz bir kategori oluşturur. Çoğu hobinin onaylayabileceği gibi, her baskı istediğin gibi sonuçlanmaz ve bu da tonlarca plastik atmak zorunda kalmaz. Biyobozunur filamentler, bunun gezegenimiz üzerindeki çevresel etkilerini engellemeye çalışıyor.

DAHA FAZLA BİLGİ

Bu makalede daha önce de belirtildiği gibi, PLA aslında biyolojik olarak parçalanabilir bir filamenttir, ancak diğerleri Biome Bioplastics tarafından iki BEars’ın bioFila çizgisi ve Biome3D içerir.

BİYOBOZUNUR 3B YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Mevcut biyolojik biyolojik olarak parçalanabilen 3B yazıcı filaman türleri, temel nedenlerinden bağımsız olarak, genellikle sağlam fiziksel kaliteye sahip öğeler üretir. Güç, esneklik veya dayanıklılık için özel gereksinimleriniz olmadığında bunları kullanın. Ve eğer gerçekten biyolojik olarak parçalanabilen filamentlerin sunduğu suçluluktan arındırılmış baskıdan yararlanmak istiyorsanız, bunları prototiplendirme gerektiren projelerde kullanmayı deneyin.

İletken

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: İletken

İLETKEN FİLAMENT NEDİR?

Pek çok güçlü, esnek ve dayanıklı 3D yazıcı filamanı türü mevcutken, yapısal ve mekanik projeler her yerde görünüyor. İletken 3D yazıcı filamanları girin – adından da anlaşılacağı gibi filament: elektrik iletin. Elektrik ve bilgisayar mühendislerinin eğlenceye katılma zamanı!

DAHA FAZLA BİLGİ

PLA veya ABS’ye iletken karbon partiküllerinin eklenmesiyle, düşük voltajlı elektronik devrelerin basılması hayalini gerçekleştirmek kolaydır. Bir çift boyutlu ekstrüzyon makinesinde iletken bir 3D yazıcı filamanını sıradan bir PLA veya ABS ile birleştirin.

İLETKEN 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Bu 3B yazıcı filaman tipi sadece düşük voltajlı devreyi desteklese de, özelleştirilmiş elektronik projelerle gökyüzü sınırlıdır. Deney yapıyorsanız, bir devre kartını LED’ler, sensörler veya hatta bir Ahududu Pi ile birleştirmeyi deneyin! Biraz daha spesifik bir şey arıyorsanız, popüler fikirlere oyun denetleyicileri, dijital klavyeler ve izleme dörtgeni dahildir.

Karanlıkta Parlayan

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Karanlıkta Karanlık

KARANLIKTAKİ FİLAMENT NEDİR?

Karanlıkta parlayan 3D yazıcı filamanı – kendi kendini açıklayıcı. Baskınızı bir süre ışıkta bırakın, ardından düğmeyi çekin ve ürkütücü yeşil ışımaya dikkat edin.

Elbette yeşil olmak zorunda değil. Ayrıca mavi, kırmızı, pembe, sarı veya turuncu olabilir. Ama yeşil çok güzel…

DAHA FAZLA BİLGİ

Peki nasıl çalışıyor? Her şey PLA veya ABS baz ile karıştırılmış fosforlu malzemelere iniyor. Bu eklenen malzemeler sayesinde, karanlıkta parlayan bir 3D yazıcı filamanı, ufak ışık parçacıkları gibi fotonları emebilir ve daha sonra yayabilir. Bu yüzden baskılarınız sadece ışıkta kaldıktan sonra parlayacaktır – serbest bırakmadan önce enerjiyi depolamaları gerekir.

En iyi sonuçları elde etmek için kalın duvarlı ve az dolgulu baskı almayı deneyin. Duvarlarınız ne kadar kalın olursa, ışıltı o kadar güçlü olur!

KARANLIKTAKİ 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Ürkütücü yeşil parıltıyı düşününce, neredeyse Cadılar Bayramı projeleri için karanlıkta parlayan 3D yazıcı filamenti, jack-o’-la-lansns veya pencere dekorasyonları gibi kullanmanızı önermek bile gerekmez. Bu filamentlerin gerçekte parladığı, parıldadığı yerlerin diğer örnekleri  arasında giyilebilirler (düşünce mücevherleri), oyuncaklar ve figürinler bulunur.

Manyetik

MANYETİK FİLAMENT NEDİR?

Metal ve iletken baskılar sizin için yeterince heyecan verici değil mi? Tamam o zaman manyetik baskıya ne dersiniz? PLA veya ABS’ye dayanan ve toz demir ile aşılanmış bu egzotik 3B yazıcı filament, grenli, tunç bir kaplamaya sahip ve tabii ki mıknatıslara yapışıyor!

DAHA FAZLA BİLGİ

Unutulmaması gereken bir şey: İsmine rağmen, bu 3D yazıcı filament tipi aslında  ferromanyetiktir , yani manyetik alanlara çekilirken kendine ait hiçbir alanı yoktur. Başka bir deyişle, yazdırmak nesneler olabilir sopamıknatısları, ama aslında olmaz olmak mıknatıslar.

MANYETİK 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Baskılarınızın manyetik bir şeye yapışmasını istediğiniz zaman bu 3D yazıcı filamentini kullanın. Süsler (özellikle buzdolabı için) en açık örnektir, ancak neden bazı mıknatısları oyuncaklara veya aletlere dahil etmiyorsunuz?

Renk Değiştirme

En İyi 3B Yazıcı Filament Tipinin Görüntülenmesi: Renk Değiştirme

RENK DEĞİŞEN FİLAMENT NEDİR?

Vücut sıcaklığına göre renk değiştiren 80’li yılların Tişörtlerini hatırlıyor musunuz? Ya da ruh hali halkalarına ne dersiniz? Eh, aynı şey çünkü renk değiştiren 3B yazıcı filamentleri de sıcaklıktaki değişimlere bağlı olarak renk değiştiriyor.

DAHA FAZLA BİLGİ

Bu kategorideki filamentler iki renk arasında, örneğin mordan pembeye, maviden yeşile veya sarıdan yeşile değişme eğilimindedir.

Diğer egzotik 3D yazıcı filamentlerinde olduğu gibi, PLA ve ABS’nin karışımlarında renk değiştiren filaman mevcuttur.

RENK DEĞİŞTİREN 3B YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Özel fiziksel, dokunsal veya işlevsel özelliklere sahip olmayan bu 3B yazıcı filamenti, estetik için tamamen iyidir. Normalde PLA veya ABS kullanacağınız zaman kullanın, ancak bu fazladan görsel parlamayı arzu edin. İyi aday projeler arasında telefon kılıfları, giyilebilir ürünler, oyuncaklar ve konteynırlar var.

Kil / Seramik

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Kil / Seramik

CLAY / CEREAMİC FİLAMENT NEDİR?

Bu makalede görüldüğü gibi, plastik 3D baskıya birincil baskı malzemesi olarak hakim olma eğilimindedir. Zaten bazı diğer seçenekleri de araştırdık ve işte bir diğeri: kil. Toprak özelliklerine sahip kil 3D baskı filamenti, kil ve polimer karışımını içerir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Taş / toprak malzeme bazlı filamentler sunan kilden (genellikle seramik olarak pazarlanmaktadır) belki de en güçlü kullanım durumundan biri olan faux pottery ile birkaç şirket var.

Bu filamentler arasında paylaşılan ortak bir özellik, kırılganlıktır, yani bunların düzgün bir şekilde ele alınması ve basılması için özen gösterilmesi gerekir.

Lay Filament’s LAYCeramik, otantik yakın sonuçlara ulaşan seramik filamentin bir örneğidir. Baskı işleminden sonra bir fırında yakılabilen polimer, seramik parçacıklarını bağlayarak hafifçe gerilmiş, ancak sertleştirilmiş baskıyı cam ve diğer seramik işleme sonrası etkileri için geride bırakacak şekilde bağlar.

CLAY / CERAMİC 3D PRİNTER FİLAMENT’İ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

El yapımı bir çanak çömlek ararken, 3D baskıların sunduğu kusursuz bir şekilde tekrarlanabilirlikle eşleşmiş görünüyorsunuz.

3D YAZICI FİLAMENTİNİN PROFESYONEL TİPLERİ

İki nedenden dolayı “profesyonel” etiketini aşağıdaki 3B yazıcı filamentlerine verdik:

İlk olarak, daha önce tartışılanlarla karşılaştırıldığında, kalan 3D yazıcı filament tipleri masaüstü 3D baskıda daha az görülüyor, aşırı hobiler arasında daha popüler, endüstriyel ve ticari senaryolarda daha sık görünüyor.

İkincisi, aşağıdaki filamentlerin çoğu, yapısal destek veya ekstrüder temizliği gibi bir baskı malzemesi olmaktan başka bir işlev sağlar.

Bu, sıradan kullanım için yasak olduğunu söylemek değildir. Çoğu, yazdırma ayarlarına veya standart bir masaüstü 3D yazıcıya (daha sıcak bir son gibi) modüle edilebilecek özel gereksinimlere daha fazla dikkat edilmesine rağmen, yukarıda belirtilen filamentlerle aynı şekilde basılır.

Karbon Fiber

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Karbon Fiber

KARBON FİBER FİLAMENT NEDİR?

PLA, ABS, PETG ve naylon gibi 3B yazıcı filaman tipleri karbon fiber ile güçlendirildiğinde, sonuç nispeten düşük ağırlıkta oldukça sert ve sert bir malzemedir. Bu tür bileşikler, çok çeşitli son kullanım ortamlarına dayanması gereken yapısal uygulamalarda parlamaktadır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Değişim, özellikle pirinç gibi yumuşak bir metalden yapılmışsa, yazıcınızın memesindeki aşınma ve yıpranmanın artmasıdır. Bu egzotik 3B yazıcı filamentinin 500 gramı kadar az bile olsa, bir pirinç nozülün çapını belirgin bir şekilde artıracaktır, bu nedenle nozülün sık sık değiştirilmesinden hoşlanmıyorsanız, sert bir malzemeden yapılmış (veya kaplanmış) bir tane kullanmayı düşünün.

CARBON FİBER 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Yapısal gücü ve düşük yoğunluğu sayesinde, karbon elyaf mekanik bileşenler için harika bir adaydır. Model arabanızda veya uçakta bir parçayı mı değiştirmek istiyorsunuz? Bu 3D yazıcı filamanını deneyin.

PC / ABS

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: PC / ABS

PC / ABS FİLAMENT NEDİR?

Polikarbonat ABS alaşımı (PC-ABS), polikarbonatın mukavemetini ve ısı direncini ABS’nin esnekliği ile birleştiren sert bir termoplastiktir. Yaygın olarak otomotiv, elektronik ve telekomünikasyon uygulamalarında bulunur, dünyada en çok kullanılan endüstriyel termoplastiklerden biridir.

DAHA FAZLA BİLGİ

3D yazıcı filamenti olarak kullanıldığında, aynı faydalar uygulanır, ancak takas biraz daha karmaşık bir baskı işlemidir. İlk olarak, PC-ABS higroskopik olduğundan , yazdırmadan önce pişirilmesi önerilir. İkincisi, yüksek bir baskı sıcaklığı gerektirir (en az 260 ° C). Üçüncüsü, eğilme eğilimindedir, bu nedenle yüksek baskı yatağı sıcaklığı da gereklidir (en az 100 ° C, 140 ° C kadar yüksek olabilir).

PC / ABS 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

İşlevsel prototipleme, takımlama ve küçük parti uçları, küçük şoklara ve darbelere dayanması gereken parçaları PC / ABS için uygun kılar.

HIPS

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: HIPS

HIPS FİLAMENT NEDİR?

Ticari dünyada, polistirenin sertliğini ve kauçuğun esnekliğini birleştiren bir kopolimer olan yüksek etkili polistiren (HIPS), CD kutuları gibi koruyucu ambalajlarda ve kaplarda yaygın olarak bulunur.

3D baskı dünyasında, HIPS tipik olarak farklı bir rol oynar. 3D yazıcılar ince havaya yazdıramaz. Çıkıntılar bazı alt yapılara ihtiyaç duyar ve HIPS’in gerçekten parladığı yer burasıdır. Çift ekstrüzyonlu bir yazıcıda ABS ile eşleştirildiğinde, HIPS mükemmel bir destek malzemesidir.

DAHA FAZLA BİLGİ

HIPS ile çift ekstrüzyon baskısı için destekleri maksimuma çıkartın ve tasarımınızdaki boşlukları HIPS 3D yazıcı filamanı ile doldurun. Bitmiş baskıyı limonene batırmak, nihai ürününüzü geride bırakarak HIPS’ı çıkaracaktır.

Maalesef HIPS’i destek malzemesi olarak kullanmak, asıl parçanızı ABS’den yazdırmanızı sınırlar. Diğer 3B yazıcı filament malzemeleri limonen tarafından zarar görecektir. Ayrıca, HIPS ve ABS her durumda birlikte iyi baskı yapar, benzer güçte, sertlikte ve karşılaştırılabilir bir baskı sıcaklığı gerektirir.

Aslında, bir destek malzemesi olarak birincil kullanımına rağmen, HIPS kendi başına iyi bir 3D yazıcı filamentidir. Hem PLA hem de ABS’den daha güçlüdür, ABS’den daha az bükülür ve kolayca yapıştırılabilir, zımparalanabilir ve boyanabilir.

HIPS 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

ABS ile birçok özelliğin paylaşılması, HIPS 3D baskı filamanı, aşınmaya ve yıpranmaya dayanan parçalar için veya son görünüm elde etmek için son işlem dostu bir malzeme gerektiren projeler için çok iyidir.

PVA

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: PVA

PVA NEDİR?

Polivinil alkol (PVA) suda çözünür ve ticari uygulamalardan tam olarak faydalanan budur. Popüler kullanımlar arasında bulaşık makinesi deterjanı “baklaları” veya balık yemi dolu torbalar bulunur. (Çantayı suya atın ve yemin serbest kalmasını sağlayın.)

DAHA FAZLA BİLGİ

Aynı prensip 3D baskı için de geçerlidir, PVA’yı iki ekstrüzyonlu bir 3D yazıcıda başka bir 3D yazıcı filamentiyle eşleştirildiğinde harika bir destek malzemesi yapar. PVA’yı HIPS üzerinden kullanmanın avantajı, ABS’den daha fazlasını kullanarak basılabilmesidir.

Takas işlemi, kullanımı biraz daha zor olan bir 3D yazıcı filamentidir. Biri saklarken dikkatli olunmalıdır, çünkü atmosferdeki nem bile filamana yazdırmadan önce zarar verebilir. Uzun vadede bir PVA makarası bulundurmayı planlıyorsanız, kuru kutular ve silis torbaları bir zorunluluktur.

PVA 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

PVA filament, çıkıntılı karmaşık baskılarda destek malzemesi olarak mükemmel bir seçimdir.

Wax (MOLDLAY)

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Wax (MOLDLAY)

BALMUMU (KALIP) FİLAMENT NEDİR?

Gerçek pirinç, teneke veya başka bir metalden bir şey yazdırmak ister misiniz? Peki, yapabilirsin! Tür… Gerçekte, bir vaks 3D mum filamentini kullanarak bir kalıp basacaksınız. Ancak birkaç ekstra adımdan sonra, tasarımınız gerçekten parlak, metalik bir hayata gelebilir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Süreci “kayıp mum” veya “yatırım” dökümü olarak adlandırır ve az ya da çok böyle işler:

 1. Olumlu bir balmumu kalıbı, yani nihai metal ürünün neye benzediğini istediğin bir balmumu kopyası oluşturun.
 2. Kalıbı sıvaya batırın ve kurumasını bekleyin.
 3. Balmumu-sıva nesnesini bir fırına koyun. Yeterince yüksek bir sıcaklıkta, bal mumu eritecek ve içinde metal ürünün dökülebildiği sıva içinde negatif bir boşluk bırakarak erimektedir.

Balmumu 3D yazıcı filamenti ilk adımı kolaylaştırır, çünkü normalde kalıbı saf balmumundan kazımak gerekir.

Balmumu 3D yazıcı filament arenasına hakim olan MOLDLAY , Kai ParthyCC Products. Bu veya benzeri balmumu benzeri malzemeler kullanılırken, çoğu 3 boyutlu yazıcı filaman türünden çok daha yumuşak olduklarını unutmayın. Diğer önlemlerin yanı sıra, ekstruderinizi değiştirmek ve baskı yatağınızı bir yapıştırıcı ile katmanlamak gerekebilir.

BALMUMU (KALIP) 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Metallerden döküm parçalar kullanıyorsanız, MOLDLAY gibi balmumu benzeri filamanlar, kaybolan balmumu döküm iş akışına uyan karmaşık 3D tasarımları ve karmaşık tasarımları doğrudan basma özelliğiyle size daha fazla esneklik sağlayabilir.

ASA

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: ASA

ASA FİLAMENTİ NEDİR?

Tabii ki, ABS harika, ama kusurları var. Bu yüzden plastik üreticileri daima alternatifler aramaktadır. Böyle bir alternatif, başlangıçta sert hava koşullarına dayanıklı bir malzeme olarak geliştirilen akrilonitril stiren akrilattır (ASA). Dolayısıyla otomotiv endüstrisinde birincil kullanımdır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Güçlü, sert ve basması nispeten kolay bir 3D yazıcı filamenti olmasının yanı sıra, ASA ayrıca kimyasal maruziyet, ısı ve en önemlisi şekil ve renkteki değişikliklere karşı son derece dirençlidir. ABS’den yapılan baskılar, açık havada bırakıldığında denatüre ve sararma eğilimindedir. ASA ile durum böyle değil.

ABS üzerinden ASA kullanmanın bir diğer küçük yararı da baskı sırasında daha az ısınmasıdır. Ancak soğutma fanınızı nasıl ayarladığınıza dikkat edin; Yazdırma sırasında işler biraz fazla rüzgar alırsa, ASA kolayca çatlayabilir.

ASA 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Kuş evlerinden özel bahçe cücelerine ve yedek çıkış kapaklarına kadar her şey için, bu 3B yazıcı filamanından başka bir yere bakmayın.

PP

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: PP

PP NEDİR?

Polipropilen (PP), sert, esnek, hafif, kimyasal olarak dayanıklı ve gıda güvenli olup, mühendislik plastikleri, gıda ambalajları, tekstil ürünleri ve banknotlar dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesini açıklayabilir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Maalesef, bir 3D yazıcı filament tipi olarak, PP’nin baskı yapması oldukça zordur, bu da ağır bükülme ve zayıf tabaka yapışması sunar. Bu konular için değilse, PP, güçlü mekanik ve kimyasal özellikleri göz önüne alındığında, en popüler 3D yazıcı filamenti için PLA ile mücadele edecektir.

İlginçtir ki, birçok ev eşyası PP’den yapıldığı için, eski çöpleri geri dönüştürmek ve yeni 3D yazıcı filamanına dönüştürmek aslında mümkündür.

PP 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

PP’nin çarpıklığını kontrol altına alabilirseniz, sert ve hafif bir malzeme gerektiren baskıların çoğu PP’ye uygundur. Bununla birlikte, malzemenin, sarf malzemelerinin ve ilaçların gıda güvenliği özellikleri nedeniyle paketlenmesinde çok fazla kullanılmasına rağmen, FDM 3D baskı işleminin, bakterilerin takılacağı yüzlerce (binlerce değilse) katman çizgisi ile bunu engellediğini not etmek önemlidir. – en iyisi denememek.

Asetal (POM)

En İyi 3D Yazıcı Filamenti Türleri: Acetal (POM)

ASETAL (POM) FİLAMENT NEDİR?

Aynı zamanda asetal ve Delrin olarak da adlandırılan Polioksimetilen (POM), örneğin hareket eden veya yüksek hassasiyet gerektiren kısımlarda bir mühendislik plastiği olarak kullanımıyla iyi bilinmektedir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Bir malzeme olarak asetal, dişliler, yataklar, kamera odaklama mekanizmaları ve fermuarlar olarak ortak kullanım alanı olarak görür.

POM gücü, sertliği, aşınma direnci ve en önemlisi düşük sürtünme katsayısı nedeniyle bu tip uygulamalarda olağanüstü iyi performans gösterir. Bu son özellik sayesinde POM harika bir 3D yazıcı filamenti yaratıyor.

Bu listedeki 3B yazıcı filamanı türlerinin çoğu için, endüstride yapılanlar ile evde 3B yazıcınızla neler yapabileceğiniz arasında önemli bir fark vardır. POM için bu boşluk biraz daha küçüktür; Bu malzemenin kaygan doğası, baskıların neredeyse seri üretilen parçalar kadar işlevsel olabileceği anlamına gelir.

POM 3D yazıcı filamentiyle yazdırırken, ilk katman her zaman yapıştırmak istemediğinden ısıtılmış bir baskı yatağı kullandığınızdan emin olun.

ASETAL (POM) 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Düşük sürtünme ve sertlik gerektiren hareketli parçalar. Motor kullanan projelerde (RC arabaları gibi) dişli mekanizmalarının POM için uygun bir alan olabileceğini hayal ediyoruz.

PMMA (Akrilik)

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: PMMA (Akrilik)

PMMA FİLAMENT NEDİR?

Polimetil metakrilat (PMMA) hiç duydun mu? Belki de değil. Akrilik veya pleksiglastan ne haber ? Doğru, en sık camdan hafif, kırılmaya dayanıklı bir alternatif olarak kullanılan malzemeden bahsediyoruz.

DAHA FAZLA BİLGİ

PMMA 3D yazıcı filamenti ile 3D baskı yapmak biraz zor olabilir. Eğilmeyi önlemek ve netliği en üst seviyeye çıkarmak için ekstrüzyonun tutarlı olması gerekir ki bu, yüksek bir nozül sıcaklığı gerektirir. Ayrıca, soğutmanın daha iyi düzenlenmesi için baskı odasının çevrelenmesine de yardımcı olabilir.

PMMA 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Sert, darbeye dayanıklı ve saydam, bu 3B yazıcı filamanını, ışık bölmesi ya da renkli bir oyuncak olsun olmasın, ışığı dağıtacak her şey için kullanın. Sadece PMMA çok esnek olmadığı için bükülmesi gereken herhangi bir şey yapmak için kullanmayın.

Temizleme

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: Temizleme

FİLAMENT TEMİZLEME NEDİR?

Bu listedeki diğer filamentlerin aksine, 3B yazıcı filamentinin temizlenmesi, nesneleri yazdırmak için değil, 3B yazıcı ekstrüderlerini temizlemek için kullanılır. Amacı, sıcak uçta önceki baskılardan kalan tüm malzemeleri çıkarmaktır. İyi bir genel uygulama olmasına rağmen, temizleme 3D yazıcı filamentinin kullanılması, farklı baskı sıcaklıkları veya renkleri olan malzemeler arasında geçiş yaparken özellikle yararlıdır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Genel prosedür, eski malzemeyi zorlamak için temizleme 3D yazıcı filamanını ısıtılmış bir baskı kafasına elle beslemeyi, ardından sıcak ucunu hafifçe soğutmayı ve filamanı tekrar dışarıya çekmeyi içerir. Daha ayrıntılı talimatlar için, kullandığınız belirli filament için üreticinin bilgilerine bakın.

Dikkat etmeniz gereken birkaç şey:

 • “Baskı” sıcaklığı, daha önce kullanmak istediğiniz 3D yazıcı filamenti türlerine ve daha sonra kullanmak istediğinize bağlıdır. (3D yazıcı filamentini temizleme, her yerde 150 ila 280 ° C arasında sabittir.)
 • Bir seferde 10 cm’den fazla filament kullanmak gerekli değildir.
 • Yukarıdaki prosedüre benzer olan ve 3D yazıcı filamentinin temizlenmesini gerektirmeyen popüler “soğuk çekme” tekniği de dahil olmak üzere diğer temizleme yöntemleri mevcuttur.

3D YAZICI FİLAMENTİNİ TEMİZLEME NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Sıcak uç bir bit TLC vermek için çılgınca farklı sıcaklık gereksinimlerine sahip iki malzeme kullanarak veya arada bir arada 3D yazıcı filamentini baskı almayı düşünmelisiniz .

FPE

En İyi 3D Yazıcı Filament Tiplerinin Görüntülenmesi: FPE

FPE FİLAMENT NEDİR?

Esnek polyester (FPE), sert ve yumuşak polimerleri birleştiren bir 3D yazıcı filamentine verilen genel bir etikettir. Bu tür filamentler PLA ile karşılaştırılabilir, ancak daha yumuşak ve daha esnektir. Spesifik esneklik, kullanılan sert ve yumuşak polimerlere ve bunların arasındaki orana bağlıdır.

DAHA FAZLA BİLGİ

FPE’nin göze çarpan iki yönü iyi tabaka-tabaka yapışmasını ve ısıya ve çeşitli kimyasal bileşiklere orta derecede yüksek bir direnci içerir. Kullanılabilir geniş FPE 3D yazıcı filamentleri yelpazesi göz önüne alındığında, mevcut geniş FPE aralığı arasında ayrım yapmanın belki de en kullanışlı yolu, daha yüksek bir sayının daha az esnekliği gösterdiği Shore değeridir (85A veya 60D gibi).

FPE 3D YAZICI FİLAMENTİNİ NE ZAMAN KULLANMALIYIM?

Baskıda esneklik istendiğinde, ancak baskı kolaylığı önceliklidir. Esnek filamentler basmak için zor olabilir ve FPE’ler her şeyi biraz sunan bir alternatif sunma yolunda ilerler. PLA gibi yazdırması kolaydır, ancak elde edilen baskıda daha fazla esnekliğe sahiptir.

Yaygın baskılar,  modelleri, az aşınan oyuncakları, prototip parçalarını ve kapları içerir.