3D Baskı için Hangi Yazılımlara İhtiyacım Var?

Olması Gereken: Dilimleme

Dilimleme yazılımı 3D baskı için olmazsa olmaz bir üründür . Dilimleyiciler, dijital 3D modellerinizi kafes biçiminde,  G kodu adı verilen yazdırma yönergelerine dönüştürür. 3D yazıcılar, modellerin fiziksel reprodüksiyonlarını üretmek için bu G kodu dosyalarını çalıştırır.

G kodu üretilirken dilimleyiciler, modelleri sırayla yazdırılan yatay katmanlara (dilimler) ayırır. Ayrıca , baskı işlemine yardımcı olmak için, destekler gibi tüm dış yapıların yanı sıra modellerinizi yazdırmak için iç yapılar ve yollar oluştururlar .

Çoğu 3B yazıcı kendi özel dilimleyicileri ile birlikte gelir. Sizinkini bilmiyorsa veya yeni bir tane denemek istiyorsanız, işte bazı iyi seçenekler:

Cura

Cura  , 3D yazıcı üreticisi Ultimaker’ın güçlü, ücretsiz, açık kaynaklı bir dilimleyicisidir. Ancak basit arayüzün ve ücretsiz indirmenin sizi kandırmasına izin vermeyin – kaputun altında yüzlerce ayar yapılabilir, 3D Baskı Endüstrisi Ödülleri’nde 2019 Yazılım Aracı ödülü Cura’ya inebilir. Cura hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için mükemmel bir araçtır. Biz var en yeni versiyonunun gözden ve  Cura ile dilimleme kapsamlı rehber .

Slic3r

Slic3r  , Alessandro Ranellucci ve Joseph Lenox tarafından tutulan ve çeşitli katılımcıların yanında geliştirilen bir diğer popüler, ücretsiz dilimleme aracıdır. 3D baskının RepRap günlerinde doğan Slic3r, topluluk tarafından sürekli iyileştirilen açık kaynaklı bir araç olmaya devam ediyor. Hem üreticiler hem de topluluk üyeleri tarafından her türlü yazıcıya uyacak şekilde uyarlanmıştır, bu nedenle muhtemelen sizin de işinize yarayabilir.

Simplify3D

Simplify3D  , birçok uzman ve uzman tarafından tercih edilen güçlü, ticari bir dilimleme yazılımıdır. Cura ve Slic3r gibi ücretsiz alternatifler yakalanırken, Simplify3D, gelişmiş G kodu düzenleme ve görüntüleme, çok parçalı baskı ve değişken baskı ayarları dahil olmak üzere inanılmaz özellikler grubuyla öne çıkmaya devam ediyor. In İncelememiz , biz 3D baskı için en iyi dilimleyici olarak müjdelediler.

3B Modelleme

3D baskı hazır dosyalarında yanlış bir şey yok, ancak bir noktada kendi modellerinizi yaratmanın yollarını aramaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, fikirlerinizi 3B yazdırılabilir dosyalara dönüştürmek için bir 3B modelleme yazılımına ihtiyacınız olacak .

Seçeneklerin tam listesi için, en iyi 3B tasarım ve modelleme yazılımı hakkındaki makalemize bakın . Bu arada, burada, işte birkaç olay.

Ücretsiz yazılım

 • Tinkercad: Tinkercad , Autodesk tarafından yeni başlayanlar için harika, tarayıcı tabanlı bir 3D modelleme aracıdır. Çok güçlü bir araç değildir, ancak daha karmaşık modeller oluşturmak için temel geometrik şekilleri birleştirerek girmesi çok kolaydır. Eğer ilgileniyorsanız, şunları yapabilirsiniz eğiticimize başlamak .
 • SketchUp Free: TrimUp Free , Trimble tarafından, Tinkercad tarafından sunulanlardan biraz daha fazla esneklik isteyenler için harika bir araçtır. Adı gibi düşünün: yeni başlayanlar ve daha ileri düzey kullanıcılar için tasarımlarınızı eskiz haline getiren bir araç. SketchUp’a başlamak istiyorsanız, özel eğitimimize göz atmalısınız !
 • FreeCAD: FreeCAD  çekirdek geliştiricileri Jürgen Werner, Yorik Abdullah, Bernd, sliptonic ve WandererFan ile açık kaynaklı, toplum gelişmiş CAD aracıdır. Bir parametrik tasarım aracı olan FreeCAD, daha sonra tasarım özgürlüğü sağlayan daha sonra erişilebilecek ve değiştirilebilecek parametreleri belirterek modeller oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca mühendislik simülasyonları için bazı Sonlu Elemanlar Analizi araçları ile birlikte geliyor. Eğer ilgileniyorsanız, 3D baskı için bir FreeCAD eğitimine sahibiz  .
 • OpenSCAD: Marius Kintel tarafından sağlanan OpenSCAD , senaryoların tükendiği benzersiz bir 3D modelleme yazılımıdır. Görsel olarak modelleme yerine, dijital bir modele dönüştürülen kodu size tam bir tasarım özgürlüğü sağlayacak şekilde yazıyorsunuz. Bu herkes için değil, ama ilgileniyorsanız, kullanışlı bir başlangıç ​​öğreticisinin yanı sıra sizi yönlendirecek gelişmiş bir eğiticimiz var .
 • Sculptris: Sculptris , Pixologic tarafından, başka bir eşsiz 3D modelleme aracıdır. Bu listedeki diğer yazılımların çoğunun aksine, Sculptris dijital bir şekillendirme aracıdır. Dijital kil olarak düşünün. Modellerinizi mükemmelleştirmek için sıkıştırabilir, çekebilir, sürükleyebilir, düzeltebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Heykel ve heykelciklerin beğenisini yaratmak isteyenler için mükemmel bir araçtır.
 • Blender: Açık kaynak kodlu ve yüzlerce katılımcı tarafından geliştirilen Blender , sofistike 3D modeller oluşturmak için ücretsiz fakat profesyonel bir 3D modelleme aracıdır. Hem tasarım hem de mesh düzenleme için mevcut en güçlü 3D baskı yazılımı araçlarından biridir. Biz bir bütün olan öğreticiler listesini bu gelişmiş araç ile başlamak için.

Ticari Yazılım

 • Fusion 360: Fusion 360 , yazılım devi Autodesk tarafından oluşturulan popüler bir parametrik tasarım aracıdır. Tüm mühendislik ihtiyaçlarınız için profesyonel CAD, CAM ve simülasyon araçlarına sahiptir. Ve hepsinden önemlisi, öğrenciler, hobiler ve yeni başlayanlar için ücretsiz. Fusion 360 eğitimimize başlayabilirsiniz !
 • AutoCAD: AutoCAD , Autodesk tarafından da profesyoneller için bir başka popüler seçenek. Mimarlara, elektrik mühendislerine, makine mühendislerine ve daha fazlasına göre uyarlanmış özel araç takımları ile paketlenmiş, tasarım sürecini zamanın para olduğu herkes için kolaylaştırmak için yapılmıştır. Bizim göz atın öğretici .
 • SolidWorks: Dassault Systems tarafından SolidWorks , mühendislik ve üretim için başka bir endüstri standardıdır. Önde gelen tasarım ve simülasyon araçlarıyla gelince, profesyoneller arasında bir favori.
 • Rhino: Robert McNeel & Associates tarafından geliştirilen Rhino , tasarımcılar için karmaşık tasarımlar ve güzel, fotogerçekçi renderler üretebilen popüler bir 3D modelleme yazılımıdır.
 • ZBrush: ZBrush , Pixologic tarafından, profesyonel sanatçılar ve tasarımcılar tarafından ürünler, filmler, video oyunları ve daha fazlası için kullanılan bir dijital heykel ve oluşturma aracıdır. Dijital kilde serbest biçimli, organik ve sanatsal odaklı nesneler oluşturmak istiyorsanız, ZBrush tam size göre.

Mesh Onarımı

Bazen, dilimleme yazılımınızı veya 3D yazıcınızı hızlandıran bazı hataları olan tek 3D yazdırılabilir ağ dosyasına çarpabilirsiniz. Bu durumda, dosyayı düzeltmek için bazı mesh onarım yazılımlarına ihtiyacınız olacaktır .

FreeCAD, SketchUp, Blender ve Fusion 360 gibi bazı 3D modelleme araçlarında, birkaç isim vermek için mesh araçları bulunur. Ancak, gereksinimlerinize veya beceri düzeyinize uymuyorsa, orada bazı özel mesh onarım programları da vardır. Bir kez daha, STL onarım araçlarıylailgili tam bir makalemiz var , ancak aşağıda birkaç üst seçenektir.

Meshmixer

Meshmixer , Autodesk tarafından, analiz edebilen, otomatik olarak onarabilen ve mesh değiştirebilen ücretsiz bir mesh onarım aracıdır. Kullanımı kolay 3D baskı odaklı araçlarla doludur ve 3D baskı meraklıları arasında en iyi seçimdir. Yeni başlayanlar için kullanacağımız öğretici ile kullanımının ne kadar kolay olduğunu görün .

MeshLab

MeshLab , P. Cignoni, M. Callieri, M. Corsini, M. Dellepiane, F. Ganovelli ve G. Ranzuglia, kafesleri değiştirmenize ve bulutları işaretlemenize izin veren ücretsiz ve açık kaynaklı bir programdır. Fotogrametri taraması için sıklıkla kullanılır , ancak ağ onarımlarında da iyi çalışır!

Netfabb

Netfabb , Autodesk tarafından özellikle ek üretime yönelik profesyonel ve ticari bir araçtır. Otomatik parça paketleme, baskı işlemlerinin otomasyonu ve baskı işleminin simülasyonları dahil olmak üzere 3B yazdırma için 3B dosyaları hazırlamak ve onarmak için bir dizi güçlü araç sunar . Biz 2019,0 versiyonunun bir bakış .

Baskı Yönetimi

Çok fazla ağır 3B baskı yapıyorsanız, 3B yazıcınızı (veya pimleri) kontrol etmek ve baskılarınızı düzenlemek için bazı baskı yönetimi yazılımları düşünebilirsiniz. Bunlar genellikle 3B yazdırma işlemini kolaylaştırmak için yerleşik 3B yazıcı kontrol ve izleme, dosya dilimleme ve yazdırma serbest bırakmayı içerir.

OctoPrint

OctoPrint Gina Häußge tarafından geliştirilen, mevcut en popüler baskı yönetim araçlarından biridir. 3B yazıcınıza bağlı bir Raspberry Pi üzerinde çalışan, ayrıntılı yazıcı kontrolü, izleme, dilimleme ve kablosuz baskı sağlayan web tabanlı bir arayüzdür. Çok sayıda eklenti mevcut olduğunda , tüm 3D baskılarınızı tek bir yerde yapmak için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Hızlı kurulum kılavuzumuzla başlayın .

PrintRun

PrintRun onu ve Guillaume “iXce” Payet ile Kliment Yancev tarafından yazılan ve halen muhafaza, diğer bir güçlü baskı yönetimi aracıdır. OctoPrint gibi, 3D yazıcı kontrolü, dilimleme ve baskı bırakma özelliğine sahiptir. Ancak, bu kadar çok ayar ve parametre mevcut olsa da, yeni başlayanlar için 3D baskıya uygun değildir. Denemek istiyorsanız, başlangıç ​​seviyesindeki eğiticimize bakın .

Kaynak: https://all3dp.com/